Connect with us

Čo hľadáte?

S&P500 mieri k najhoršiemu polroku od roku 1970 – analytici neveria, že trhy dosiahli dno

recesia pád
Zdroj: Pixabay.com

Najsledovanejší index na svete S&P500 mieri k tomu, aby uzavrel tento polrok v najvýraznejšej strate od roku 1970. Nálada na trhoch je naďalej negatívna, nakoľko chýbajú pozitívnejšie fundamenty. Je tu tradičný doobedňajší súhrn. 

Priemyselná aktivita v Číne stúpla, ázijské trhy však prevažne oslabovali

Na ázijských trhoch bola vo štvrtok zmiešaná nálada – investorom, ktorí obchodovali čínske indexy sa darilo, no tým, ktorí sa zamerali na ďalšie ázijsko-pacifické trhy, až tak nie.

Čínske trhy majú za sebou zelený štvrtok, keďže čerstvé vládne údaje ukázali, že aktivita v čínskych továrňach v júni vzrástla. Oficiálny index nákupných manažérov v Číne za jún skončil na úrovni 50,2, čo je podľa prieskumu Reuters o niečo menej, než očakávaných 50,5. 50-bodová hranica však oddeľuje rast od poklesu na mesačnej báze, pričom tento index bol od marca nepretržite pod 50 bodmi a teraz sa teda dostal na pozitívnu stranu. Shenzhen Component aj vďaka tomu posilnil o 2% a Shanghain Composite o 1,06%.

Najsledovanejší hongkonský index Hang Seng toto posilňovanie čínskych pevninských indexov však nenapodobnil a oslabil o 1,2%, pričom technologický Hang Seng Tech až o 2,56%. Prispelo k tomu aj ďalšie oslabovanie softvérovej firmy SenseTime, ktorej akcie sa vo štvrtok prepadli až o 50% po tom čo sa skončilo 6-mesačné obdobie blokovania niektorých jej akcii.

Nepriaznivý deň majú za sebou aj indexy v Japonsku a Austrálii – Nikkei 225 padol o 1,49%, Topix o 1,21% a S&P/ASX 200 o 0,92%. Pridali sa k ním aj juhokórejské Kospi, ktorý oslabil o 1% a Kosdaq, ktorý klesol o 1,33%. Najširší index ázijsko-pacifických akcii MSCI mimo Japonsko padol o 0,48%.

Podľa vládnych údajov japonská priemyselná produkcia v máji klesla o 7,2% – Rob Carnell, regionálny vedúci ING skonštatoval, že toto číslo by bolo oveľa nižšie, keby neboli v Číne lockdowny.

Zaujali aj údaje z Južnej Kórei, kde produkcia mierne stúpla. Priemyselná produkcia sa v porovnaní s aprílom zvýšila o 0,1% a produkcia sektoru služieb o 1,1%.

K situácii na trhoch sa vyjadrila spoločnosť ANZ Research, ktorá vo svojej štvrtkovej poznámke pre investorov uviedla, že trhy sú v súčasnosti veľmi opatrné a chýba im silné presvedčenie, ktoré by podporilo náladu viac investovať. ,,Podstatné je, že kým údaje o inflácii neukážu udržateľné zmiernenie, zostáva riskantné skočiť na mäkšie ekonomické údaje a vyhlásiť, že vrchol úrokových sadzieb centrálnych bánk bol do tohto cyklu započítaný,“ píše sa v správe.

Nálada v Európe je ponurá, ECB môže zvyšovať sadzby aj agresívnejšie

Európske indexy naznačujú v prvú hodinu mierne oslabovanie – britský index FTSE 100 oslabuje o 1,85%, nemecký DAX o 2,3%, paneurópsky Stoxx600 o 1,7% a francúzsky CAC stráca už 2%.

