Connect with us

Čo hľadáte?

Tretí kvartál začal oslabovaním – druhý dopadol veľmi zle pre S&P500 aj Stoxx600 (doobedňajší súhrn)

akcie
Zdroj: Unsplash.com

Druhý kvartál a všeobecne prvý polrok 2022 nedopadol pre investorov vôbec priaznivo. Veľké straty zaznamenali najsledovanejšie indexy na čele s S&P500, Nasdaq, Dow či európskym Stoxx600. Prinášame vám tradičný doobedňajší súhrn.

Ázia

Obchodovanie na ázijských trhoch sa v prvý deň nového kvartálu nieslo prevažne v negatívnej nálade.

Oslabenia viedli indexy v Japonsku, kde Nikkei 225 klesol o 1,75% a Topix o 1,48%, ktoré zrejme reflektovali aj nové dáta týkajúce sa veľkých japonských výrobcov, ktoré informujú, že v období medzi aprílom a júnom sa ich nálada podľa prieskumu Bank of Japan zhoršila. Hlavný index sentimentu veľkých výrobcov dosiahol len 9 bodov, čo je pokles zo 14 bodov v predošlom kvartáli.

,,Výrobcovia práve teraz čelia rade protivetrov, od prudkých vstupných nákladov až po nestabilné podmienky dodávok,“ vykreslil situáciu Stefan Angrick, hlavný ekonóm Moody’s Analytics poukazujúc na to, že jednak majú výrobcovia problém získať potrebné „suroviny“ na výrobu a zároveň ich cena rastie. ,,Mnoho z toho samozrejme súvisí s ruskou inváziou na Ukrajinu a lockdownami v Číne,“ povedal pre CNBC.

Negatívny deň majú za sebou aj indexy v Južnej Kórei, kde Kospi stratil 1,4% a Kosdaq 2,35%. Austrálsky S&P/ASX 200 sa vzoprel trendu a posilnil – hoc len veľmi mierne o 0,12%.

Negatívny vstup do druhého polroku 2022 zaznamenali aj čínske pevninské indexy Shanghai Composite Shenzhen Component, ktoré uzavreli piatok v stratách 0,18% resp. 0,14%.

V Číne bol v piatok zverejnený Index nákupných manažérov výroby (PMI) od Caixin/Merkin zohľadňujúci júnové dáta, ktorý reflektoval úroveň 51,7 bodu, pričom úroveň 50 oddeľuje rast od kontrakcie. V porovnaní s údajmi z minulého mesiaca (48,1) ide o mierne zlepšenie a dokonca nad odhady Reuters, ktoré predpokladali 50.1 bodu. Oficiálne PMI, ktoré bolo uverejnené skoršie v tomto týždni, uvádzalo hodnotu 50.2 – nad úrovňou 50 sa ocitlo prvýkrát po 3 mesiacoch.

V Hong Kongu sa dnes pre sviatky neobchodovalo, pretože v piatok sa oslavuje 25. výročia predania tohto regiónu pod čínsku kontrolu. Počas osláv čínsky prezident Xi Jinping inauguroval nového hongkonského šéfa exekutívy Johna Leeho, pričom išlo o jeho prvú cestu mimo pevninskú Čínu od pandémie Covid-19.

Európa

Európske trhy začali nový mesiac a zároveň druhý polrok oslabovaním – Najširší paneurópsky index Stoxx600 slabuje o 0,5%, britský FTSE 100 o 0,35%, nemecký DAX o 0,27% a francúzsky CAC priebežne posilňuje o 0,3%.

Európsky Stoxx600 má za sebou veľmi nevydarený druhý kvartál, v ktorom klesol o približne 9% – ide o jeho najhorší štvrťrok od rannej fáze pandémie Covid-19 v roku 2020.

Čo sa týka údajov, európskych investorov budú v piatok zaujímať prvé dáta týkajúce sa vývoja júnovej inflácie v eurozóne (investori sa budú snažiť nájsť náznaky, že inflácia našla vrchol) a tiež PMI z Nemecka, Francúzska, Talianska a Španielska, od ktorých sa očakáva, že budú reflektovať zhoršujúcu sa dôveru v trhy.

Agentúra Reuters medzitým informovala, že Európska centrálna banka by mala v piatok zahájiť proces nákupu dlhopisov juhoeurópskych štátov vrátane Talianska, Španielska, Portugalska a Grécka. ECB na to použije výnosy zo splatných nemeckých, francúzskych a holandských dlhov v snahe obmedziť rozpätie medzi ich príslušnými nákladmi na pôžičky.

USA

Najsledovanejšie americké indexy v posledný deň minulého mesiaca opäť oslabovali, keď Dow klesol o 0,8%, S&P500 takmer o 0,9% a Nasdaq až o 1,33%. Uzavreli tak v červeným spôsobom hrozivý druhý kvartál a tiež mimoriadne nevydarený prvý polrok, pričom pre-market hours naznačujú, že ani prvý obchodný deň nového kvartálu nedopadne priaznivo – futures Dow oslabujú o 0,4%, S&P500 o 0,37% a Nasdaq o 0,36%.

Najpopulárnejší S&P500, ktorý reflektuje výkonnosť 500 najväčších verejne obchodovaných firiem v USA, oslabil v druhom kvartáli o 16%, čo je jeho najväčší pokles od marca 2020.

Ešte horšie to však vyzerá pri pohľade na jeho výkonnosť za prvý polrok – počas neho totiž oslabil o 20,6%, čo je najväčší pokles v prvom polroku od roku 1970. S&P500 už skoršie v júni klesol do medvedieho teritória, keďže od historických maxím, ktoré dosiahol v januári, je vzdialený viac ako 20%.

Nedarilo sa ani indexu Dow, ktorý v Q2 klesol o 15% a Nasdaq, ktorý oslabil až o 22,4%, čo je najhorší kvartálny pokles tohto najsledovanejšieho technologického indexu od roku 2008. Od ATH, ktoré dosiahol v novembri, stráca Nasdaq už 32%.

Zlej nálade na trhoch prispievajú vysoká inflácia, sprísňovanie monetárnej politiky americkej centrálnej banky Fed (ktoré je však pre infláciu nevyhnutné) a rastúce obavy z príchodu recesie. Americké HDP pritom v prvom kvartáli 2022 kleslo o 1,6% a nástroj HDPNow amerického Fed v Atlante predpokladá ďalší pokles o 1% aj za druhý štvrťrok.

K situácii na amerických trhoch sa vyjadrila Rebecca Pattersonova, hlavná investičná poradkyňa Bridgewater Associates, ktorá uviedla, že americká ekonomika spomaľuje, spotrebitelia začínajú menej utrácať a peňažný tok firiem bude zasiahnutý – z týchto dôvodov preto neočakáva, že akciovému trhu sa bude v dohľadnej dobe dariť.

,,Myslíme si, že akcie budú v druhej polovici roka v USA v ohrození. Sme stále dosť medvedí,“ povedala v relácii Sqawk Box.

Zdroje: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....