Connect with us

Čo hľadáte?

Sú ázijské trhy z najhoršieho von? Európske akcie začali týždeň posilňovaním (doobedňajší súhrn)

rast
Zdroj: Unsplash.com

V USA sa dnes pre sviatok obchodovať nebude, analytik Credit Suisse si myslí, že ázijské trhy sú blízko dna a v Európe sa začalo obchodovať v pluse. Je tu tradičný doobedňajší súhrn. 

Sú ázijské trhy z najhoršieho von?

Na ázijských trhoch sa obchodovalo v prvý deň nového obchodného týždňa v zmiešanej nálade. Posilňovali indexy v Číne a Austrálii a naopak oslabovali juhokórejské trhy.

Dva najsledovanejšie indexy na pevninskej Číne Shanghai CompositeShenzen Component stúpli o 0,5% resp. 1,1% a austrálsky S&P/ASX 200 posilnil o 1,1%. Hongkonský Hang Seng je blízko hodnôt, na ktorých otváral obchodný deň a Hang Seng Tech je na tom veľmi podobne.

Z Číny zaujala správa o problémoch čínskeho developera Shimao, ktorý zmeškal splátku istiny offshore dlhopisu v hodnote 1 miliardy dolárov. CNBC dopĺňa, že iné menšie realitné spoločnosti taktiež zmeškali splátky úrokov alebo nesplácali svoj dlh.

V tomto týždni budú investorov špecializujúcich sa na čínske trhy zaujímať výsledky súkromného prieskumu o aktivite Číny v oblasti služieb – tieto dáta budú zverejnene koncom týždňa, kedy budú zverejnené aj čísla týkajúce sa inflácie v Južnej Kórei a tiež nove „verdikty“ centrálnych bánk v Austrálii a Malajzii.

Darilo sa aj japonským indexom Nikkei 225 a Topix, ktoré stúpli o 0,84% respektíve 1,34%.

Oslabovanie naopak badať – hoc nie výrazne – u juhokórejského Kospi, ktorý stráca 0,2% a Kosdaq, ktorý je v mínuse zhruba 1%.

Miernym optimistom, pokiaľ ide o ázijské trhy, je Dan Fineman z ázijsko-pacifickej pobočky Credit Suisse, ktorý uviedol, že trhy podľa všetkého už adekvátne ocenili zvyšovanie úrokových sadzieb americkým Fedom a nervózne sú najmä kvôli vysokej pravdepodobnosti recesie, čo brzdí ich rast.

,,Myslím si, že najhoršie je za nami. Pravdepodobne budeme narážať na dno, možno odtiaľto ešte trochu nižšie, ale myslím si, že problémy z prvej polovice roka sa nebudú opakovať v rovnakom meradle aj v druhej polovici,“ povedal pre CNBC.

Európske indexy na úvod dňa posilňujú

Európske indexy odštartovali nový týždeň posilňovaním – vedie ho najširší paneurópsky index Stoxx600, ktorý rastie o takmer celé jedno percento. Nasledujú britský FTSE (+0,9%), nemecký DAX (+0,7%) a francúzsky CAC (+0,7%), čo naznačuje, že európske trhy by mohli vstúpiť do týždňa tým správnym spôsobom.

V pondelok budú v Európe zverejnené ekonomické dáta týkajúce sa nemeckého obchodu, španielskej nezamestnanosti či čísla PPM v eurozóne. Investorov by tiež mohol zaujímať report týkajúci sa hospodárenia španielskeho energetického giganta Repsol.

V USA je sviatok, analýza počíta s recesiou

Obchodná aktivita bude pravdepodobne dnes obmedzená pre sviatky v USA, kde sa 4. júla tradične oslavuje Deň nezávislosti. Americké trhy teda nebudú otvorené a ich „reakciu“ na aktuálne fundamenty budeme môcť sledovať až zajtra.

Vo všeobecnosti platí, že investori musia byť naďalej opatrní – podľa novej analýzy Nomura sa eurozóna, Veľká Británia, Austrália, Kanada, Japonsko aj USA dostanú v nasledujúcich 12 mesiacov do recesie, ktorá je aktuálne najväčším strašiakom obchodníkov s akciovými titulmi. Recesia totiž ovplyvni hospodárenie samotných firiem.

Zdroje: www.cnbc.com, investing.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...