Connect with us

Čo hľadáte?

Trhy majú za sebou najlepší mesiac v roku – zmenia náladu dáta nového týždňa?

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Nálada na akciových trhoch sa v júli zlepšila, čo viedlo k tomu, že bol najvydarenejší v tomto roku či už v Európe alebo v USA. Tento týždeň však príde mnoho nových dát, ktoré môžu trhmi opäť zamávať.

Ázia

Nový obchodný týždeň odštartoval v ázijsko-pacifickej oblasti v dobrej nálade, nakoľko väčšina významných indexov z tohto regiónu posilnila.

Na pevninskej Číne posilnil index Shanghai Composite o 0,21% a Shenzhen Component o 1,2%. Z Číny prišli správy o súkromnom prieskume o aktivite čínskych továrni, ktorý poukázal na mierny rast.

Zmieňovaný súkromný Index nákupných manažérov (PMI) od Caixin/Markit dosiahol za júl 50,4 bodu, čo ukazuje na mierny rast (úroveň 50 oddeľuje rast od poklesu). Išlo však o nižší údaj, než predpovedala agentúra Reuters (51,5) a tiež nižšiu úroveň, než bola dosiahnutá v júni (51.7), no na druhú stranu išlo o lepšie čísla, než tie oficiálne, ktoré boli zverejnené cez víkend.

Oficiálne PMI totiž uvádza pre júl len úroveň 49 bodov (pokles z 50,2 v júni), čo podčiarkuje rast neistoty na trhu, k čomu prispieva spomalenie globálneho dopytu, riziká spojené s čínskym trhom s nehnuteľnosťami a pokračujúce napätie pre pandémiu Covid-19 a čínsku zero-covid politiku.

Venkateswaran Lavanya, ekonóm Mizuho Bank, hodnotí tieto čísla negatívne: ,,Zlý začiatok tretieho kvartálu zosilňuje riziko, že Čína nesplní svoj cieľ rastu HDP o 5,5%. Deje sa to na pozadí oznámenia úradov z minulého týždňa, že nepríde zo strany vlády žiadny veľký stimul a že sa drží svojej dynamickej zero-covid politiky.“

Rástol aj najväčší hongkonský index Hang Seng, ktorý skončil v pluse 0,09% napriek tomu, že akcie Alibaba na hongkonskej burze klesli o 3,76% v reakcii na správy o jej zaradení na zoznam spoločností, ktoré môžu byť delistované (odstránené) z amerických búrz. Na burze NYSE klesli akcie Alibaba v piatok až o 11%.

,,Alibaba bude naďalej monitorovať vývoj na trhu, dodržiavať platné zákony a predpisy a snažiť sa udržať si svoju kotáciu na NYSE a aj na hongkonskej burze,“ reagovala na nové informácie spoločnosť Alibaba skrz jej oficiálne stanovisko.

Lepšie správy prišli však v súvislosti s bankou HSBC, ktorá dnes oznámila pokles zisku pred zdanením, no uviedla, že zvýšila očakávanú návratnosť hmotného majetku na 12% od roku 2023 v porovnaní s 10% cieľom z februára. CEO HSBC Noel Quinn taktiež uviedol, že sa plánujú vrátiť k štvrťročným dividendám a že cieľom banky je čo najskôr vrátiť dividendu na úroveň pred Covidom. V reakcii na tieto správy jej akcie stúpli na burze v Hongkongu o takmer 5%.

Darilo sa aj ďalším ázijským indexom:

  • japonské Nikkei 225Topix stúpli o 0,69% resp. 1,02%
  • austrálsky S&P/ASX200 posilnil o 0,69%
  • juhokórejské KospiKosdaq posilnili o 0,03% resp. 0,5%
  • najširší index ázijsko-pacifických akcii MSCI mimo Japonsko uzavrel deň v pluse 0,21%

Európa

Európske trhy v prvý augustový deň zatiaľ posilňujú – paneurópsky Stoxx600 je v pluse 0,15%, nemecký DAX 0,28%, francúzsky CAC 0,33% a britský FTSE100 posilňuje už o 0,5%.

