Connect with us

Čo hľadáte?

TOP: Inflácia v USA je vyššie, než očakávali prieskumy! Trhy výrazne padajú, týka sa to aj kryptomien

dolár
Zdroj: Pixabay.com

Dlho očakávaný report Bureau of Labor Statistics týkajúci sa Indexu spotrebiteľských cien v USA za august 2022 napokon prekvapil, nakoľko inflácia v Spojených štátoch amerických medzimesačne opäť stúpla, s čím sa nepočítalo.

Čerstvý index spotrebiteľských cien, tzv. Consumer Price index, resp. jednoducho CPI, vypovedá o tom, že medzimesačne stúpli v USA ceny o 0,1%, čo je v rozpore s očakávaným medzimesačným poklesom o 0,1% podľa prieskumov. Vzhľadom na to, že inflácia podľa všetkého už v predošlých mesiacoch našla svoj absolútny vrchol sa však medziročne znížila na aktuálnych 8,3% v porovnaní s 8,6% medziročnou infláciou datovanou k júlu 2022.

Pokiaľ ide o jadrovú infláciu, ktorá očisťuje ceny o volatilné náklady na potraviny a energie, stúplo CPI od júna o 0,6% (medzimesačne) resp. o 6,3% od roku 2021 (medziročne).

Z uvedeného vyplýva, že prieskumy Dow Jones sa mýlili – inflácia neklesla medzimesačne o 0,1%, ale stúpla o 0,1% a jadrová (core) inflácia nestúpla o predpokladaných 0,3% ale až o 0,6%. Na medziročnej úrovni počítali reporty s 8% “celkovou” resp. 6%  core infláciou, kým v reáli je na úrovni 8,3% resp. 6,3%.

Pozitívny vývoj bol badateľný na cenách energii, ktoré medzimesačne klesli v USA o 5%, kým naopak na raste cien sa obzvlášť podpísali rastúce náklady na potraviny a bývanie.

Pokiaľ ide o náklady na bývanie, tie medzimesačne stúpli až o 0,7% a ceny nových vozidiel a služieb zdravotnej starostlivosti medzimesačne o 0,8%. Rovnako tak je dôležité uviesť, že Index potravín, ktorý ukazuje vývoj ceny jedla, vzrástol medziročne až o 13,5%.

K číslam o augustovej inflácii v USA sa vyjadril okrem iných aj Mark Zandi, hlavný ekonóm Moody’s Analytics, ktorý poukázal na znepokojujúci fakt: ,,Čísla jadrovej inflácie boli vo všeobecnosti horúce. Rozsah silného nárastu cien od nových vozidiel cez služby zdravotnej starostlivosti až po rast nájomného, to všetko výrazne stúplo. To bol najviac znepokojujúci aspekt tejto správy.

Čo to mení z pohľadu Fed?

Po odhalení čerstvého reportu prakticky zmizla zo stola možnosť, že by Fed zvyšoval sadzby 21. septembra len o 50 bázických bodov. Naopak zhruba 38% investorov sa začína prikláňať možnosti, že zvýši sadzby ešte výraznejšie a to dokonca o celý percentuálny bod. 62%, čiže väčšina, zostáva pri očakávanom zvyšovaní o 75 bázických bodov.

Nutné je uviesť, že čerstvý report otvára teóriu resp. tézu, že inflácia sa definitívne zahryzla do ostatných segmentov ekonomiky a teda nie je už len otázkou koncentrovaného rastu cien energii. Tie totiž už v lete u pohonných hmoty dosiahli maximum, kým naopak náklady v iných kľúčových oblastiach ako sú jedlo či bývanie naďalej rastú.

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že táto správa by nemala mať zásadný vplyv na rozhodnutie Fed na septembrovom mítingu FOMC (20-21.september), no môže ovplyvniť stratégiu americkej centrálnej banky v nasledujúcich mesiacoch. V kombinácii s dátami o kondícii amerického trhu práce ide o najpodstatnejší mesačný report.

Trhy padajú, týka sa to indexov aj kryptomien

Akciové trhy v reakcii na čerstvé dáta padajú – V USA sa síce ešte neobchoduje, no futures Dow, S&P500 a Nasdaq sú v mínuse od 1,8% do 2,85%.

Veľmi negatívne reagujú aj európske indexy, kde po predtým relatívne pozitívnom sentimente už Stoxx600 klesá takmer o celé percento a blízko percentuálnej strate je aj nemecký DAX či francúzsky index CAC.

Veľký prepad sledovať aj u kryptomien, u ktorých klesá Bitcoin takmer o 5% a Ethereum o vyše 6,5%.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...