Connect with us

Čo hľadáte?

Tesla oznámila kvartálne výsledky a sú nad očakávania. Akcie posilnili už o 10%

Tesla
Zdroj: Pixabay.com

Príjmy spoločnosti Tesla v prvom kvartáli 2022 stúpli v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2021 o 87%, čo je viac, než očakávali v prognózach analytici.

Z reportu taktiež vyplýva, že zisk na jednu akciu Tesla predstavoval podľa reportu 3,22 dolárov oproti očakávaným 2,26 USD a príjmy dosiahli 18,76 miliárd dolárov oproti očakávaným 17,80 miliardám USD.

Infografika: Príjmy Tesla podľa kvartálov od roku 2012 po súčasnosť.

V reakcii na tieto pozitívne čísla akcie Tesla neprekvapujúco v dnešných pre-market hours posilňujú už o takmer 10%.

Tesla uviedla, že rast jej tržieb bol čiastočne ovplyvnený zvýšením počtu dodaných automobilov a zvýšeným priemerných predajných cien. Začiatkom tohto mesiaca firma oznámila, že dodala v prvom kvartáli celkovo 310 048 vozidiel. Model 3 Model Y z toho tvorili približne 95% celkovej produkcie.

Zachary Kirkhorn a Elon Musk v reakcii na tieto čísla uviedli, že Tesla je stále presvedčená, že dokáže v tomto roku rásť v porovnaní s rokom 2021 až o 50%. Zároveň poznamenali, že situáciu im skomplikovala situácia v Číne, kde pre najhoršiu vlnu pandémie Covid-19 od záveru roka 2019 bola dočasne pozastavená výroba vo fabrike Tesla v Šanghaji. ,,Výroba (v Šanghaji) sa obnovuje v rámci rôznych obmedzení a pracujeme na tom, aby sa čo najskôr vrátila k plnej produkcii,“ dodal Kirkhorn naznačujúc, že nebyť týchto problémov, mohli byť kvartálne výsledky firmy ešte lepšie.

Elon Musk následne oznámil, že podľa ich odhadov by mali byť schopní tento rok vyrobiť až 1,5 miliónov nových aut. Prispejú k tomu aj nové fabriky, ktoré boli nedávno otvorené v Nemecku blízko Berlína a v Austine v americkom štáte Texas, kde sa mimochodom začne budúci rok aj produkcia očakávaného futuristického Cybertrucku.

Tesla otvorila gigafabriku v Austine. Bude vyrábať aj Cybertruck a zmestí sa do nej 194 miliárd škrečkov

Miliardár Musk sa tiež vyjadril k pokroku ohľadom autonómneho riadenia. Priznal, že ide o náročný vývoj a že v minulosti ešte nezažil u žiadneho iného projektu toľko okamihov, kedy sa už zdalo, že majú „vyhrané” a napokon sa ukázalo, že systém ešte stále nie je dokonalý.

Vodičov Tesla napriek tomu vyzval, aby sa nebáli pripojiť k projektu Tesla FSD Beta, ktorý ponúka čiastočne autonómne riadenie vozidla. Balík stoji buď jednorazovo 12 tisíc dolárov, alebo paušálne 199 dolárov mesačne.

Musk žiaľ ani počas zverejňovania kvartálnych výsledkov nepovedal viac k téme futuristického robotaxi, na ktorom Tesla vraj pracuje a do sériovej výroby by sa mohol dostať už v roku 2024.

Tesla taktiež informovala o jej solárnych paneloch (segment, ktorý spadá pod Tesla od fúzie s firmou SolarCity). V prvom kvartáli nainštalovala o takmer polovicu menej zariadení, než v rovnakom období minulého roku, no odôvodnila to tým, že pokles inštalácii bol spôsobený oneskorením dovozu určitých komponentov, ktoré sú mimo kontroly samotnej firmy. Spoločnosť však nasadila 846 MWh lítium-iónových batériových systémov na ukladanie energie, čo predstavuje nárast o 90% v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2021.

Tesla plánuje odštartovať výrobu humanoidného robota, potvrdil to Elon Musk

Pokiaľ ide o ďalšie vyhliadky, Tesla oznámila, že očakáva rast jej produkcie o 50% aj v nasledujúcich rokoch, no uviedla, že medzi faktory, ktoré môžu ovplyvniť negatívne jej podnikanie patria inflačné tlaky, nedostatok súčiastok a polovodičových čipov či dopad vojny na Ukrajine (ktorá ovplyvňuje všetky tieto body).

A mimochodom ak vás zaujímajú bitcoiny pod kontrolou Tesla, nič sa nezmenilo. Firma naďalej drží 43 200 BTC, čo je v súčasnosti približne 1,85 miliardy dolárov. Investovala do nich 1,5 miliardy USD.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....