Connect with us

Čo hľadáte?

Rusko na pokraji bankrotu? Americké trhy vystrašili dáta Snap (doobedňajší súhrn FTnews.sk)

Vladimír Putin
Zdroj: Pixabay.com

Rusku hrozí default, americké indexy včera vystrašili dáta Snap a ázijské trhy ovplyvnili aj varovania Americkej komisie pre cenné papiere a burzu. Je tu dnešný doobedňajší pohľad na to čo sa deje vo svete financií a investovania. 

SEC varovala čínske spoločnosti, ktorým hrozí delisting

Akcie v ázijsko-pacifickej oblasti sa dnes obchodovali v zmiešanej nálade. Tie čínske posilňovali, keďže Shanghai Composite stúpol o 1,19% a Shenzhen Component o 0,69%. Darilo sa aj hongkonskému indexu Hang Seng, ktorý pridal 0,29% a to napriek tomu, že akcie Alibaba klesli o ďalších 1,5%, JD.com padol 1,49% a Baidu o 1,53%.

Tieto poklesy popredných čínskych titulov zrejme súviseli s novým vyjadrením Americkej komisie pre cenné papiere  a burzu (SEC), ktorá oznámila, že im “ubieha čas” v súvislosti s očakávanými auditmi. Baidu a JD.com pritom patria medzi čínske spoločnosti, ktoré sú na zozname SEC firiem, ktorým potenciálne delistovanie z amerických búrz.

,,Hoci v diskusiách o auditných inšpekciách v Číne a v Hongkongu došlo k určitému pokroku, pretrvávajú významné problémy a čas rýchlo ubieha,” varoval čínske firmy zo zmieňovaného zoznamu riaditeľ úradu pre medzinárodné záležitosti SEC YJ Fisher. ,,Aj keď bude podpísaná dohoda medzi nami a čínskymi úradmi, bude to iba prvý krok. Náš úrad (PCAOB) musí byť schopný získať od druhej strany dostatočnú podporu a a súhlas od čínskych úradov, aby sme sa mohli rozhodnúť, čo môžeme v Číne a v Hongkongu kompletne kontrolovať a vyšetrovať.” vysvetlil.

V Japonsku sa medzitým indexy červenali – Nikkei 225 oslabil o 0,26% a Topix o 0,09%. Juhokórejský Kospi naopak stúpol o 0,44% a austrálsky S&P/ASX 200 posilnil o 0,37%.

Zaujala správa zo Singapuru, ktorý vykázal dáta o HDP v prvom kvartáli, ktoré stúplo o 3,7%, čo bolo viac, než predpokladaných 3,4%. Rovnako tak investori evidovali rozhodnutie novozélandskej centrálnej banky, ktorá oznámila, že zvyšuje úrokové sadzby o 50 bázických bodov na 2%, čo bolo rozhodnutie, ktoré očakávala väčšina ekonómov.

Rusko na hrane či mierny ekonomický rast Nemecka

Európske indexy dnes mierne pooslňujú na čele s paneurópskym Stoxx600, ktorý zatiaľ pridal 0,5%. Rastie aj nemecký DAX o 0,34%, britský FTSE 100 o 0,44% a francúzsky CAC o 0,08%.

Včerajší deň bol pre Európu zaujímavý aj pre zverejnenie dát PMI (index nákupných manažérov), ktorý dosiahol v máji 55.8 bodu, čo bolo o čosi menej než odhady, pretože ekonomický rast na celom kontinente spomalil, no CNBC tvrdí, že zatiaľ “zostal odolný”. Globálne obavy z inflácie a spomalenia ekonomického rastu však naďalej pretrvávajú a ovplyvňujú obchodovanie na starom kontinente.

Aj dnes vo švajčiarskom Davose pokračuje ostro sledovaná konferencia Svetové ekonomické fórum (WEF), na ktorej sa diskutuje najmä o udržateľnosti ekonomického rastu, inflácii a vojne na Ukrajine.

V súvislosti s vojnou sa teraz sústredí výrazná pozornosť Rusko a možnosť jeho medzinárodného bankrotu. Spojené štáty americké totiž oznámili, že nepredĺžili výnimku, ktorá Moskve umožňovala splácať zahraničný dlh americkým investorom v amerických dolároch, čo Rusku umožňovalo dodržiavať predchádzajúce termíny splatenia dlhov, aj keď bolo nútené využiť svoje nahromadené rezervy v inej mene, aby realizovalo tieto platby. Táto výnimka podľa amerického Úradu pre kontrolu zahraničných aktív ministerstva financií však v stredu vyprší.

