Connect with us

Čo hľadáte?

Signál naznačujúci recesiu – v USA došlo k inverzii 2-ročných a 10-ročných štátnych dlhopisov

recesia
Zdroj: Pixabay.com

Výnosy dvojročných a desaťročných amerických štátnych dlhopisov sa vo štvrtok prvýkrát od roku 2019 invertovali. Analytici upozorňujú, že by mohlo ísť o signál naznačujúci blížiacu sa recesiu. Nutné je však uviesť, že nie vždy je to pravidlom, hoci v histórii sa to stalo už viackrát.

Pri sledovaní dluhopisového trhu je akýmsi fenoménom pozorovanie vzťahu medzi 2-ročnými a 10-ročnými štátnymi dlhopismi a keď sa stane, že sadzba 2-ročného dlhopisu sa ocitne vyššie ako výnos 10-ročného dlhopisu, teda dôjde k inverzii ich kriviek, mnohí túto informáciu okamžite vyhodnocujú ako signál blížiacej sa ekonomickej recesie.

K inverzii týchto dvoch ukazovateľov došlo v priebehu včerajšieho obchodovania, kedy sa výnos 10-ročných štátnych dlhopisov ocitol na určitý čas na úrovni 2,331%, kým výnos 2-ročného dlhopisu bol na úrovni 2,337%. ,,Po krátkej inverzii sa oba výnosy ustálili na konci obchodovania na úrovni 2,34%,“ dopĺňa k téme CNBC s tým, že podľa aktuálnych dát je spread (rozdiel) medzi nimi 0,01 bodu.

,,Keď sa krivká obráti (dôjde k inverzii), existuje viac ako dvojtretinová šanca na recesiu v určitom bode budúceho roka a viac ako 98% šanca na recesiu niekedy v nasledujúcich dvoch rokoch,“ uviedla k tejto téme spoločnosť Bespoke Investment Group.

Mnohí ekonómovia sú však s rýchlymi vyhláseniami o blížiacej sa recesii opatrnejší poukazujúc najmä na nutnosť, aby krivka bola v „inverzii“ aspoň nejaký čas, aby ju bolo možné vnímať ako platný obchodný signál.

CNBC tvrdí, že jednoduchým spôsobom ako sa pozrieť na dôležitosť tejto krivky je zamyslieť sa nad tým, čo znamená pre bankový sektor. Výnosová krivka totiž meria rozdiel medzi nákladmi banky na peniaze a tým, čo banka zarobí, keď požičia peniaze alebo ich investuje na dlhšie časové obdobie. Ak banky nedokážu zarobiť peniaze, požičiavanie sa spomaľuje a tým aj ich hospodárska aktivita.

Pohľad do histórie

Pokiaľ ide o zohľadnenie udalosti z histórie, zmieňovaná inverzia je vnímaná ako spoľahlivý signál o riziku blížiacej sa recesie. Častokrát však dochádza k výraznému oneskoreniu medzi touto udalosťou a jej príchodom. Analytici zároveň upozorňujú, že na potvrdenie recesie je nutné získať ďalšie dôkazy.

Medzi takéto dôkazy možno zahrnúť spomalenie v nábore nových zamestnancov, rast nezamestnanosti alebo spomalenie výrobnej činnosti u veľkých podnikov. Analytici k tomu dopĺňajú, že situáciu ovplyvňuje aj vojna na Ukrajine a de facto ak by sa skončila rýchlo, môže dôjsť k upokojeniu situácie. Rovnako tak by situácii mohlo pomôcť, ak by Fed ustúpil od svojho plánu zvyšovať úrokové sadzby (predpokladá sa, že tak urobí tento rok ešte 6krát, pretože musí bojovať s vysokou infláciou pozn.red.).

Ak už aj recesia prichádza, dobre je vedieť, kedy bola potvrdená v minulosti od momentu prvej inverzie dvojročných a 10-ročných dlhopisov. Pred recesiou v roku 2001  to trvalo 422 dní, pred recesiou v roku 2007 až 571 dní a pred recesiou v roku 2020 len 163 dní.

,,Väčšinou ide o predzvesť recesie, no nie vždy,” uviedol Julian Emmanuel, ktorý je vedúcim oddelenia akcii, derivátov a kvantitatívnej stratégie v Evercore ISI. Emmanuel napríklad upozornil, že k inverzii týchto ukazovateľov došlo aj v roku 1998 počas ruskej dlhovej krízy, po ktorej nasledovalo dlhodobé riadenie kapitálu. Recesia sa však napokon nedostavila.

Spoločnosť Bespoke dopĺňa, že v 6 prípadoch od roku 1978, kedy sa 2-ročné a 10-ročné výnosy invertovali, akciové indexy pokračovali ešte určitý čas v raste. Index S&P500 pokračoval v priemernom raste o 1,6% mesiac po inverzii a rok po nej bol v priemernom pluse 13,3%.

,,V zásade to, čo sa zvyčajne stáva je, že z dlhodobého hľadiska príde recesia, ale veľakrát je to až o 6 až 18 mesiacov neskôr a akciový trh má tendenciu dosiahnuť vrchol až medzi dvoma až 12-mesiacmi pred začiatkom recesie.

Bespoke dopĺňa, že pravdepodobnosť recesie v Európskej únii je vzhľadom na súčasné okolnosti pomerne veľká, v prípade americkej ekonomiky to nie je také isté. Spoločnosť Everocore napríklad vidí šancu na recesiu v USA „len” na 25%.

CNBC odvolávajúca sa na názory špecialistov na dlhopisy upozorňuje, že inverziu netreba preceňovať nakoľko súčasná situácia na trhoch je odlišná oproti minulosti. Poukazujú napríklad na skutočnosť, že nafúknutá súvaha Fed má takmer 9 biliónov dolárov, čo znamená, že americká centrálna banka je oveľa väčším hráčom na trhu než v minulosti a trh ovplyvňovala dlhodobo nízkymi sadzbami a kvantitatívnym uvoľňovaním. Richard Bernstein Associates k tomu uviedla, že  ak by sa Fed nezapojil do kvantitatívneho uvoľňovania tak by mohol byť 10-ročný výnos štátneho dlhopisu niekde okolo úrovne 3,7%.

Stratégovia tiež tvrdia, že 2-ročný výnos stúpol rýchlejšie, pretože táto časť krivky odráža najvýraznejším spôsobom zvyšovanie sadzieb Fed, ktoré sa udialo v marci. Niektorí analytici preto tvrdia, že v súčasnosti je možno lepšie sledovať vzťah medzi výkonnosťou 3-mesačných štátnych dlhopisov k 10-ročným, ktoré môžu lepšie predvídať či sa blíži recesia. Ak sa rozpätie medzi nimi bude zväčšovať, bol by to dobrý signál, že ekonomický rast má šancu pokračovať.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....