Connect with us

Čo hľadáte?

Starlink od SpaceX má za sebou najhorší deň v histórii. Nemusí však byť posledný

Starlink SpaceX
Zdroj: Pixabay.com

Vesmírna spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska prišla o desiatky satelitov po tom ako ich po vypustení do vesmíru zasiahla geomagnetická búrka. Odborníci upozorňujú, že najhorší deň v histórii projektu Starlink, ktorý SpaceX zastrešuje, nemusí byť posledným. Situácia sa totiž môže v budúcnosti ľahko opakovať.

Spoločnosť SpaceX včera informovala, že geomagnetická búrka zasiahla až 40 z jej 49 satelitov, ktoré vyslala do vesmíru 3. februára, čo pre ňu pochopiteľne predstavuje veľké straty. O ďalšie satelity však môže prísť aj v nasledujúcich rokoch.

,,Slnko sa uložilo do hibernácie – avšak teraz sa prebúdza a v najbližších rokoch preto môže byť poškodených alebo zničených viac satelitov, než kedykoľvek predtým,” upozorňuje CNBC.

Geomagnetické búrky sú bežné

Geomagnetické búrky nie sú samé o sebe nezvyčajné, avšak v priebehu nasledujúcich rokov sa ich početnosť zvýši. Slnko totiž v decembri 2019 začalo nový 11-ročný slnečný cyklus a teraz stúpa na “slnečné maximum”, ktoré by malo byť dosiahnuté v roku 2025.

,,Dôvod, prečo doposiaľ slnečné búrky neboli (pre satelity) veľkým problémom bol v tom, že posledné tri až štyri roky sme boli vo fáze, ktorú voláme “slnečné minimum, vysvetlila CNBC výskumníčka Aerospace Corp Tamitha Skovová.

Podľa analýzy Bryce Corp bolo za posledné 4 roky vypustených do vesmíru viac než 4000 malých satelitov, pričom väčšina z nich pracuje v nízkych obežných dráhach. Skovová k tomu dodáva: ,,Mnoho z týchto komerčných podnikov nechápe, ako výrazne môže vesmírne počasie ovplyvniť ich satelity, najmä tie malé.

Satelity Starlink zničila búrka kategórie G1

Geomagnetická búrka pochádza zo slnečného vetra generovaného slnečnou aktivitou. Magnetický štít Zeme vypúšťa energiu slnečnej búrky do hornej atmosféry a ohrieva ju. Pre ľudí nebezpečná nie je, pre elektroniku ale áno.

Americký Národný úrad pre oceán a atmosféru meria geomagnetické búrky so zvyšujúcou sa mierou závažnosti od kategórie G1 až po kategóriu G5.

Erik Palmerio, výskumná vedkyňa z Predictive Science doplnila, že malé celkom bežné búrky typu G1 sa vyskytujú až 1700-krát za 11-ročný slnečný cyklus. Najväčšie búrky typu G5 sú oveľa zriedkavejšie a počas cyklu ich býva zväčša menej než 5.

Pokiaľ ide o búrku, ktorá poškodila satelity SpaceX, jej klasifikácia mala len úroveň G1. Búrka klasifikovaná ako G5 pritom môže byť hrozbou aj pre elektrické siete na zemi alebo operácie kozmických lodí.

A ako táto búrka poškodila satelity SpaceX? ,,Vedľajším účinkom skoku v hustote atmosféry je zvýšený odpor satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme, čo môže znížiť obežnú dráhu kozmickej lode, alebo v prípade satelitov Starlink spôsobiť, že sa vrátia späť a zhoria,“ vysvetľuje Tamitha Skovová, ktorá doplnila, že satelity Starlink sú veľmi malé, ale majú veľké solárne panely na napájanie, čo dáva každej kozmickej lodí “masívne padáky”.

„Recept“ na katastrofu

,,Bol to taký recept na katastrofu. Niektorí z nás v komunite kozmického počasia hovoria o padajúcich satelitoch Starlink z oblohy už roky, pretože sme vedeli, že je to len otázka času, keď sa naše Slnko začne opäť aktivovať.”

Vesmírna vedkyňa zároveň upozornila, že pre “hubovitú” atmosféru Zeme neexistuje na obežnej dráhe konkrétna minimálna výška, v rámci ktorej by bolo pre takéto satelity úplne bezpečne.

Na záver dopĺňame príklad jednej zo silných geomagnetikých búrok z “nedávnej” minulosti. Tá ktorá bola zaznamenala v roku 1989 spôsobila výpadok elektrickej siete v kanadskom Quebecu, čo malo za dôsledkok aj zastavenie obchodovania na torontskej burze cenných papierov či poruchu senzora na raketopláne Discovery.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....