,,Nadišla hodina ruského bankrotu? Američania dnešným dňom zakazujú svojim občanom a bankám prijímať ruské splátky. Väčšina ruských veriteľov je ale z Európy. Naviac Rusku posielajú množstvo peňazí Nemci alebo Taliani,” komentoval otáznu situáciu v súvislosti s ruským defaultom český ekonóm Lukáš Kovanda.

,,Hoci pravdepodobnosť ruského bankrotu v dôsledku zmieneného kroku Američanov citeľne narastá, stále nie je 100%. Väčšina držiteľov ruského dlhu totiž sídli v Európe. Počet veriteľov Ruska, ktorým sa nebude dostávať splátok tak nemusí stačiť na to, aby mohla byť vyhlásená platobná neschopnosť, teda bankrot,“ vysvetľuje Kovanda vo svojom stĺpčeku k tejto téme.

Čerstvé údaje o raste nemeckého HDP medzitým hovoria o tom, že nemecká ekonomika sa v prvom kvartáli len tesne vyhla úrovniam recesie, keďže rástla o 0,2%.

Pokiaľ ide o jednotlivé akciové tituly, zaujal rast európskej spoločnosti Elektra špecializujúcej sa na radiačnú terapiu, ktorá stúpla po pozitívnych earnings o viac než 6%. Naopak výrazne klesá cateringová spoločnosť Sodexo – konkrétne o 4 percentá – keďže investori negatívne reagujú na jej oznámenie o vylúčení možnosti otvorenia svojho podnikania externému investorovi.

Americké trhy vystrašili dáta spoločnosti Snap

Hlavné americké indexy včera opäť oslabovali, keďže S&P500 klesol o 0,81% a Nasdaq až o 2,35%. V pluse, hoc veľmi miernom, skončil len Dow, ktorý narástol o 0,15%. Otázne sa javí pre trhy dnešný deň, počas ktorého futures Dow oslabujú o 0,12%, S&P500 je zatiaľ na neutrálnych úrovniach a Nasdaq je v miernom pluse 0,08%.

Akcie spoločnosti Nordstorm dnes počas pre-market hours rastú už o takmer 10% v reakcii na pozitívne kvartálne výsledky, podľa ktorých tento luxusnejší maloobchodný predajca prekonal očakávané predaje a zvýšil svoje vyhliadky pre celoročný rast.

Naopak negatívny sentiment do trhu, ktorý ovplyvnil aj zmieňované indexy, vliala včera spoločnosť Snap, ktorá oznámila počas earnings, že nedosiahne v tomto kvartáli svojich vlastných cieľov v oblasti príjmov a tržieb. Akcie firmy Snap, ktorá sa špecializuje na sociálne média a stojí aj za Snapchatom, Spectacles a Bitmoji, klesli počas včerajška v reakcii na tieto konštatovania o neuveriteľných 43% a jej pád v kombinácii so zlými hospodárskymi výsledkami negatívne ovplyvnil aj akcie iných spoločnosti z rovnakého segmentu – napríklad Meta (Facebook) klesla o takmer 8% a Alphabet (Google) o takmer 5%.

Stephanie Link, hlavná investičná strategička Higtower v rozhovore pre CNBC naznačila, že táto informácia demonštruje, ako sú niektoré technologické akcie stále výrazne nadhodnotené. ,,Snap bol naozaj veľkým prekvapením takmer pre každého. Myslím si, že sa nachádzame v skutočne náročných časoch. Hovorila som, že cely rok budeme v nepokojnom prostredí, pretože je tu velmi veľa neznámych,” skonštatovala v relácii “Closing Bell”.

Dnes budú amerických investorov zaujímať earnings spoločnosti Dick’s Sporting Goods, ktoré môže naznačiť, ako táto firma zvládala v prvom kvartáli inflačné tlaky. Nvidia a Snowflake oznámia výsledky až po ukončení obchodných hodín.

Z ekonomického hľadiska budú obchodníci sledovať aj nové dáta o týždenných žiadostiach o hypotéky a objednávkach tovarov dlhodobej spotreby. Investori tiež očakávajú posledný zápis z jednania Federálneho výboru pre voľný trh.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...