Connect with us

Čo hľadáte?

Rozbieha sa sezóna earnings, investori ju budú pozorne sledovať. Správy z Číny nepotešili (doobedňajší súhrn)

trhy
Zdroj: Pixabay.com

Americký trh práce je v lepšej kondícii než sa očakávalo, čo však môže vliať Fed viac sebavedomia do zvyšovania sadzieb popri tom ako začína sezóna earnings. Správy z Číny nepotešili a v Európe sa rieši politická situácia v UK. Je tu tradičný doobedňajší súhrn.

Ázia

Akciovým trhom v ázijsko-pacifickej oblasti sa v prvý obchodný deň tohto týždňa prevažne nedarilo.

Výrazný pokles o 3% zaznamenal hongkonský index Hang Seng. Ovplyvnila ho pokuta, ktorú udelili čínske regulačné orgány technologickým gigantom Alibaba a Tencent za nedodržiavanie antimonopólnych pravidiel o zverejňovaní transakcií. Hongkonské akcie Alibaba v reakcii na to klesli o 6,45% a Tencent o 3,35%.

Nedarilo sa ani akciám kasín v Hong Kongu, ktoré utrpeli po tom, ako komerčné a priemyslové podniky v Macau budú musieť byť na týždeň zatvorené kvôli pandémii Covid-19. Akcie Wynn Macau klesli o takmer 7%, Sang China o 8,25% a Melco International Development o 7,66%.

Oslabovali aj indexy na pevninskej Číne. Shanghai Composite stratil 1,27% a Shenzhen Component 1,87%. Index CSI 300, ktorý sleduje 300 najväčších akcii kótovaných na pevninskej Číne oslabil v pondelok o 1,67%.

Horšej nálade na čínskych trhoch mohli priepasť viaceré správy:

  • Rastú obavy z novej vlny pandémie Covid-19, pretože v Šanghaji mal byť objavený nový podvariant omikron
  • Podľa nových dát publikovaných v sobotu stúpla inflácia čínskych výrobcov v júni medziročne o 6,1%, čo bolo viac než očakávaných 6%
  • Spotrebiteľská inflácia v Číne stúpla v júni medziročne o 2,5%, čo je tiež viac, než 2,4% podľa odhadov Reuters

Výnimkou pokiaľ ide o pondelňajšiu výkonnosť na ázijských trhoch je úspech japonských indexov Nikkei 225 a Topix, ktoré posilnili o 1,11% resp. 1,44%. Môže ísť o reakciu na skutočnosť, že japonská vládna koalícia pravdepodobne navýši svoju väčšinu v hornej komore japonského parlamentu. Voľby v Japonsku sa konali len dva dni po tom, ako bol strelnou zbraňou zavraždený priamo počas kampane bývalý premiér Šinzo Abe.

Poklesy sme dnes evidovali aj u juhokórejského Kospi, ktorý klesol o 0,44% a austrálskeho S&P/ASX 200, ktorý klesol o 1,14%.

Európa

Európske indexy odštartovali nový týždeň oslabovaním – najsledovanejší paneurópsky index Stoxx600 oslabuje  o 1 percento, nemecký DAX o 1,4%, britský FTSE 100 o 1,15% a francúzsky CAC o 1,3%.

Najväčší prepad evidovať u akcii energetickej firmy Uniper, ktoré klesli o 8,5% pre spor medzi Nemeckom a Fínskom ohľadom nákladov na jeho záchranu. Firma minulý týždeň požiadala nemeckú vládu o pomoc, ale jej hlavný fínsky akcionár Fortum má s týmto procesom problémy.

Európskych investorov bude v tomto týždni zaujímať vývoj inflácie v USA (popisujeme nižšie), pokračujúca vojna na Ukrajine ale aj politická neistota vo Veľkej Británii po tom ako premiér Boris Johnson minulý týždeň oznámil, že rezignuje na post lídra Konzervatívnej strany. Johnson uviedol, že vo funkcii zostane, ak sa zaňho nenájde nástupca. 11 poslancov konzervatívcov cez víkend oznámilo svoju kandidatúru.

USA

Americké indexy po nevýraznom závere minulého týždňa, v ktorom však celkovo posilnili (Nasdaq dokonca dosiahol sériu 5 pozitívnych dní v rade), zatiaľ počas pre-market hours pomerne výrazne oslabujú. Futures na Dow sú v mínuse 0,6%, na S&P500 0,7% a na Nasdaq 0,8%.

Vyzerá to teda tak, že pred začiatkom novej sezóny earnings, teda zverejňovania hospodárskych výsledkov akciových firiem za druhý kvartál 2022, je nálada na trhoch skôr opatrná. ,,Vzhľadom pre obavy z recesie, ktorá ťaží trhy, sa investori budú výrazne zameriavať na earnings, aby získali lepšie vodítka o zdraví korporátnej Ameriky a širšej americkej ekonomiky,“ komentoval situáciu Greg Bassuk, CEO ASX Investments, ktorý tým naznačil, že reporty veľkých firiem môžu byť ešte sledovanejšie, než v minulosti.

V tomto týždni si najväčšiu pozornosť vypýtajú earnings PepsiCo a Delta Air Lines v utorok a v stredu a koncom týždňa earnings Wall Street gigantov JP Morgan Chase, Morgan Stanley, Wells Fargo a CitiGroup.

Budúci týždeň bude pre investorov zaujímavý – čaká sa na dáta o inflácii, CPI či earnings

Amerických investorov zaujal piatkový report Bureau of Labor Statistics, podľa ktorého v júni vytvorila americká ekonomika mimo poľnohospodársky sektor 372 000 pracovných miest, čo bolo o 120 000 pozícii viac, než očakávali odhady. Miera nezamestnanosti v USA sa medzitým nezmenila a ostala na 3,6%.

Tieto dáta vypovedajú o tom, že americký trh práce je stále silný a že obavy z recesie nie sú až také aktuálne. ,,V údajoch o pracovných miestach neboli žiadne dôkazy o tom, že by bola recesia bezprostrednou hrozbou,” uviedla analýza ANZ Research. ,,Podľa nášho hodnotenia zostáva najväčšou hrozbou pre udržateľnú expanziu inflácia a Fed bude potrebovať reštriktívne sadzby, aby ju riešil.”

Čísla o kondícií trhu práce môžu vliať Fed viac sebavedomia do zvyšovania úrokových sadzieb, o ktorých bude rozhodovať už o zhruba dva týždne medzi 26. a 27. júlom. Ešte predtým však budú publikované ďalšie dôležité reporty vrátane tých, ktorých sa dočkáme tento týždeň.

Už v stredu budú totiž zverejnené júnové dáta CPI – Consumer Price Index, čiže index spotrebiteľských cien. Ten veľa napovie o aktuálnej inflácii v USA, čo bude mimoriadne smerodajný údaj naznačujúci, či spotrebiteľská inflácia už našla svoj vrchol, alebo nie. Analytici sa pritom skôr prikláňajú k tomu, že 8,6% rast z mája bude ešte prekonaný, pretože ceny energii stále rástli, čo vytvorí ďalší tlak na Fed.

Vo štvrtok sa následne dozvedia investori čerstvé dáta týkajúce sa Indexu cien výrobcov a v piatok bude publikovaná nová verzia správy o spotrebiteľskom sentimente od University of Michigan, ktorá ilustruje aktuálnu náladu a očakávania spotrebiteľov.

Zdroje: cnbc, cnbc, cnbc

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...