Connect with us

Čo hľadáte?

Stúpne inflácia v USA na nové maximá? Dnes sa dozvieme dôležité čísla (doobedňajší súhrn k trhom)

inflácia
Zdroj: Pixabay.com

Ázijské trhy posilňovali, európske oslabujú a v USA sa očakávajú dáta o spotrebiteľskej inflácii, ktoré zrejme ovplyvnia náladu na všetkych svetových trhoch. Prinášame vám tradičný doobedňajší súhrn.

Ázia

Ázijským trhom sa v stredu prevažne darilo, pričom sentiment investorov podporili obchodné údaje z Číny a tiež rozhodnutia centrálnych bánk na Novom Zélande a v Južnej Kórei.

Hongkonský index Hang Seng posilnil o 0,22% a čínske indexy Shanghai Composite a Shenzhen Component stúpli o 0,09% resp. 0,56%.

Z Číny zaujali obchodné údaje, ktoré informovali o 17,9% náraste exportu (v dolároch) za jún, čo je viac než 12% rast, ktorý očakávali analytici v prieskume. Dovoz vzrástol o 1%, čo je menej, než očakávaných 3,9%.

Z najľudnatejšej krajiny sveta prišli taktiež správy o tom, že regulačné úrady schválili množstvo nových hier, čo je náznakom, že sa mení prístup regulátorov k hernému priemyslu v Číne. V reakcii na to posilnili akcie Netease, Bilibili či Kingsoft.

Pokiaľ ide o akcie kótované v Hong Kongu, posilnili akcie leteckých spoločnosti Cathay Pacific a Southern Airlines, keďže podľa najnovších správ by cestovanie bez karantény mohlo byť povolené za určitých podmienok už v novembri.

Austrálsky S&P/ASX 200 posilnil v stredu o 0,23%, najširší ázijsko-pacifický index MSCI o 0,41% a kórejské Kospi a Kosdaq stúpli o 0,47% o 1,65%. Japonské indexy Nikkei 225Topix posilnili o 0,54% resp. 0,29%.

Z tejto oblasti zaujali rozhodnutia centrálnych bánk Južnej KóreiNového Zélandu. Tá kórejská pristúpila k prvému zvyšovaniu úrokových sadzieb o 50 bázických bodov, čím sa dostali na úroveň 2,25%, čo bolo v súlade v očakávaniami analytikov. Rezervná banka Nového Zélandu taktiež zvýšila sadzby o 50 bodov na 2,5%.

Európa

Indexy na európskych trhoch dnes oslabujú – paneurópsky index Stoxx600 o 0,55%, nemecký DAX o 0,7%, britský FTSE 100 o 0,55% a francúzsky CAC o 0,4%.

Pokiaľ ide o čerstvé dáta z Európy, zaujala najmä informácia o tom, že ekonomika Spojeného kráľovstva v máji nečakane posilnila, pričom produkcia podľa britského Úradu pre národnú štatistiku stúpla o 0,5%. Prieskum Reuters pritom počítal s nulovým rastom.

USA

Americké indexy včera pokračovali v oslabovaní – Dow klesol o 0,62%, S&P500 o 0,92% a Nasdaq o 0,95%, no pre-market hours naznačujú, že pred dnešným dňom je na trhu o čosi viac optimizmu – futures Dow stúpajú o 0,23%, S&P500 o 0,24% a Nasdaq o 0,32%.

Pozornosť investorov z celého sveta sa dnes sústredí na zverejnenie nových dát o vývoji spotrebiteľskej inflácie v USA na základe Indexu spotrebiteľských cien (CPI), ktorý bude zverejnený v poobedňajších hodinách (stredoeurópskeho času), ktoré môžu zamávať aj trhmi.

Analytici očakávajú, že medziročná inflácia v USA stúpne až na 8,8%, čo bude viac, než 8,6% rast na základe dát za máj publikovaných v minulom mesiaci. Ak sa ukáže, že tieto odhady sú správne, bude to znamenať, že inflácia v USA stále nedosiahla svoj vrchol, čo bude tlačiť na Fed, čiže americkú centrálnu banku, aby pokračoval vo veľmi prísnej monetárnej politike.

,,Trh očakáva, že júnové dáta budú vypovedať o novom vrchole. Čítanie (CPI) pravdepodobne potvrdí to, čo nám povedala piatková správa o pracovných miestach – že Fed sa bude držať svojho agresívneho sprísňovania sadzieb,” povedala šéfka obchodného oddelenia Ally’s Lindsey Bellová.

Rozhodnutie Fed ohľadom ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb môžu ovplyvniť aj ceny pohonných hmôt. ANZ Research vo svojej stredajšej analýze skonštatovala, že ostré oslabenie cien ropy v júli naznačuje, že júnové ceny mohli byť vrcholom, čo by mohlo prispieť k tomu, že Fed po očakávanom zvyšovaní sadzieb v júli o 75 bázických bodov (po mítingu 26-27. júla) by mohol v ďalších mesiacoch začať „spomaľovať“ a teda sadzby zvyšovať už len po 50 bodov.

Fed zvýšil sadzby o 75 bázických bodov prvýkrát v júni, pričom takéto agresívne zvýšenie základnej úrokovej sadzby bolo zo strany americkej centrálnej banky najprísnejším krokom od roku 1994.

Okrem dát o inflácii (CPI) sa bude v tomto týždni pozornosť investorov sústrediť aj na earnings. Zajtra zverejnia výsledky hospodárenia Wall Street bankoví giganti JP Morgan a Morgan Stanley, pričom dnes pred začiatkom obchodovania Delta Air Lines.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...