Connect with us

Čo hľadáte?

Rusi sa vyhrážajú aj ekonomicky. Ropa môže stáť po embargu aj 300 dolárov za barel

Rusko palivo
Zdroj: YouTube, Pixabay.com

Rusko pohrozilo uzatvorením veľkého plynovodu Nord Stream 1 a varovalo, že ceny ropy môžu pokojne vyrásť až na 300 dolárov za barel ak západ rozšíri svoje sankcie voči Rusku aj na dodávky energii, teda ropy a zemného plynu. 

,,Je úplne jednoznačné, že odmietnutie ruskej roby by viedlo ku katastrofálnym dopadom na globálny trh,” varoval Európu a Spojené štáty americké ruský vicepremiér Alexander Novak. ,,Nárast cien by bol nepredvídateľný. Bolo by to aj 300 dolárov za barel, ak nie viac,“ upozornil.

Alexander Novak sa v tomto zmysle vyjadril zrejme s úmyslom, aby tým ešte viac skomplikoval rozhodnutie európskych politikov zvažujúcich, či pristúpia k zrušeniu nákupov ruskej ropy a plynu, aby tým ešte viac skomplikovali snahu Rusov zachrániť ich ekonomiku napriek už existujúcim prísnym sankciám.

Jeho kolega, hovorca Kremľa, Dmitrij Peskov, medzitým dokonca varoval, že ak budú nepriateľské postoje západu voči Rusku eskalovať, môžu plynovod Nord Stream 1 vypnúť aj oni sami.

,,Máme plné právo prijať zodpovedajúce rozhodnutie a uvaliť embargo na čerpanie plynu cez plynovod Nord Stream 1. Zatiaľ však toto rozhodujte neprijímame, ale tlačia nás k tomu európski politici skrz ich vyhlásenia,” tvrdia Rusi.

Dôležitejšie peniaze než ľudské životy?

Európa vo veci energii, ktoré čerpá z Ruska, čelí ťažkému rozhodnutiu. Odrezanie sa od ruského importu by malo na európsku ekonomiku veľmi nežiadúce dôsledky. Z morálneho hľadiska však Európania nemôžu prehliadať humanitárnu krízu na Ukrajine. Dennodenne u našich východných susedov pre ruské útoky zomierajú civilisti a z krajiny medzičasom utieklo podľa OSN už 1,7 milióna ľudí. Odhaduje sa, že počet utečencov môže presiahnuť celú jednu štvrtinu ukrajinského obyvateľstva – teda okolo 10 miliónov ľudí.

Prečítajte si tiež:

Rusko je svetovým lídrom sankčného zoznamu. Rubeľ však „vďaka Nemcom“ krátkodobo rekordne posilnil

Pokiaľ ide o váhajúcich, zatiaľ najväčšie pochybnosti ohľadom dodávok ruskej ropy a plynu majú Briti, Nemci a Holanďania. Ich politickí predstavitelia naznačujú, že sankcie voči Rusku musia viesť inými smermi. CNBC dopĺňa, že Európska únia dostáva z Ruska cez ruské plynovody zhruba 40% všetkých dodávok tejto komodity.

Ruský vicepremier medzitým politikom v Európe odkazuje: ,,Mali by ste úprimne varovať vašich občanov a spotrebiteľov, čo môžu očakávať. Ak chcete odmietnuť dodávky energii z Ruska, pokračujte v tom. Sme pripravení. Vieme, kam by sme mohli presmerovať náš export,” varoval ruský vicepremiér bez toho, aby povedal ďalšie podrobnosti.

Cena ropy rekordne rastie

Cena ropy medzitým v pondelok vystrelila na 14-ročné maximum s tým, že pravdepodobne pôjde ešte vyššie. Medzinárodné štandardné futures ropy Brent v utorok doobeda vzrástli o ďalšie zhruba 3,5 percenta na 127.2 USD za barel, zatiaľ čo americké futures na West Texas Intermediate boli vyššie o 3% na 123 USD (v čase písania článku).

Na zmieňované skutočnosti sa je nutné pozerať aj z druhého uhľa pohľadu. Hoci by zrušenie importu ruskej ropy spôsobilo EÚ nemalé problémy, nepochybne by sa hrozivým spôsobom dotkli aj Ruska, ktoré pokiaľ ide o financie „dýcha z posledného“. Príjmy z ruskej ropy a plynu predstavovali v rokoch 2011 až 2020 zhruba 43% federálneho rozpočtu Kremľa. Fosílne palivá teda zohrávajú pre ruskú vládu ústrednú úlohu a obmedzenie týchto príjmov môže pomôcť radikálne oslabiť ruský agresorský politický režim, ktorý sa podľa všetkého v týchto dňoch dopúšťa úmyselných vojnových útokov na civilné obyvateľstvo.

Krv bude aj na vašich rukách, varuje Kuleba

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba preto opakované apeluje na západných spojencov, aby vyhlásili na Rusko úplne embargo pokiaľ ide o ropu a plyn s odkazom: ,,Ak ich kupujete, znamená to, že platíte za vraždy ukrajinských mužov, žien a detí.”

Zdá sa, že v tejto veci by mohla mať Ukrajina spojenca v USA, keďže minister zahraničných vecí Antony Blinken ešte v nedeľu povedal, že s európskymi krajinami vedú intenzívne rozhovory o možnom zákaze dovozu ruskej ropy a plynu.

Zdroj: CNBC.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....