Connect with us

Čo hľadáte?

Trhy padajú – pozornosť sa dnes sústredí na Powella a Bidena

trhy USA
Zdroj: Unsplash.com

Akciové trhy dnes nezažívajú pozitívny deň – korekciou si už prešli indexy v Ázii a trhy oslabujú aj v Európe. Podobná nálada sa rysuje aj v USA, kde sa dnes sústredí pozornosť na šéfa Fed Jeromeho Powella a tiež prezidenta Joea Bidena.

Nálada na ázijských trhoch sa výrazne zhoršila

Nálada na ázijských trhoch sa v stredu zhoršila, čo sa premietlo do oslabovania viacerých sledovaných ázijských indexov.

Príkladom oslabovania boli hongkonské a čínske trhy – najsledovanejší hongkonský index Hang Seng stratil 2,56% a technologický Hang Seng Tech po poklese akcii Alibaba (-4,16%) a Meituan (-4,57%) stratil až 4,37%. Najsledovanejšie indexy z pevninskej Číny medzitým klesli v prípade Shanghai Composite o 1,2% a Shenzhen Component o 1,42%.

Ešte výraznejšie straty však evidovali obchodníci v Južnej Kórei, kde Kospi klesol o 2,74%, Kosdaq o 4% a SK Hynix o 3,15%.

O čosi lepšie dopadol japonský Nikkei 225, ktorý klesol „len“ o 0,37% a tiež Topix, ktorý oslabil o 0,19%.

Oslaboval aj austrálsky S&P/ASX 200 o 0,23% a tiež najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonsko MSCI, ktorý klesol o 2,17%.

Pozornosť si vypýtala opäť Japonská centrálna banka (Bank of Japan), ktorá minulý týždeň zachovala svoje ultranízke úrokové sadzby a v stredu ráno zverejnila zápisnicu z aprílového menovo-politického zasadania. ,,Mnohí členovia vyjadrili názor, že základná inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien bez takých faktorov ako je energia, zostala relatívne nízka,“ uvádza sa v zápisnici BoJ, z ktorej je zrejmé, že členovia správnej rady Bank od Japan očakávajú, že krátkodobé aj dlhodobé úrokové sadzby v Japonsko zostanú na súčasnej úrovni alebo budú dokonca nižšie.

Japonsky jen v utorok prekonal úroveň 136 dolárov za dolár  – mena oslabuje kvôli tomu, že menová politika Bank of Japan sa zjavne odchyľuje od menovej politiky amerického Fedu, ktorý na rozdiel od japonskej centrálnej banky sprísňuje.

Americké trhy opäť krvácajú, vysoká inflácia v UK

Európsky akciový trh zažíva rovnako tak nepriaznivý deň  a maže tak predošlé zisky z tohto týždňa – najsledovanejší Stoxx600 stráca už 1,5%, nemecký DAX klesá o 2%, francúzsky CAC o 1,8% a britský FTSE 100 o 1,26%.

Z Európy zaujali čerstvé dáta inflácii v Spojenom kráľovstve, ktorá stúpla na 40-ročné maximum 9,1% medziročného rastu (0,7% medzimesačný nárast), keďže naďalej prudko rastú ceny energii a potravín, čím sa prehlbuje kríza životných nákladov v krajine. Bank of England minulý týždeň odhadla, že inflácia môže napokon stúpnuť až k 11% hoci minulý týždeň už piatykrát v rade zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov.

Inflácia v UK dosiahla nový 40-ročný rekord – dáta nie sú optimistické

Dáta z Veľkej Británie tak prispievajú všeobecnej obave z pokračujúcej inflačnej krízy, ktorá sa môže premietnuť do recesie európskej ekonomiky. Podobné obavy sú pritom spojené aj s americkou ekonomikou. Včera sme vám k tejto téme priniesli vyjadrenia šéfa Deutsche Bank Christiana Sewinga, ktorý si myslí, že recesia v Európe aj USA je veľmi pravdepodobná, no základným cieľom musí zostať zastavenie inflácie.

CEO Deutsche Bank: Recesia v EÚ a USA je veľmi pravdepodobná – najväčší jed je inflácia

USA čaká sa na vyhlásenie Bidena a Powellov prejav v Kongrese

Americké indexy zažili včera vydarený vstup do obchodného týždňa (v pondelok bol v USA sviatok), no pre-market hours naznačujú, že dnes bude nálada na trhoch výrazne odlišná. Dow včera posilnil o 2,15%, S&P500 o 2,45% a Nasdaq o 2,51%.

Futures zatiaľ naznačujú, že dôjde k ďalšiemu dňu výraznej korekcie – Dow oslabuje o 1,35%, S&P500 o 1,6% a Nasdaq už o 1,8%.

Z USA medzitým prichádzajú správy o tom, že americký prezident Joe Biden dnes vyzve na dočasné pozastavenie federálnej dane vo výške 18,4 centov za galón za benzín. Urobiť by tak mohol ešte pred zajtrajším stretnutím so zástupcami siedmich veľkých ropných spoločnosti. Podľa agentúry Reuters však s týmto krokom nesúhlasí značná časť Kongresu vrátane niektorých demokratov.

Tento signál by mal Biden vyslať v rovnaký deň ako budú zverejnené čerstvé dáta o zásobách ropy v USA od Amerického ropného inštitútu a v čase, kedy ceny ropy klesajú z obáv, že sa americká ekonomika dostane do recesie, čo by sa mohlo premietnuť do jej menšej spotreby (USA sú najväčší spotrebiteľ ropy na svete).

Veľká pozornosť sa aj z tohto dôvodu bude sústrediť dnes na prvé vystúpenie šéfa americkej centrálej banky Fed Jeromeho Powella pred americkým Kongresom (druhé ho čaká hneď zajtra). Zákonodarcov aj média bude zaujímať akékoľvek jeho vyjadrenia týkajúce sa trajektórie Fed v súvislosti so zvyšovaní úrokových sadzieb – len minulý týždeň pritom Fed zvýšil sadzby o 75 bázických bodov, čo bolo najvyššie jednorazové zvýšenie od roku 1994.

S príchodom recesie, hoc nie v tomto roku, medzitým už počítajú aj analytici UBS. ,,Aj keď ekonomika skĺzne do recesie, mala by byť plytká vzhľadom na silu spotrebiteľských ha bankových súvah,“ uviedli v liste klientom, čím naznačili, že hoci recesia v roku 2023 je veľmi pravdepodobná, nemusela by mať dlhé trvanie.

,,Hlavnými dôvodmi je, že náš základný rast je teraz nižší a že sa čoraz viac obávame, že Fed bude nútený rázne reagovať na vysokú celkovú infláciu a očakávania spotrebiteľskej inflácie, ak budú ceny energii ďalej rásť, aj keď sa aktivita prudko spomalí.“

Zdroje: cnbc.com, investing.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....