Connect with us

Čo hľadáte?

Trhy ožili a rastú v Ázii, Európe aj USA. Fed možno nezvýši sadzby o celý bod

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Úvod týždňa obchodníkom zatiaľ praje, no všetko môžu zmeniť dáta, ktoré v priebehu týždňa budú investorov zaujímať najviac. Pozornosť si vypýtajú centrálne banky, veľké firmy a aj ďalšie dáta o vývoji inflácie. Je tu tradičný doobedňajší súhrn.

Ázia

Ázijským trhom sa v prvý obchodný deň nového týždňa prevažne darilo.

Výraznejší rast o vyše 2,7% zaznamenal najsledovanejší hongkonský index Hang Seng, ku ktorému sa pridal aj technologický Hang Seng Tech, ktorý poskočil dokonca o 3,02%. Prispeli k tomu aj posilnenia akcií Meituan o 5,86% a Longfor o 4,11%.

Posilňovali aj indexy na pevninskej Číne, kde Shanghai Composite pridal 1,55% a Shenzhen Component 0,98%. V Číne sa medzitým stále rieši téma Covid-19, keďže v Šanghaji sa obnovili hromadne testovania v 9 okresoch.

V Južnej Kórei rástli indexy Kospi a Kosdaq o 1,9% resp. 1,88%, v Austrálii posilnil S&P/ASX 200 o 1,23% a rástol aj najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonsko MSCI, ktorý pridal 1,8%.

V pondelok sa neobchodovalo v Japonsku, kde boli trhy pre prázdniny uzavreté.

Vasu Menon, výkonný riaditeľ investičnej stratégie v OCBC uviedol, že na ázijskom trhu badať mierny optimizmus, hoci kvôli rôznym neistotám môže kedykoľvek opäť dôjsť k poklesu či zvýšenej volatilite. ,,Vidíte, že sentiment sa môže veľmi rýchlo zmeniť, obzvlášť ak sa objavia pozitívne ekonomické dáta alebo pozitívne prekvapenia z earnings, takže sme vo veľmi premenlivej situácii,“ skonštatoval v relácii Squawk Box Asia na CNBC.

Pozornosť si tento týždeň vypýtajú v Ázii viaceré centrálne banky. Zverejnený bude zápis z rokovania austrálskej centrálnej banky, padne rozhodnutie čínskej PBoC ohľadom jednoročnej a 5-ročnej úverovej sadzby a tiež rozhodnutie Bank of Japan o úrokových sadzbách.

Európa

Európske indexy podobne ako ázijské na úvod týždňa podobne ako na konci toho minulého posilňujú. V čase písania článku je paneurópsky index Stoxx600 v pluse vyše 1,4%, francúzsky CAC v pluse 1,3% a britský FTSE 100 v raste o 1,5%.

Pozitívny rast prichádza v čase, kedy sa bude pozornosť európskych investorov sústrediť na štvrtkový míting Európskej centrálnej banky, ktorá by mala oznámiť prvýkrát po dekáde zvýšenie úrokových sadzieb s cieľom spomaliť infláciu. Špekuluje sa, že tak urobí výraznejšie, než o avizovaných 25 bázických bodov, nakoľko inflácia nenaznačuje žiadne spomalenie, čo potvrdili aj minulotýždňové CPI z USA.

Ešte predtým budú v utorok zverejnený európsky CPI, teda Index spotrebiteľských cien v eurozóne za jún, čiže dáta o inflácii, ktoré pred štvrtkom mnoho naznačia.

ECB by okrem zvyšovania úrokových sadzieb mala vo štvrtok vo Frankfurte oznámiť aj detaily o novom nástroji, ktorým chce udržať výnosy problémových dlhopisov pod kontrolou.

Napätie v regióne medzitým naďalej eskaluje pre vojnu na Ukrajine a jej dopady na európsku ekonomiku. Stále totiž silnejú obavy, či Rusko 21. júla obnoví tok v plynovode Nord Stream 1 po ukončení plánovanej údržby. Dobrej nálade však nepridáva ani politická situácia v Taliansku, kde premiér Mario Drahgi chcel rezignovať, no prezident mu tento plán neodobril.

USA

Americké indexy uzavreli minulý týždeň v pozitívnom duchu, keď Dow stúpol o 2,15%, S&P500 o 1,92% a Nasdaq o 1,79%, pričom optimisticky vyzerajú aj dnešné futures, pri ktorých Dow stúpa o 0,89%, S&P500 o 1% a Nasdaq takmer o 1,4%.

Podľa analytikov mohli k piatkovému rastu a aj vyhliadkam pre pozitívnejší nasledujúci týždeň prispieť dva piatkové reporty, ktoré hrajú do karát možnosti, že Fed 27. júla napokon zvýši úrokové sadzby len o 75 bázických bodov, hoci PCI (Index spotrebiteľských cien publikovaný minulú stredu) informujúci o medziročnej inflácii v USA na úrovni 9,1% šokoval. Konkrétne išlo o silné čísla týkajúce sa maloobchodného predaja, pozitívnejší než očakávaný report týkajúci sa spotrebiteľskej nálady a tiež viaceré vyjadrenia predstaviteľov Fed, na základe ktorých je zvýšenie sadzieb „len“ o 75 bodov pravdepodobnejšie, než o celé percento.

Skutočnosť, že trhy aktuálne posilňujú však neznamená, že definitívne našli svoje dno. Upozornil na to Mark Haefele, investičný riaditeľ UBS Global Wealth Management: ,,Trhy pravdepodobne zostanú v nadchádzajúcich mesiacoch volatilné a obchodovanie bude založené na nádeji a obavách z ekonomického rastu a inflácie. Trvalejšie zlepšenie nálady na trhu je nepravdepodobne kým nedôjde k trvalému poklesu celkovej aj jadrovej inflácie, aby sa investori uistili, že hrozba zakoreneného rastu cien pominie.“

Optimistickejší je Tom Lee z Fundstrat Global Advisors, ktorý tvrdí, že ekonomika síce spomaľuje, ale nie je “zlomená”. ,,Myslím si, že riziko rastu je aktuálne omnoho väčšie, než riziko poklesu. Som v tábore, ktorý tvrdí, že akcie klesli na dno,“ uviedol v piatok na CNBC v relácii Closing Bell Overtime.

Mnoho môžu naznačiť tohto týždňové earnings, teda výsledky hospodárenia verejne obchodovaných firiem. Už dnes pred začiatkom obchodovania zverejnia dáta Bank of Amrica, Goldman Sachs či Charles Schwab, pričom po uzavretí trhov sa o hospodárske výsledky podelí s verejnosťou aj IBM.

Neskôr v týždni sa dozvieme aj to  ako sa darilo v druhom kvartáli Johnson & Johnson, Netflix, Lockeed Martin, Tesla, United Airlines, Verizon či Union Pacific.

Pozornosť si pýtajú aj ceny komodít. Cena ropy v pondelok posilňuje, k čomu prispieva napätá globálna ponuka po ceste prezidenta USA Joea Bidena do Saudskej Arábie, ktorá nepriniesla žiadny záväzok OPEC zvýšiť dodávky ropy.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com, investing.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...