PPI rástlo viac, než odhadovali prieskumy
Investorov a analytikov nepotešili najmä dáta vyplývajúce z čerstvého reportu Indexu výrobných cien (PPI), ktorý ukazuje, ako sa správa inflácia v sektore výroby.
Čísla z nového PPI ukázali, že ceny výrobcov stúpli medzimesačne o 0,7%, čo je najvyšší rast od júna 2022. Ekonómovia pritom popísali s tým, že číslo bude prijateľnejšie na úrovni 0,4%. Mimochodom v decembri dokonca u tohto indexu došlo k poklesu na medzimesačnej úrovni v podobe -0,2%.
Bez započítania cien potravín a energii, takzvané jadrové PPI, stúplo PPI o 0,5% v porovnaní s očakávaným rastom o 0,3%.
Jadrová inflácia bez obchodných služieb stúpla o 0,6%, kým odhady počítali s rastom o 0,2%.
Z čísel je teda zrejmé, že na medzimesačnej úrovni boli všetky horšie, než odhady.
Na medziročnej báze sa celkové PPI dostalo na úroveň 6% z 6,5% v decembri, pričom sa očakávalo, že klesne k 5.4%. Na najvyššej bolo v marci 2022 (11,6%).
⚠️BREAKING:
*U.S. JANUARY PPI INFLATION RISES 6.0% Y/Y; EST. 5.4%; PREV. 6.5%
🇺🇲🇺🇲 pic.twitter.com/uyDX3n70p5
— Investing.com (@Investingcom) February 16, 2023
Dôležitosť indexu PPI
Hoci sa PPI neprikladá taká pozornosť, ako reportu CPI (spotrebiteľská inflácia), ktorý bol zverejnený v utorok, v kombinácii s utorňajšími číslami je zrejmé, že inflácia v USA neklesá tak výrazne, ako sa očakávalo, keďže ani CPI nenaplnilo odhady analytikov.
PPI okrem toho zohráva mimoriadne dôležitú úlohu pri cenotvorbe konečných produktov na pultoch predajní resp. v službách.
The monkeys hedged for the CPI but forgot to hedge for the PPI …. and it's beautiful to watch pic.twitter.com/BiMFSXUG3m
— ShrubGPT, KFC 🌳🔥🇺🇦 (@agnostoxxx) February 16, 2023
Dáta z trhu práce
Okrem PPI sa včera orientovala pozornosť aj na tradične vo štvrtok zverejňované čísla o nových žiadostiach o podporu v nezamestnanosti.
Tie tiež nedopadli v prospech toho, čo chce vidieť Fed (americká centrálna banka), čiže ochladenie na trhu práce.
Počet nových žiadosti totiž opäť nenaplnil ani odhady (200 000), keď o prvú podporu požiadalo 194 000 ľudí. Toto číslo je zároveň o 1000 nižšie, než pred týždňom a zároveň ide už o piaty týždeň v rade, kedy počet žiadosti o prvú podporu neprekonal ani hranicu 200 000.
⚠️BREAKING:
*U.S. JOBLESS CLAIMS RISE 194,000; EST. 200,000; PREV. 195,000
🇺🇲🇺🇲 pic.twitter.com/JxUcZZL8Zq
— Investing.com (@Investingcom) February 16, 2023
Reakcia trhov
Kombinácia týchto reportov viedla k prepadu amerických indexov. Dow klesol vo štvrtok o 1,26%, S&P500 o 1,38% a Nasdaq o 1,78%.
Investori z dát totiž vyčítali, že americká centrálna banka (Fed) bude musieť pokračovať v prísnej politike, čiže zvyšovaní úrokových sadzieb. Dôvodom je jednak pomalšie klesajúca inflácia (CPI a PPI) a silný trh práce, ktorý vplýva na infláciu negatívne, čiže tlačí ceny nahor.
Podľa nástroja Fed Watch aktuálne investori očakávajú ešte zvýšenie sadzieb minimálne o 75 bázických bodov.
Pred februárovými reportmi sa predpokladalo, že po dvoch zvýšeniach po 25 bodov (v marci a máji) by Fed mohol so zvyšovaním sadzieb skončiť.
,,Nárast o 0.7% v januárovom PPI a o 0,5% u core PPI, oboje prekonali očakávania, ukazuje, že budúce CPI čoskoro ukáže rastúci trend. Dezinflácia sa skončila. Január môže byť aktuálne dno pre PPI aj CPI. Inflácia tu zostáva a nemá kde ísť okrem cesty nahor,“ povedal veľmi skepticky na Twitteri Peter Schiff, známy kritik dlhodobej monetárnej politiky Fed a propagátor investícii do zlata.
The .7% spike in Jan. #PPI and the .5% jump in core, both almost twice expectations, indicate that future #CPI prints will soon resume their uptrend. Disinflation is over. Jan. could be the low for both the PPI and CPI. #Inflation is here to stay and it has no where to go but up.
— Peter Schiff (@PeterSchiff) February 16, 2023
Zdroj: cnbc.com, autor, Fed Watch