Connect with us

Čo hľadáte?

Strácajú investori dôveru v ďalší rast? Zaujali dáta z UK a reporty k cenám ropy (doobedňajší súhrn)

NYSE
Zdroj: Unsplash.com

Nálada na akciových trhoch sa ku koncu týždňa mierne zhoršila, hoci americké futures  naznačujú možný zelený deň. Investorov zaujali dáta z UK, čísla o inflácii v dvoch európskych krajinách či odlišné názory na ďalší potenciálny rast ceny ropy. Medzitým sa špekuluje, či reakcia na čerstvé dáta o CPI v USA nebola prehnaná. Je tu tradičný doobedňajší súhrn. 

Ázia

Po výrazných štvrtkových rastoch, ktoré čiastočne súviseli s pozitívnymi dátami o vývoji inflácie v USA, sa na ázijských trhoch v piatok obchodovalo v zmiešanej nálade.

Rast zaznamenali japonské indexy Nikkei 225 a Topix, ktoré posilnili o 2,62% resp. 2,04%. Včera pre sviatok bolo obchodovanie v Japonsku prerušené a tak mali príležitosť reagovať na aktuálne okolnosti na trhu až dnes.

Pozitívny sentiment do trhu mohlo vliať aj oznámenie japonského premiéra Fumia Kishidu, ktorý v piatok oznámil, že požiada vládu o vypracovanie návrhu na riešenie rastúcich cien palív a potravín. Inflácia v Japonsku pritom zďaleka nie je taká vysoká ako v Európe či USA, keďže aktuálne sa pohybuje len tesne nad úrovňou 2%, ktorá je cieľom Bank of Japan.

Zaujali aj správy v spojitosti so SoftBank, ktorej akcie stúpli o 5,55% po oznámení, že pridá na súvahu 34,5 miliárd dolárov (4,6 milióna jenov) znížením svojho podielu v čínskom technologickom gigante Alibaba. Firma uviedla, že tento krok posilní jej obranu proti drsnému trhovému prostrediu.

Rast, hoci veľmi mierny, zaznamenal aj juhokórejský Kospi (+0,16), no jeho „kolega“, index Kosdaq, mierne oslabil.

Z Južnej Kórey zaujala symbolická milosť prezidenta Yoona Suk-yeola voči Jayovi Y. Leeovi, viceprezidentovi Samsung Electronics, ktorý následne verejne vyhlásil: ,,Splním očakávania krajiny a úvahy vlády a oživím ekonomiku trvalými investíciami a tvorbou pracovných miest pre mladých ľudí.“

Viceprezident Samsungu si odpykal plných 18 mesiacov vo väzení za úplatky, pričom milosť možno chápať najmä v kontexte, že bude môcť slobodnejšie vykonávať obchodné aktivity a naďalej sa spolupodieľať na riadení Samsung a podpore juhokórejskej ekonomiky.

Poklesy bolo možné dnes evidovať na trhoch na pevninskej Číne, kde index Shanghai Composite klesol o 0,15% a Shenzhen Component o 0,44%. Hongkonský index Hang Seng dnes posilnil o 0,46%.

Z Číny zaujali výsledky významného výrobcu čipov Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), ktorý vykázal v druhom kvartáli čistý zisk 514 miliónov dolárov, čo je pokles o 25% v porovnaní s druhým kvartálom 2021. Akcie SMIC sa v reakcii na to prepadli na burze v Hongkongu o vyše 4%.

Austrálsky S&P/ASX 200 dnes oslabil o 0,54% a najširší index MSCI mimo Japonsko stúpol mierne o 0,12%.

Európa

Európske indexy dnes posilňujú – paneurópsky index Stoxx600 je v pluse takmer 0,4%, nemecký DAX rastie o 0,6%, francúzsky CAC o 0,5% a britský FTSE 100 o takmer 0,5%.