Toto posilňovanie prichádza po júlovej korekcii predošlého oslabenia, z ktorej sa napokon vykľul najlepší mesiac v tomto roku.

Investori minulý týždeň sledovali viacero významných dát a pravdepodobne ich prijemne prekvapili najmä dáta o raste HDP v eurozóne za druhý kvartál a to dokonca vo výraznejšej miere, než v tom prvom.

19-členný blok používajúci euro napokon zaznamenal rast o 0,7%, čím prekonal očakávania o miernom raste 0,2% a tiež skončil lepšie než americké HDP, ktoré sa po druhom zápornom kvartáli v rade ocitlo v technickej definícii recesie.

Dnes však nepotešili dáta o výrobnej aktivite v eurozóne, ktorá v júli klesla, čo odhalil dnešný konečný Index nákupných manažérov (PMI) od S&P Global, čím sa prehĺbili obavy, že eurozóna sa recesii napokon aj tak nevyhne. V konkrétnych číslach ukázal index na hodnotu 49,8 v porovnaní s 52,1, pričom úroveň 50 bodov oddeľuje pokles od rastu.

Nepotešili ani dáta o maloobchodných tržbách v Nemecku za jún, ktoré zaznamenali najprudší medziročný pokles za posledné desaťročia, keďže tržby medziročne klesli o 8,8% a medzimesačne o 1,6%. Ročný pokles je najväčší od roku 1994, kedy začal tieto dáta zhromažďovať Destatis.

USA

Podobne ako tie európske aj najsledovanejšie americké trhy majú za sebou najvydarenejší mesiac tohto roka. Dow si v júli pripísal 6,7% rast, S&P500 posilnil o 9,1% a Nasdaq až o 12,4%. Pre každý z týchto indexov išlo o najlepší mesiac od roku 2020.

Chris Zacarelli, investičný riaditeľ Advisor Alliance si myslí, že ide o reakciu na skutočnosť, že pesimizmus na trhu dosiahol extrémne úrovne a že Fed naznačil spomaľovanie tempa zvyšovania úrokových sadzieb ku koncu roka. ,,Veríme, že oživenie potrvá do neskoršieho leta, ale keď sa ceny akcii vrátia naspäť bude čoraz jasnejšie, že smerujeme k typickejšej recesii (s vyššou nezamestnanosťou a nominálnym HDP klesajúcim blízko k nule alebo záporným) a trhy budú pripravené na ďalší výpredaj. Dovtedy si tento rast užite, pretože pravdepodobne zaskočí veľa ľudí nepripravených.“

Kým v Ázii a priebežne aj v Európe sa dnes trhy zelenali respektíve zelenajú, futures Dow dnes klesajú o 0,2%, S&P500 o 0,32% a Nasdaq o 0,35%, čo naznačuje, že dnes môže byť na amerických trhoch o čosi horšia nálada.

Pokiaľ ide o nasledujúce dni, budú opäť plné dôležitých dát.

Z pohľadu earnings bude investorov dnes zaujímať ako sa darilo firmám Activision Blizzard, Devon Energy, Loews a v priebehu týždňa hospodárske výsledky za druhy kvartál zverejnia aj Uber, Starbucks, Amgen či Eli Lilly.

Nielen amerických investorov však bude zaujímať najviac report od Bureau of Labor Statistics, ktorý v piatok zverejní dôležité dáta vypovedajúce o sile amerického trhu práce. Tie predošlé presviedčajú mnohých ekonómov vrátane šéfa Fed Jeromeho Powella, že americká ekonomika nie je v recesii napriek dvom negatívnym kvartálom pokiaľ ide o HDP.

Pozornosť globálnych trhov si bude pýtať aj stredajšie stretnutie OPEC+, teda organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ich spojencov, kde sa bude  rokovať o ďalšej stratégii ohľadom produkcie. Závery tohto mítingu tak môžu mať zjavný dopad na komoditný trh.

Zdroje: investing.com, cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...