Connect with us

Čo hľadáte?

Pozornosť si pýtajú dáta CPI, dohoda s Iránom aj čínske cvičenia (doobedňajší súhrn)

trhy
Zdroj: pixabay.com

Nálada na akciových trhoch je zjavne ovplyvnená očakávaniami od stredy, kedy budú zverejnené čerstvé CPI z USA. Dovtedy však investori vyhodnocujú čerstvé fundamenty z Ázie, Európy aj USA. Je tu tradičný doobedňajší súhrn.

Ázia

Nálada na ázijských trhoch bola v utorok zmiešaná, nakoľko indexom v niektorých regiónoch sa darilo, kým v iných nie.

Straty zaznamenali japonské indexy Nikkei 225Topix o 0,88% resp. 0,74%, pričom vplyv na ich výkonnosť mal najmä pokles akcii SoftBank Group o 7 percent po oznámení informácie, že jej fond Vision Fund vykázal v kvartálnom reporte stratu 21,68 miliárd dolárov. Fond zameraný na technologický sektor odôvodnil tieto straty najmä zvyšovaním úrokových sadzieb centrálnych bánk, ktoré sa pomocou nich snažia krotiť infláciu.

Indexy v Austrálii a Južnej Kórei posilňovali  – austrálsky S&P/ASX200 posilnil 0,13%, kým juhokórejské KospiKosdaq si pripísali 0,42% resp. 0,34%.

Najsledovanejší hongkonský index Hang Seng uzavrel deň v miernej strate 0,21%. Z regiónu zaujal krok spoločnosti Alibaba, ktorá požiadala o zmenu statusu hongkonskej kotácie (na burze v Hongkongu) zo sekundárnej na primárnu, čo bolo včera potvrdene samotnou burzou. K zmene by malo dôjsť koncom roka 2022.

Trhom na pevninskej Číne sa dnes darilo – Shanghai Composite posilnil o 0,32% a Shenzhen Component o 0,245%.

Z Číny zaujalo najmä posilnenie akcii firiem Tiamaes Technology o takmer 20%. Pomohlo jej totiž oznámenie čínskeho ministerstva dopravy, ktoré zverejnilo návrh pravidiel pre samo riadiace vozidla, ktorý by mohol viesť k legalizácii vozidiel tejto firmy na verejných komunikáciách.

V Ázii pokračujú vojenské cvičenia čínskej armády, ktoré sú spájané v kontexte s Taiwanom. Podľa Tapasa Stricklanda, ekonóma z National Australia Bank, však táto téma aktuálne investorov zaujíma menej, než ekonomické dáta, či už ide o minulotýždňové správy o kondícii amerického trhu práce, či tohto týždňové očakávané americké CPI.

Taiwanský minister zahraničných veci však v utorok vyhlásil, že Čína sa cvičeniami môže pripravovať na prípadnú inváziu na tento ostrov, ktorý považuje za svoj. Takýto konflikt by mohol ešte viac vyeskalovať nepriaznivú globálnu geopolitickú situáciu a výrazne zhoršiť už teraz napäté vzťahy medzi Čínou a USA.

Európa

Nálada na európskych trhoch je dnes zjavne opatrná, čo sa odzrkadľuje aj na oslabovaní paneurópskeho indexu Stoxx600 o 0,3%. Podobne oslabuje aj nemecký DAX, pričom britský FTSE 100 a francúzsky CAC sú blízko úrovni, na ktorých začali obchodný deň.

Portál CNBC konštatuje, že obchodnú náladu v Európe najviac ovplyvňujú dáta z USA – či už ide o dáta o silnom trhu práce, či očakávané CPI, ktoré bude publikované zajtra a venujeme sa mu v nižších odsekoch.

Dnes oznamovali earnings európske spoločnosti Abrdn, IHK, L&G, Continental či Munich Re.

Z ekonomických dát zaujal report týkajúci sa maloobchodných tržieb v UK, ktoré stúpli v júli o 1,6%. Správa British Retail Consortium tvrdí, že rast bol podporený zvýšeným dopytom po piknikových predmetoch, ventilátoroch a oblačenia do horúčav pre nadštandardne vysoké teploty vo Veľkej Británii.

Z geopolitického hľadiska znervózňuje pokračujúca vojna medzi Ukrajinou a Ruskom a najnovšie správy o ostreľovaní najväčšej európskej jadrovej elektrárne v Záporoží.

USA

Americké trhy majú za sebou relatívne pokojný pondelok, počas ktorého Dow posilnil nepatrne o 0,09%, kým S&P500 a Nasdaq mierne oslabovali o 0,12% resp. 0,10%. Dnešné futures vyzerajú podobne, nakoľko všetky tri indexy zatiaľ počas pre-market hours posilňujú o 0,09% až 0,15%.

Je zrejmé, že pozornosť investorov sa sústredí na stredu, kedy budú zverejnené dáta o Indexe spotrebiteľských cien za júl (CPI), ktoré budú vypovedať o aktuálnej spotrebiteľskej inflácii v USA. Analytici očakávajú, že inflácia klesne na 8,7% medziročného rastu, teda o 0,4% v porovnaní s dátami z júna, ktoré boli najvyššie za posledných 40 rokov.

Náznak, že inflácia spomaľuje, by mohol byť v kombinácii s optimistickými dátami z trhu práce signálom pre Fed, že nemusí aplikovať až takú prísnu menovú politiku a môže ku koncu roka zvažovať spomalenie tempa zvyšovania úrokových sadzieb. Ak by však inflácia bola stále blízko vrcholu, alebo by nebodaj prekonala dáta z júna, Fed môže mať vďaka dobrej kondícií trhu práce dosť sebavedomia na to, aby s úrokovými sadzbami pritlačil ešte viac, čo by mohlo trhmi poriadne zatriasť.

Podľa nástroja Fed Watch od skupiny CME očakáva opätovné zvýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov 63,5% investorov, kým 36,5% si myslí, že Fed vďaka optimistickým dátam a nižšej inflácii (ak sa v stredu potvrdí) zvýši v septembri sadzby len o 50 bodov.

Investorov včera nepotešili dáta Nvidia, ktorá oznámila predbežné finančné výsledky za druhý kvartál, ktoré naznačujú, že významný výrobca polovodičov vo viacerých bodoch nenaplnil očakávania. Akcie firmy v reakcii na to klesli včera o 6% a priebežne oslabujú o ďalšie takmer 2% počas pre-market hours.

Dnes budú ešte pred začiatkom obchodného zverejnené earnings spoločnosti Ralph Lauren, Workhorse, Capri Holdings, či po uzatvorení obchodných hodín od firiem Coinbase, Spirit Airlines, Roblox, Sweetgreen alebo EVgo.

Dohoda s Iránom

Ceny ropy v utorok mierne klesli, pretože investori vyhodnocovali obnovenie rozhovorov o oživení iránskej jadrovej dohody z roku 2015, čo by mohlo potenciálne viesť k návratu export ropy z Iránu na globálne trhy. Pokrok nastal vďaka iniciatíve diplomatov Európskej únie, ktorí predložili USA a Iránu konečný návrh dohody, pričom vysoký predstaviteľ EÚ k nej uviedol, že konečne rozhodnutie môže padnúť v horizonte niekoľkých týždňov. Ak by sa dohoda zradila, Irán by mohol zvýšiť vývoz ropy o približne 1 milión barelov denne.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, investing.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....