Connect with us

Čo hľadáte?

Rusku sa darí bojovať s infláciou, americkí investori čakajú na „príležitosť predávať“ (doobedňajší súhrn)

trhy
Zdroj: pixabay.com

Ruská centrálna banka oznámila ďalšie znižovanie úrokových sadzieb, Fed naznačil ďalšie kroky skrz Fed Minutes a v Ázii zvyšovala sadzby Bank of Korea. Americké trhy, obzvlášť tie technologické, najnovšie nepotešili earnings dvoch veľkých BigTech firiem.

Indexy na pevninskej Číne posilnili

Akcie v Ázii a Tichomorí mali za sebou voliteľnejší deň po tom, ako čerstvé Fed Minutes potvrdili ďalšie predpokladané kroky americkej centrálnej banky.

O čom boli nové Fed Minutes? Powell a spol. chcú zaradiť neutrál, zvyšovanie sadzieb bude pokračovať

Akcie na pevninskej Číne napokon skončili v plusových hodnotách, keď Shanghai Composite stúpol o 0,5% a Shenzhen Component o 0,57%. Hongkonský index Heng Seng však napokon uzavrel deň opäť v strate – tentokrát o 0,38%.

Japonský index Nikkei 225 klesol o 0,27% a austrálsky S&P/ASX 200 uzavrel deň o 0,69% nižšie, než ho začal. Pokiaľ ide o juhokórejský Kospi ten padol o 0,18% popri tom ako centrálna banka Južnej Kórey oznámila ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov na aktuálnych 1,75% – išlo pritom o druhé zvýšenie sadzieb Bank of Korea v rade.

Ruská centrálna banka opäť znižuje sadzby

Európske trhy začali deň miernym posilňovaním, pričom paneurópsky index Stoxx600 posilňuje zatiaľ o 0,41%, kým nemecký DAX o 0,6%, britský FTSE 100 o 0,13% a francúzsky CAC o 0,61%.

Dnes sa vo Švajčiarsku v Davose končí Svetové ekonomické fórum, na ktorom sa stretli svetoví obchodní a politickí lídri, aby spoločne diskutovali o najpálčivejších problémoch sveta, pričom stredobodom ich program bola vojna na Ukrajine.

V súvislosti s ňou stojí za zmienku krok Ruskej centrálnej banky (CBR), ktorá vo štvrtok znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu zo 14% na 11%, čo obhajuje tým, že inflácia v Rusku sa spomaľuje a ruský rubeľ “oživuje svoju hodnotu”. Ide už o tretie zníženie sadzieb Ruskej centrálnej banky v rade od momentu, ako po reakcii na západné sankcie po vyupknutí vojny na Ukrajine nárazovo zvýšila sadzby z 9,5% na 20%.

Pokiaľ ide o jednotlivé európske akciové tituly, najvýraznejší rast evidovať u spoločnosti Millicom International, ktorá rastie o vyše 7%, kým britská vodárenská spoločnosť United Utilities je na opačnom konci rebríčka so stratou už vyše 5%.

Americkí investori čakajú na každú príležitosť predávať

Americké indexy včera podobne ako európske posilňovali – Dow stúpol o 0,6%, S&P500 o 0,95% a Nasdaq až o 1,51%. Dnešné pre-market hours však ukazujú pre dnešný deň akúsi “nerozhodnosť trhu”, keďže futures na Dow stúpajú o 0,17%, na S&P500 o 0,13% a Nasdaq zatiaľ mierne klesá o 0,12%.

Opatrnej nálade na trhu pred hlavnými obchodnými hodinami prispievajú aj nie príliš uspokojivé stredajšie kvartálne výsledky (earnings) technologických spoločností.

Napríklad gigant Nvidia klesá počas pre-market hours o takmer 6% po tom ako oznámil slabšie výsledky než boli predpoklady a tiež potvrdil horšie vyhliadky pre druhý kvartál a oznámil spomalenie náboru nových zamestnancov. Pozitívne nedopadli ani earnings softvérovej firmy Snowflake, ktorej nenaplnené ciele vedú k priebežnému oslabovaniu jej akcii v pre-markets až o 15%.

Svetlým momentom boli len earnings maloobchodnej spoločnosti Williams-Sonoma, ktorej výsledky prekonali očakávania na čo reagovali investori posilnením akcii o vyše 6%.

CNBC upozornila na zaujímavý fenomén tejto sezóny earnings, ktorá sa týka hospodárskych výsledkov akciových spoločnosti za prvý kvartál. Hoci výsledky väčšiny firiem boli totiž v súlade s očakávaním, tak v prípadoch, kedy boli výsledky horšie, než sa predpokladalo, bola reakcia investorov prudšia (smerom k predaju), než v minulosti. ,,Ak existuje nejaký dôvod k predaju, prijímajú ho,” zhodnotil sentiment investorov, ktorí sú zjavne v napätí a na negatívne správy reagujú pohotovejšie, Jeremy Gonsalves z BNY Mellon Wealth Management.

Do konca obchodného týždňa v USA zostávajú síce ešte celá dva obchodné dni, no ak by sa Dow, S&P500 a Nasdaq podarilo udržať tohto týždňový trend a už ďalej neklesať, mohli by spoločne uzavrieť hrozivé série siedmich respektíve 8 týždňov v rade, počas ktorých oslabovali.

Pokiaľ ide o dnešný deň, v USA budú investori zvedaví na reporty o kvartálnych výsledkoch firiem Macy’s, Dollar Tree a Dollar General. Vo štvrtok sa taktiež dozvieme aktualizovaný pohľad na týždenne žiadosti o podporu v nezamestnanosti a druhý aktualizovaný údaj o vývoji amerického HDP v prvom kvartáli.

Stredobodom pozornosti boli samozrejme aj Fed Minutes, ktoré dokumentujú o čom sa bavili centrálni bankári amerického Fedu počas svojho posledného mítingu. Záverom v skrate je, že Fed je odhodlaný pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, až kým radikálne nespomalí infláciu. Túto dôležitú tému sme však podrobnejšie rozobrali v tomto článku.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...