Connect with us

Čo hľadáte?

Trhy dostávajú naďalej zabrať – akcie padajú aj v Európe a futures S&P500 ďalej oslabujú

recesia
Zdroj: Pixabay.com

Ani štvrtok nie je dňom, počas ktorého by na trhoch prevládala pozitívna nálada. Obchodníci totiž v reakcii na dáta o inflácii v USA zaradili spiatočnú v dôsledku čoho krvácajú akcie v Ázii, Európe a podľa pre-market hours aj v USA.

Ázijské trhy oslabovali, výrazný prepad hlási JD.com

Akciám v ázijsko-pacifickej oblasti sa vo štvrtok prevažne nedarilo, čím reflektovali na negatívny vývoj stredajšieho obchodovania v USA.

V Hongkongu sa ostro sledovaný index Hang Seng dostal o ďalších 2,25% nižšie a technologický Hang Seng Tech dokonca klesol až o 3,96%. Oslabovali aj akcie na pevninskej Číne, kde index Shanghai Composite padol o 0,54% a Shenzhen Component o 0,51%.

Výkonnosť zmieňovaného indexu Hang Seng okrem iného ovplyvnil ďalší prepad akcii Alibaba (-6%) či pokles Meituan o 3,78%. Spoločnosť JD.com klesla dokonca o 8,79%. Nedarilo sa ani titulom na Taiwane, kde popredný výrobca polovodičov Semiconductor Manufactiruing Company klesol o 3%.

Akcie padali aj v Japonsku, kde index Nikkei 225 stratil 1,77% a Topix 1,19%. Pokiaľ ide o konkrétne tituly za zmienku stojí oslabenie japonského konglomerátu SoftBank Group o 8% či Krafton, ktorému padli akcie o ďalších 2,33%.

Akcie oslabovali medzitým aj v Južnej Kórei, kde index Kospi padol o 1,57% a tiež v Austrálii, kde S&P/ASX200 padol o ďalších 1,82%. Najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonska MSCI padol o 2,46%.

,,V tejto chvíli nie sme až tak veľmi pesimistickí, pokiaľ ide o čínske akcie, vyhlásila napriek ďalšiemu oslabovaniu ázijských trhov s náznakom možného pozitívneho obratu v rozhovore pre CNBC Selina Sia z Credit Suisse Wealth Management, ktorá sa špecializuje na čínske trhy. ,,Videli sme, že prípady (pandémie) v Šanghaji dosiahli už vrchol a dúfame, že omicron sa dostane pod kontrolu skôr ako neskôr… sledujeme tam pozitívne signály. Okrem toho politici urobili vyhlásenia po stretnutí politbyra na konci apríla s cieľom podporiť investície do infraštruktúry, ekonomiky platforiem a tiež do trhu s nehnuteľnosťami,dodala.

Gareth Nicholson, investičný riaditeľ pre medzinárodný manažment v Nomure zas dodal, že európske a americké akcie majú teraz kvôli sprísňujúcim sa monetárnym politikám centrálnych bánk väčší protivietor, než trhy v Ázii, či už ide o Japonsko alebo Čínu. ,,Tiež si myslíme, že z hľadiska perspektívy oceňovania je teraz v tejto časti sveta viac akcii ako na druhej strane,“ dodal.

Trhy v Európe medzitým prudko klesajú – paneurópsky Stoxx 600 klesla o 1,8% (už bol aj v mínuse 2,2%) čím podľa všetkého nadväzuje na červený deň na amerických trhoch, ktorým sa venujeme v texte nižšie. Rovnako tak oslabuje nemecký DAX o 1,68%, britský FTSE 100 o 1,9% či francúzsky CAC o 1,9%.

Stoxx600 pokračuje v oslabovaní, britská ekonomika v marci stratila

V Európe medzitým prichádzajú earnings od spoločnosti ako sú Bouyagues, Aegon, Allianz, Commerzbank, Veolia, Siemens či Zurich Insurance.

Pokiaľ ide o výkonnosť jednotlivých titulov, veľký prepad evidovať u Hargreaves Lansdown, ktorá padla po nepriaznivých earnings o 7,6%. Oslabujú aj akcie Siemens o 5,8% z rovnakého dôvodu, pretože čisté príjmy nemeckého giganta sa znížili v prvom kvartáli o polovicu z dôvodu, že spoločnosť prišla o 600 miliónov eur pre poplatky a znehodnotenie v spojitosti s rusko-ukrajinskou vojnou.

Zaujala aj čerstvá správa o vývoji britskej ekonomiky, ktorá v marci klesla podľa čerstvých dát o 0,1%, no kvartálne posilnila o 0,8%. Dôležitým posolstvom tejto informácie je však to, že „to najhoršie” pre britskú ekonomiku má ešte len prísť, nakoľko v UK naďalej rastie inflácia.

Americké trhy začali padať po medializácii dát o inflácii

Ako bolo naznačené už vyššie, dnešné oslabovanie na ázijských a európskych trhoch je do značnej miery dôsledkom nepriaznivých dát o vývoji spotrebiteľskej inflácie v USA, ktoré spôsobili ďalšie prepady počas stredajšieho obchodovania v USA. Písali sme o nich tu:

Zverejnili dáta CPI o inflácii v USA – zostáva blízko 40-ročných maxím!

V konečnom dôsledku napriek predošlému rastu ukončili indexy Dow, S&P500 a Nasdaq včerajší deň v strate o 1%, 1,65% resp. 3,18%. Pozitívne nevyzerajú ani pre-market hours, kde Dow klesá priebežne o 0,25%, S&P500 o 0,4% a Nasdaq až o 0,8%.

Investorov potešili aspoň earnings spoločnosti Bumble a Rivian, na základe čoho tieto tituly v pre-market hours posilňujú o 7% resp. 4%. Naopak oslabujú akcie Disney (-5%), hoci spoločnosť oznámila za prvý kvartál silné zisky – možným dôvodom tejto reakcie obchodníkov môžu byť obavy spojené s lockdownami a šírením pandémie koronavírusu v Ázii, ktorá je pre Disney významným trhom.

Tom Lee z Fundstrat Advisors, ktorý komentoval výkonnosť amerických trhov, naznačil, že naďalej zostáva v strednodobom horizonte pozitívny. Uviedol aj jednu zaujímavú štatistiku podľa ktorej zo 16 prípadov od roku 1940, kedy americké trhy klesli za 4 mesiace o 16% až v 12 prípadoch dokázali do 6 mesiacov tieto straty zmazať.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Utorok 4. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Štvrtok 6. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Utorok 4. októbra  – Aj v druhý obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Aj v tretí obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako v minulom týždni, aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...