O zhruba 5% dnes posilňuj akcie nemeckého energetického giganta Uniper, keďže podľa čerstvých správ by mohol začať používať zemný plyn z USA namiesto skvapalneného austrálskeho Woodside, čím by mal zabezpečiť vyššie dodávky plynu do Európy pred zimnou sezónou.

Naopak vyše 7% pokles možno sledovať u firmy SimCorp, ktorá zverejnila negatívne earnings za druhy kvartál.

Z ekonomických dát zaujali najmä správy z Veľkej Británie, kde ekonomika v druhom kvartáli stagnovala a medzi kvartálne klesla o 0,1%. Je to však menší pokles, než očakávali analytici (0,3%).

,,Ekonomický rast v Spojenom kráľovstve stagnuje, keďže ekonomika čelí výzvam v dôsledku prudkého stlačenia reálneho príjmu v prostredí zvýšenej inflácie a vyšších úrokových sadzieb,“ komentoval čísla Hussain Mehdi, makro a investičný stratég z HSBC Asset Management. ,,V tomto kontexte bude ťažké vyhnúť sa recesii, najmä s rizikami rastu cien energii smerujúc do zimy.“

Mesačné dáta ukázali, že v júni kleslo HDP v UK o 0,6%, čo bol menší pokles než očakávaný pokles o 1,3%, avšak aj tak išlo pokles v kontraste s májovým rastom o 0,4%.  V prvom kvartáli 2022 stúplo britské HDP o 0,8%.

Z Európy zaujali aj čísla o vývoji inflácie vo Francúzsku a Španielsku. Kým vo Francúzsku CPI ukázalo medzimesačný rast cien o 0,3%, v Španielsku naopak medzimesačne inflácia klesla o 0,3%.

Dnes sa ešte očakávajú čísla priemyselnej produkcie v eurozóne za jún, pričom analytici predpokladajú, že vykážu spomalenie rastu.

USA

Americké indexy S&P500 a Nasdaq včera oslabili o 0,07% resp. 0,58%, kým Dow stúpol veľmi mierne o 0,08%, pričom dnešné pre-market hours naznačujú, že by mohli rásť, nakoľko futures ukazujú ich posilnenie v rozmedzí od 0,5 do 0,6%.

Analytici špekulujú, či predošlá pozitívna reakcia na dáta o inflácii v USA (CPI) nebola prehnaná a či včerajšia korekcia nebola toho dôkazom. Okrem toho sa podľa portálu Investing.com mali objaviť náznaky z Fed, že napriek dobrým číslam CPI je stále nutné presadzovať prísun menovú politiku.

Z earnings zaujali stredajšie pozitívne čísla spoločnosti Disney, ktorá referovala o silnom raste predplatiteľov, ktorý prekonal odhady, čo sa premietlo do vyše 5% štvrťového rastu jej hodnoty. 6 z 11 sektorov indexu S&P500 však včera oslabovalo, kým výraznejší rast zaznamenal len energetický sektor v dôsledku rastúcich cien ropy a plynu (čo opäť tlačí na rast inflácie a vytvára obavy, či je vrchol už dosiahnutý).

Investorov v USA by dnes mohli zaujať čísla týkajúce o dovozných cenách a o spotrebiteľskom sentimente.

K cenám ropy sa vo štvrtok vyjadrili Medzinárodná energetická agentúra a Organizácia krajín vyvážajúcich ropu, no investorov ich reporty mohli len viac zneistiť a zmiasť. Kým jedna totiž tvrdí, že ceny budú rásť v dôsledku rastúceho prechodu z plynu na ropu pre známe geopolitické dôvody, druhá očakáva pokles, pretože sa predpokladá spomalenie svetovej ekonomiky. Naznačovať by to mohli aj stúpajúce rezervy americkej ropy napriek prebiehajúcej letnej sezóne, ktorá je bežne spojená s vyššou spotrebou.

Zdroje: cnbc.com, investing.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....