Connect with us

Čo hľadáte?

Snapchat zneistil trhy, klesajú akcie Meta (Facebook) aj Alphabet (Google)

Facebook Meta
Zdroj: Pixabay.com

Americké indexy po včerajšom ďalšom posilňovaní zrejme začnú nový deň oslabovaním, nakoľko výsledky Snapchat otriasli aj akciami Meta (Facebook), Twitter či Alphabet (Google) a vytvorili nové otázniky. V Ázii sa obchodovalo v zmiešanej nálade a z Európy prichádzajú správy naznačujúce klesajúcu dôveru a spomaľovanie ekonomík.

Ázia

Na ázijských trhoch sa dnes v posledný pracovný deň toto týždňa obchodovalo v zmiešanej nálade.

Pozornosť si ešte pýtali japonské trhy, ktoré po predchádzajúcich stratách po publikácii čerstvých dát o inflácii v Japonsku dnes posilnili – konkrétne Nikkei 225 o 0,4% a Topix o 0,28%.

Inflácia podľa CPI stúpla v Japonsku medziročne o 2,2%, čo je v súlade s očakávaniami. ,,Údaje CPI z júna ukazujú, že inflácia zvyšovania nákladov sa stabilizovala a to predovšetkým v dôsledku prudkého poklesu cien čerstvých potravín,“ komentoval dáta Robert Carnell z ING, ktorý však upozornil, že to neznamená koniec rastu cien v tomto regióne. Očakáva, že medziročne by mohla napokon prekročiť 2,5% a pravdepodobne až do konca roka zostane nad 2%.

Nakoľko inflácia v Japonsku je stále len mierne nad cieľom centrálnej banky Bank of Japan tá sa vo štvrtok rozhodla, že úrokové sadzby nezvýši, čím zostáva na rozdiel od Fed či ECB, ktoré sú pod oveľa väčším tlakom, verná svojej ultraľahkej menovej politike.

Ďalším trhom v Ázii sa darilo takto:

  • Juhokórejské indexy KospiKosdaq oslabili o 0,66% reps. 0,68%
  • Hongkonský index Hang Seng stúpol o 0,17%
  • Čínske pevninské indexy Shanghai Composite a Shenzhen Component klesli o 0,06% resp. 0,49%
  • Austrálsky S&P/ASX 200 skončil približne na neutrálnej hodnote
  • Najširší ázijsky index MSCI rovnako tak uzavrel deň na približne rovnakej úrovni, ako ho začal

Európa

Európske indexy dnes zatiaľ mierne posilňujú, pričom Stoxx600 je v pluse 0,44%, nemecký DAX 0,17%, francúzsky CAC 0,16% a britský FTSE 100 rastie o 0,22%.

Trhy (zatiaľ) zdá sa pozitívne vyhodnotili štvrtkové rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) zvýšiť prvýkrát po 11 rokoch úrokové sadzby a fakt, že zvolila zvýšenie až o 50 bázických bodov, hoci predtým avizovala miernejšie navýšenie o 25 bodov. Dôvodom prísnejšieho kroku je pokračujúci rast inflácie a možný vplyv na ňu z problémového východu Európy, kde pokračuje vojna na Ukrajine, ktorá vplýva nielen na životy ohrozených ľudí, ale aj dodávateľské reťazce a ceny energii.

ECB po 11 rokoch zvýšila úrokové sadzby. Siahla po prísnejšom opatrení

ECB okrem zvýšenia sadzieb oznámila aj ďalšie detaily o nástroji Transmission Protection Instrument (TPI), ktorý je zameraný na dlhopisy s cieľom obmedziť náklady na pôžičky v celom regióne a obmedziť fragmentáciu zadlžených krajín v Južnej Európe.

Nový nástroj ECB laicky vysvetlil slovenský ekonóm Juraj Karpiš, autor knihy „Zlé peniaze: sprievodca krízou“, skrz jeho Facebook stránku: ,,Spočíva vo vyrábaní nových eur, za ktoré budú úradníci podporovať vládu vybranej členskej krajiny (Talianska) nákupom jej dlhopisov. Má mať neobmedzenú veľkosť a ECB podľa zverejnených podmienok relatívne voľné ruky pri jeho použití.“

Z Európy dnes zaujali aj bleskové piatkové data PMI (index nákupných manažérov), z ktorého vyplýva, že obchodná aktivita v eurozóne sa v júli znížila (oproti očakávaniam), keďže tempo poklesu výroby a rast sektora služieb sa spomalil, pričom rastúce náklady nútili spotrebiteľov znižovať náklady.