Vyhliadky pre výraznejšie posilňovanie obmedzuje pochmúrna nálada, keďže sa neobjavujú žiadne správy, ktoré by vlievali obchodníkom do žil viac optimizmu. Vojna na Ukrajine pokračuje a neexistujú žiadne náznaky jej možného konca, pričom pretrvávajú inflačné tlaky a pokiaľ ide o Európu, v nej sa ešte len na zvyšovanie úrokových sadzieb chystá Európska centrálna banka (ECB).

Včera sme vás v súvislosti s tým informovali, že by mohla pristúpiť aj k agresívnejšiemu zvyšovaniu sadzieb, ak to bude potrebné. Pierre Wunsch z ECB dokonca uviedol, že by bol za radikálnejšie zvýšenie sadzieb až o 200 bodov.

ECB je pripravená zvyšovať sadzby „agresívnejšie“. Lagardová tlmí obavy z recesie

Aj dnes sa bude pozornosť sústrediť na prebiehajúci summit NATO v Madride. Lídri NATO naň prizvali aj zástupcov Švédska a Fínska, ktorým sa otvorili dvere do aliancie, keďže Turecko stiahlo svoje námietky voči týmto dvom novým členom. Aliancia zároveň zopakovala svoju podporu Ukrajine a načrtla plány, ako by mohla túto krajinu počas vojny strategicky podporiť.

Vo štvrtok budú zverejnené predbežné údaje o inflácii vo Francúzsku za jún a tiež údaje o nemeckých maloobchodných tržbách za máj a tiež dáta o miere nemeckej nezamestnanosti za jún.

S&P500 uzavrie polrok v neobvyklej strate, analytici si myslia, že trhy ešte dno nenašli

Americké indexy majú za sebou nevýraznú stredu, počas ktorej Dow posilnil o 0,27% a S&P500 Nasdaq oslabovali o 0,07% resp. 0,03%. Pre-market hours však naznačujú, že štvrtok by mohol byť v znamení oslabovania – futures Dow priebežne stráca 1%, S&P500 1,26% a Nasdaq 1,49%.

Indexy DowS&P500 sú na ceste k najhoršiemu štvrťroku od prvého kvartálu 2020, kedy vypukla na západe pandémia Covid-19. Nasdaq klesol za posledné 3 mesiace o viac ako 20%, čo je jeho najhoršie obdobie od roku 2008. S&P500, ak sa dnes nestane zázrak, je dokonca na ceste k najhoršiemu polroku od roku 1970.

Situáciu komentoval John Lynch, investičný riaditeľ Comerica Wealth Management, ktorý uviedol, že investori si na začiatku roka uvedomovali prichádzajúci infláciu, akcie na historických maximách a možné sprísňovanie Fed, no prišli do toho aj ďalšie lockdowny v Číne a vojna na Ukrajine, čo eskalovalo do volatility a napokon aj do obáv z globálnej recesie niekedy v priebehu budúceho roka.

Šéfka Fed v Clevelande Loretta Mesterová medzitým včera vyhlásila, že ak sa podmienky na trhu medzičasom nezmenia a budú platiť súčasné dáta, tak bude v júli opäť hlasovať za zvýšenie úrokových sadzieb o ďalších 75 bodov. Viac sme o tom písali tu.

Zvýši Fed sadzby o ďalších 75 bodov? Šéfka Fed z Clevelandu by hlasovala za

,,Neveríme, že akciový trh dosiahol dno a myslíme si, že je pred nami ďalší pokles. Investori by práve teraz mali držať zvýšené úrovne hotovosti,“ uviedol svoj názor pre CNBC George Ball, predseda Sanders Morris Harris. ,,Vidíme, že index S&P500 dosiahne dno okolo 3 100 bodov, pretože agresívne, ale nevyhnutné opatrenia Fed proti inflácii pravdepodobne znížia zisky spoločnosti a stlačia akcie ešte nižšie,“ dodal.

Dnes budú investorov v USA zaujímať ekonomické údaje týkajúce sa žiadosti o podporu v nezamestnanosti. V prieskume Dow Jones sa očakáva, že pôjde o 230 000 nových žiadateľov. Zverejnia sa tiež dáta o príjmoch a výdavkoch.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...