Connect with us

Čo hľadáte?

Prekvapili správy ohľadom Apple, pozornosť sa sústredí na Európu (doobedňajší súhrn)

akcie
Zdroj: Unsplash.com

Nálada investorov je v utorok, kedy sa očakávajú dôležité dáta o inflácii v eurozóne, opäť o čosi skeptickejšia. Prispeli k tomu možno aj správy ohľadom firmy Apple či ďalší report, ktorý naznačuje zhoršujúci sa sentiment v súvislosti s americkou ekonomikou. 

Ázia

Ázijsko-pacifickým akciám sa po vydarenom vstupe do týždňa, v ktorom všetky popredné ázijské indexy rástli aspoň o 1%, v utorok darilo už výrazne menej.

Nasledovanejší hongkonský index Hang Seng oslabil o 0,89% a technologický Hang Seng Tech až o 1,59%.

O čosi menej negatívne dopadli čínske pevninské indexy, kde Shanghai Composite skončil zhruba tam, kde deň začal (+0,04%) a Shenzhen Component oslabil o 0,30%.

Austrálsky S&P/ASX 200 klesol o 0,56%. Jeho výkonnosť do určitej miery mohla ovplyvniť aj zápisnica z nedávneho mítingu Austrálskej centrálnej banky (RBA), z ktorej vyplýva, že súčasné úrokové sadzby RBA sú výrazne pod “neutrálnou hodnotou“, čo naznačuje, že jej guvernéri budú pravdepodobne cieliť k ich ďalšiemu zvyšovaniu. Dopĺňame, že v úvode mesiaca zvýšila úrokové sadzby o 50 bázických bodov.

V utorok oslabovali aj kórejské indexy KospiKosdaq, ktoré stratili 0,18% resp. 0,72%. Trendu negatívneho dňa sa vzopreli len indexy v Japonsku, ktoré sa v pondelok pre sviatok neobchodovali. Index Nikkei 225 posilnil o 0,65% a Topix stúpol o 0,54%.

Najširší ázijsko-pacifický index MSCI (mimo Japonsko) medzičasom klesol o 0,35%.

Aj v ázijskej oblasti je hlavnou témou inflácia, a to nielen miestna, ale aj tá v USA, keďže s ňou súvisiaca politika Fed ovplyvňuje aj miestne trhy. Uviedol to Suresh Tantia, hlavný investičný stratég Credit Suisse, ktorý si myslí, že volatilita na trhoch z tohto dôvodu bude v nasledujúcom období pokračovať.

Európa

Európskym indexom sa podobne ako tým ázijským dnes darí menej a akoby strácali dynamiku. Stoxx 600, najsledovanejší paneurópsky index klesá o 0,20%, nemecký DAX o 0,40%, francúzsky CAC o 0,45% a britský FTSE 100 o 0,1%.

Oslabenie po predošlých o čosi pozitívnejších dňoch môže byť signálom, že obchodníci strácajú dôveru v pokračujúci rast pre nedostatok základných hnacích síl na trhu, keďže globálne problémy ako sú inflácia, hrozba recesie či problémy s dodávateľskými reťazcami pretrvávajú.

Oči investorov sa preto sústredia najmä na štvrtok, kedy Európska centrálna banka (ECB) rozhodne, či zvýši úrokové sadzby o očakávaných 25 alebo prekvapujúcich 50 bázických bodov. Tak či onak pôjde o prvé zvýšenie sadzieb ECB za dlhých 11 rokov, k čomu je nútená pre infláciu. Problémom však je, že k tomuto kroku musí pristúpiť v neľahkej situácii, kedy eurozóne hrozí recesia a situáciu komplikuje vojna na Ukrajine a s ňou spojené problémy s dodávkami energii z Ruska.

Ešte pred rozhodnutím ECB, práve dnes, by mali byť zverejnené dáta o vývoji inflácie v eurozóne na základe Indexu spotrebiteľských cien. Jeho závery môžu veľa naznačiť, ako napokon Christine Lagardová a spol. rozhodnú. Analytici očakávajú, že inflácia sa dostane na nové rekordné maximum 8,6%, čo bude predstavovať medzimesačný rast o ďalších 0,8%.

Pokiaľ ide o earnings, sezóna zverejňovania hospodárskych výsledkov verejne obchodovaných firiem sa naplno rozbieha aj v Európe. Oznámili ich už pred dnešným začiatkom obchodovania napríklad Novartis, Ubisoft, Vinci, Swedbank či Ninnair.

Pozornosť v Európe sa ale sústredí aj na tieto témy:

  • Investori stále opatrne čakajú, či Rusko vo štvrtok 21. júla obnoví tok plynu cez plynovod Nord Stream 1. Dovtedy je plánovaná odstávka pre plánovanú údržbu
  • miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii zostala na úrovni 3,8%, zatiaľ čo počet ľudí žiadúcich o dávky v nezamestnanosti klesol v júni o 20 000, čo je menej, než sa očakávalo
  • Taliansky premiér Mario Draghi oznámi zajtra svoje rozhodnutie – buď dá koalícií ďalšiu šancu, aby hlasovala o jeho dôvere, alebo odíde v vlády

USA

Americké indexy včera na rozdiel od iných regiónov klesali – Dow oslabil o 0,69%, S&P500 o 0,84% a Nasdaq o 0,81%. Pre-market hours však naznačujú, že dnes by mohlo byť obchodovanie v o čosi lepšej nálade, keďže Dow stúpa o 0,33%, S&P500 o 0,50% a Nasdaq o 0,50%.

Akcie IBM po zverejnení earnings počas pre-market hours klesajú o takmer 5% v reakcii na to, že technologická firma znížila svoju prognózu peňažného toku, hoci vykázala zisky, ktoré prekonali odhady analytikov.

Naopak potešili solídne earnings Goldman SachsBank of America, čo sa odzrkadlilo aj na ich miernom raste.

Ranu včerajšiemu vývoju na akciovom trhu dali najmä správy spojené s Apple, ktoré publikoval Bloomberg tvrdiaci, že technologický gigant v budúcom roku spomalí nábor a výdavky na rast, aby sa pripravil na potenciálny hospodársky pokles. V reakcii na to akcie Apple oslabili v pondelok o 2,06%. Earnings tohto giganta sú naplánované až na 28. júla.

V pondelok nepotešila ani správa Národnej asociácie staviteľov domov, ktorá vypovedá o tom, že sentiment staviteľov sa prepadol o 12 bodov na 55 zo 100, čo je najnižšia úroveň od začiatku pandémie. Laicky to znamená, že dôvera v ekonomiku sa dostáva pod tlak a developeri majú obavy z toho, že záujem o novú výstavbu sa začne spomaľovať. Prispievajú k tomu aj kroky Fed, ktorý zvyšuje úrokové sadzby, aby skrotil infláciu.

Dnes sú naplánované earnings Jonhson & Johnson a Hasbro (pred začiatkom obchodovania), respektíve Netflix, ktorý oznámi hospodárske výsledky po ukončení obchodného dňa. Už zajtra bude zaujímať investorov aj to ako sa darilo Tesla.

Zdroje: cnbc.com, investing.com, cnbc, cnbc

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...