Zložený PMI, ktorý zahŕňa výrobu aj služby, dosiahol úroveň 49,4 (najnižšia za 25 mesiacov), čo je pod hranicou 50, ktorá oddeľuje pokles (pod 50) od rastu (nad 50). Tieto dáta v  kombinácii s obdobnými dátami z Nemecka a Francúzska spôsobili, že výnosy dlhopisov v rámci spoločného menového bloku klesli, informuje CNBC.

Podobné čísla boli publikované aj vo Veľkej Británii, krajine mimo eurozóny, kde sa zložené PMI dostalo na úroveň 52,8%, čo je mierne lepšie číslo, než sa predpokladalo, no je stále nižšie než 53,7 za jún.

Z Británie taktiež zaujal report týkajúci sa spotrebiteľskej dôvery, ktorý klesol na nové rekordné minimá, keďže Britov sužuje strach z rastúcej inflácie a rastúcich úrokových sadzieb. Index sa napokon dostal na úroveň -41, čím vyrovnal 48-ročné minimum.

Nepriaznivé správy prichádzajú aj z Francúzska, kde Ministerstvo financií oznámilo, že hospodársky rast krajiny v budúcom roku prudko spomalí, keďže rastú geopolitické riziká. Ministerstvo očakáva, že druha najväčšia ekonomika eurozóny porastie v roku 2023 len o 1,4%, pričom predpoveď pre tento rok upravila na 2,5%.

Pozornosť si dnes vypýta aj ruská centrálna banka (CBR), ktorá oznámi ďalšie rozhodnutie ohľadom úrokových sadzieb. Nuž a keď sme pri Rusku dopĺňame, že optimistické sú informácie o tom, že tok plynovodom Nord Stream 1 sa obnovuje a že medzi Ruskom a Ukrajinou by mohla byť podpísaná dohoda o exporte obilnín, čím by sa čiastočne mohol zmierniť tlak na potravinovú krízu.

USA

Americké indexy včera opäť posilňovali, čo znamená, že pozitívna rally a odraz od tohtoročného dňa zatiaľ pokračuje. Najvýraznejšej opäť stúpol technologický Nasdaq, ktorý posilnil o 1,36%. Nasledovali ho však aj S&P500 (+0,99%) a Dow (+0,51%).

Už horšie vyzerajú dnešné futures, počas ktorých Dow je zatiaľ na neutrálnej hodnote, no v rámci pre-market hours oslabuje S&P500 (-0,24%) aj Nasdaq (-0,52%).

V USA sa pred budúcim týždňom, kedy si opäť najväčšiu pozornosť vypýta americký Fed a téma zvyšovania úrokových sadzieb, riešia najmä téma earnings, čiže hospodárskych výsledkov verejne obchodovaných firiem za druhý kvartál 2022.

Z nich zaujali výrazne včerajšie výsledky Snapchat, ktoré zďaleka nenaplnili očakávania,  a preto klesajú akcie tejto firmzy počas pre-market hours už o takmer 30%. Snapchat okrem iného oznámil aj to, že prerušuje nábor nových zamestnancov.

Že sa nedarilo Snapchat negatívne vplýva aj na iné firmy, ktoré podnikajú v online biznise, nakoľko investori chápu, že ak sa nedarí jednej sociálnej platforme, nie pozitívne podmienky mohli mať aj ďalšie. Preto v posledných hodinách klesali aj hodnoty akcii Meta (Facebook), Alphabet (Google), Twitter či Pinterest a to v rozmedzí od 2% až do 7%. Earnings týchto firiem sú pritom ešte len v pláne a tak investori nevedia, ako sa im v skutočnosti darilo.

Upozorňujeme, že tieto oslabenia sú zahrnuté do pre-market hours, čo znamená, že ich vplyv je badateľný u futures Nasdaq a nebol zahrnutý do výsledkov Nasdaq vo včerajšom dni.

Na záver týždňa sa očakávajú earnings od American Express, Verizon a práve Twitter. Zverejnené budú ešte pred začiatkom obchodovania.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...