Connect with us

Čo hľadáte?

Prečo sa na akciovom trhu Google darí a Facebook nie? Dôvody hľadajte u Apple

mobil
Zdroj: Unsplash.com

Kým akcie Alphpabet (Google) po oznámení výsledkov hospodárenia za štvrtý kvartál posilnili, akcie Meta, teda bývalého Facebooku, sa rapídne prepadli. Akcie Google sú v čase písania tohto článku za posledných 5 dní v pluse 10,36%, kým „Zuckerbergová“ Meta je v rovnakom čase v hrozivom mínuse 19,57%.

Alphabet (Google) a Meta (Facebook) patria medzi amerických technologických gigantov, no výsledky hospodárenia za predošlý kvartál u nich dopadli výrazne odlišne. Kým čísla Google prekonali očakávania, Meta svojim výkonom investorov zďaleka nepresvedčila. Jej akcie dokonca po včerajšom earning call klesli o neuveriteľných 26,39%, čo je medzidenný prepad, ktorý je skôr typicky u nízkokapitalizovaných kryptomien, nie u jednej z najväčších firiem na svete.

Potenciálnym dôvodom súčasných rozdielov medzi Google a Facebookom sa venovala televízia CNBC, ktorý upozornila na niekoľko zaujímavých faktorov. Najprv však uviedla, že hoci obe firmy majú odlišné podnikateľské zameranie, ak sa pozrieme na výkonnosť ich akcii medzi 7. januárom 2017 a 3. februárom 2022, teda za zhruba posledných 5 rokov, zistíme, že značnú časť tohto obdobia krásne korelovali (teda až do posledných týždňov, viď graf dole).

Problém: Facebook je závislý od ostatných

Vážnym problémom pre Facebook sa zdá byť najmä jeho závislosť od aplikácii a dát konkurentov Apple a Google. Keď sa Apple minulý rok rozhodla zmeniť svoje zásady ochrany osobných údajov, tak tým výrazne obmedzila možnosti vývojárov aplikácii na Facebooku cieliť na používateľov. Facebook bol tak zrazu odrezaný od dôležitých informácii, na ktoré sa dovtedy spoliehal.

Google podobne ako Facebook taktiež profituje z cielenia reklám, no pri ich cielení sa spolieha na dáta, ktoré zbiera vďaka svojmu vyhľadávaču a vďaka tomu, že má pod kontrolou Android. To mu poskytuje dostatočnú kontrolu nad vlastnými pravidlami. Má tak k dispozícií dáta, ktoré mu umožňujú lepšie cieliť reklamu a tiež “cieliť samých na seba”. CNBC dopĺňa, že aj Google, rovnako ako Facebook, potrebuje nejaké dáta aj od Apple, avšak vzťahy medzi týmito firmami sú lepšie, než tie s Facebookom. A aj keby nie, tak Google je rozhodne od Apple menej závislá spoločnosť než súčasný Facebook.

Facebook sa týmito problémami ani netají – v earnings calls medzi dôvodmi, prečo nenaplnili podnikateľské ciele v Q4 2021 zmienil, že nová funkcia od Apple s názvom App Traciking Transparency (ATT) môže stáť firmu 10 miliárd dolárov na celkových príjmoch v roku 2022. A práve to je zrejme hlavný dôvod, prečo Meta výrazne zaostala za svojimi prognózami pre prvý štvrťrok 2022 a prečo akcie Meta kesli následne o vyše 25%.

Skeryl Sandbergová, prevádzková riaditeľka Facebooku, ktorá predtým pracovala práve v Google v jednej z vedúcich funkcii uviedla, že zmeny v Apple najviac poškodzujú malé a stredné podniky, ktoré sa v o svojich kampaniach na Facebooku výrazne spoliehajú na personalizáciu a cielenie.

Mark Zuckerberg tušil, že to bude problém

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg sa mal týchto problémov obávať už dlhšiu dobu uvedomujúc si, že Facebook bez vlastníctva operačného systému (Google má Android) alebo vlastného zariadenia (Apple má iPhone) je závislý od rozmarov iných firiem. Facebook sa dokonca pokúšal vyvinúť vlastný telefón a to zhruba pred 10 rokmi, no neuspel.

Zuckerberg tušil, že to môže byť pre jeho firmu problém už v roku 2012, kedy počas IPO (vstupu Facebooku na burzu) v kategórii popisujúce možné riziká uviedol: ,,Sme závislí na interoperabilite Facebooku s populárnymi mobilnými operačnými systémami, ktoré nekontrolujeme, ako sú Android a iOS, a akékoľvek zmeny v týchto systémoch, ktoré zhoršujú funkčnosť našich produktov, alebo uprednostňujú konkurenčné produkty, by mohli nepriamo ovplyvniť používanie Facebooku na mobilných zariadeniach.”

Až čas ukáže, ako sa dokáže Facebook resp. ponovom Meta s týmito problémami vysporiadať. Faktom ostáva, že primárnym cieľom firmy je postupne konvertovať svoju užívateľskú základňu do nového virtuálneho sveta, ktorý si získal pomenovanie metaverse. Ani v tomto smere však zďaleka nebude mať monopól – téma metaverse totiž začala okamžite zaujímať aj ostatných technologických gigantov vrátane Google a Apple.

Mimochodom vedeli ste, že Meta upustila od projektu kryptomeny Diem? Predala ho investičnej banke Silver Bank za necelých 200 miliónov dolárov. Písali sme o tom na našom partnerskom webe Kryptonovinky.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...