Connect with us

Čo hľadáte?

Trhy krvácajú – videli sme najväčší prepad Dow Jones od roku 2020!

prepady
Zdroj: pixabay.com

Aj štvrtok vyzerá pre trhy negatívne – prepady na ázijských akciach mohli ovplyvniť včerajšie výplachy amerických indexov na čele s Nasdaq a dobrú náladu nemajú ani obchodníci v Európe. Mimochodom Dow Jones sa včera prepadol najvýraznejším spôsobom od roku 2020.

Ázia hlasí pokračovanie prepadov Alibaba a Tencent

Väčšina akciových titulov v ázijsko-pacifickej oblasti vo štvrtok oslabovala. Významný prepad evidovať napríklad u ostro sledovaného hongkonského indexu Hang Seng, ktorý sa prepadol o 2,45%. Akcie čínskeho technologického giganta Tencent, ktoré ho ovplyvňujú, dokonca padli až o 6,51% po tom čo musela spoločnosť oznámiť, že v poslednom kvartáli klesol jej zisk na polovicu.

Ďalšie čínske technologické akcie v Hongkongu rovnako tak zaznamenali výrazné prepady – Alibaba až o 8% či Meituan o 3,6%, v dôsledku čoho technologický index Hang Seng Tech klesol o vyše 4%. Akcie na pevninskej Číne sa týmto prepadom vzpierali, keď Shanghai Composite posilnil o 0,36% a Shenzhen Component o 0,38%.

Horšie to však skôr v slede s dianím v Hongkongu vyzeralo na ostatných ázijských trhoch.  Japonské indexy Nikkei 225Topix klesli o 1,89% resp. 1,31% – ich výkonnosť mohla ovplyvniť aj informácia o tom, že japonský export vzrástol v apríli medziročne o 12,5%, čo bolo menej, než podľa Reuters predpokladaných 13,8%.

Juhokórejský Kospi taktiež oslaboval o 1,28% a austrálsky S&P/ASX 200 padol o 1,65%. Z Austrálie medzitým prišli informácie o nezamestnanosti na úrovni 3,9%, čo je najlepšie číslo od roku 1974.

V Európe pokračujú obavy z rastúcej inflácie

Negatívna nálada dnes panuje na európskych trhoch, kde paneurópsky Stoxx600 oslabuje už o 1,8%, nemecký DAX padá o 2%, britský FTSE 100 o 2% a francúzsky CAC o 1,7%.

Sentiment na starom kontinente môže ovplyvňovať viacero faktorov počnúc od vojny na Ukrajine, cez obavy z rastúcej inflácie až po prepady trhov v Ázii a v USA (popisujeme nižšie). Pokiaľ ide o infláciu, určite nepotešili včerajšie správy o medziročnom raste cien vo Veľkej Británii o 9%, čo je najhoršie číslo za posledných 40 rokov.

Inflácia vo Veľkej Británii sa dostala na najhoršiu úroveň za posledných 40 rokov

Pokiaľ ide o jednotlivé akciové tituly dnes sa v Európe darí firme Homeserve, ktorá rastie o viac ako 11% vďaka informácii, že britskú firmu zaoberajúcu sa opravami domácnosti ide kúpiť kanadská spoločnosť Brookfield Asset Management za 5 miliárd dolárov. Naopak zle vyzerá prepad akcii Orpea o vyše 7% po medializácii možných finančných nezrovnalosti švajčiarskej pobočky tejto spoločnosti.

Americké trhy ovplyvnili earnings Walmart a Target

Americké indexy majú za sebou katastrofálny včerajší deň, počas ktorého sa Dow prepadol o 3,57%, S&P500 o 4% a Nasdaq až o 4,73%, pričom optimisticky nevyzerajú ani aktuálne futures, počas ktorých Dow oslabuje o ďalších 0,88%, S&P500 o 1% a Nasdaq o 1,21%. Inak povedané optimistický deň pre americké akciové trhy sa nerysuje ani dnes. Včerajší prepad Dow o 3,57% bol pritom jeho najväčším jednodňovým poklesom od roku 2020, čo len dokresľuje súčasné turbulencie.

Dopĺňame, že od úvodu roka je Dow v strate 14%, S&P500 18,2% a Nasdaq až hrozivých 29,82%.

Pokiaľ ide o S&P500, všetkych jeho 11 sektorov skončilo včera v strate. Najviac však sektor spotrebiteľských akcii, ktorý klesol až o 6,6%.

Dáta z earnings firiem Target a Walmart totiž ukázali, že maloobchodné reťazce začínajú mať kvôli inflácii problémy v podobe „ukrajovania z ich ziskov“. Problémy im robia najmä vyššie náklady na pohonné hmoty, čo súvisí so zásobovaním, a klesajúci spotrebiteľský dopyt – jednoducho povedané skutočnosť, že ľudia začínajú kvôli inflácii šetriť  a to vôbec nie je pre trhy dobrý signál.

V reakcii na negatívne earnings klesli akcie Target Corporation za jediný deň o takmer 25% a akcie Walmart o 7%.

,,Pokračujeme v príbehu, podľa ktorého tento rok budeme v prípade akcii hľadať dno oveľa nižšie,” komentoval posledné prepady na amerických trhoch generálny investičný riaditeľ Guggenheim Partners Scott Minerd.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...