Globálna ekonomika čelí najväčšej skúške od druhej svetovej vojny – takto sa ešte pred začiatkom tohto týždňovej konferencie Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose vyjadrila šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgieva.
Špirálový rast cien potravín a energii sužuje domácnosti po celom svete popri tom ako centrále banky musia sprísňovať svoju menovú politiku, aby túto infláciu ovládli. K tomu prirátajte problémy s dodávateľskými reťazcami, ktoré sú „dozvukmi” pandémie koronavírusu či vojnu na Ukrajine a máte zmes negatívnych okolností, na ktoré si história už dlho nepamätá.
Powell nepotešil trhy – Fed bude zvyšovať sadzby, až kým úplne neskrotí infláciu
Kristalaina Georgieva k týmto najčastejšie zmieňovaným problémom pridala ešte prudký rast volatility na finančných trhoch, ktorý je do značnej miery dôsledkom menovaného a pretrvávajúcu hrozbu klimatických zmien. V konečnom dôsledku to znamená, že dochádza k potenciálnemu „sútoku kalamít”.
,,Naša schopnosť reagovať je obmedzená ďalšími dopadmi vojny na Ukrajine – prudko sa tak zvyšuje riziko geoekonomickej fragmentácie. Napätie v súvislosti s obchodovaním, technologickými štandardmi a bezpečnosťou rastie už mnoho rokov, čo podkopáva ekonomický rast a dôveru v súčasný globálny ekonomický systém,“ skonštatovala vo svojom blogu pred začiatkom World Economy Forum.
Ekonomický rast je hlavnou témou diskusii v Davose
Budúcnosť svetových ekonomík je počas ostrosledovanej konferencie v Davose hlavným predmetom diskusii mnohých panelov. ,,Ekonomika je tu hlavnou témou – inflácia je veľkým problémom a vidíme, že niektoré (ekonomické) indikátory sa začínajú spomaľovať,” nadviazal na Georgievu Carmide Di Sabio, globálny predseda predstavenstva a CEO poradenského giganta EY.
Di Sabio však vidí v súčasnej situácii aj príležitosti – najmä pokiaľ ide o transformáciu spoločností na nové podmienky či už ide o dodávateľov alebo dopady pandémie. ,,Transformácia, ktorou si firmy prechádzajú z pohľadu technológii, dodávateľských reťazcov a znižovania rizík dodávateľských reťazcov stále prebieha a my toho robíme v tejto veci tiež dosť,“ skonštatoval, čím naznačil, že takýto proces povedie k tomu, že firmy sa naučia fungovať aj v nových podmienkach a možno ešte efektívnejšie než v minulosti.
Prečítajte si tiež:
Európska ekonomika smeruje do recesie – Fraserová je o tom absolútne presvedčená
,,Nielen štáty, ale aj firmy sa musia naučiť diverzifikovať svoj import – zaistiť si dodávateľské reťazce a zachovať obrovské výhody globálnej integrácie pre ich podnikanie,” uviedla Georgieva. ,,Aj keď geostrategické úvahy budú riadiť niektoré rozhodnutia o získavaní zdrojov, nemusí to viesť k úplnému rozpadu. Obchodní lídri (veľké firmy) hrajú v tomto ohľade tiež dôležitú úlohu.”
Problém robia aj remitencie
Šéfka MMF taktiež varovala, že cezhraničné platby sú stále zastaralé a neefektívne. Jej inštitúcia odhaduje, že priemerne náklady na remitencie sú vo svete až na úrovni 6,3%, čo je obrovské plytvanie – ide totiž až o 45 miliárd dolárov, ktoré každý rok idú do rúk sprostredkovateľom typu Western Union namiesto toho, aby zostali u domácnosti s nízkymi príjmami. Od remitencii sú totiž závislí najmä ľudia v rozvojových krajinách, ktorí ich prijímajú od svojich rodinných príslušníkov pracujúcich “na západe”.
Poznámka: El Salvador sa snaží veľký problém s remitenciami riešiť pomocou bitcoinu a technológie Lightning Network. Ide o postup, pri ktorom je pomocou bitcoinovej siete a peňaženky s podporou Lightning Network možné za pár sekúnd presunúť doláre vo forme bitcoinov a následne ich opäť zameniť do dolárov. Tento postup nepozná žiadne hranice a umožňuje expresne rýchlo a prakticky bez poplatkov previesť doláre napríklad z New Yorku do El Zonte v El Salvador.
Zdroj: cnbc.com