Connect with us

Čo hľadáte?

Trhy pokračujú v posilňovaní – pozornosť si pýta G7, ruský bankrot či oslavy v Hongkongu

rast
Zdroj: Unsplash.com

Ázijské trhy nadviazali na vydarený záver minulého týždňa, pričom zelený deň na akciách naznačujú aj prvé okamihy obchodovania v Európe a pre-market hours v USA. Pozornosť sa medzitým sústredí na viacero politicko-finančne dôležitých správ. Prinášame vám tradičný doobedňajší súhrn.

Čína sa chystá na oslavy 25. výročia, ázijské trhy v pondelok rástli

Nový obchodný týždeň odštartoval v Ázii prevažne v optimistickej nálade, nakoľko posilnilo viacero popredných indexov z tejto oblasti.

Výrazný rast o 2,43% zaznamenal najsledovanejší hongkonský index Hang Seng a až o 4% posilnil technologický Hang Seng Tech. Prispel k tomu aj rast akcii firiem Alibaba (+3,95%) či Meituan (+3,79%).

Darilo sa taktiež indexom na pevninskej Číne – Shanghai Composite posilnil o 1,11% a Shenzhen Component o 1,55%.

V dobrej nálade pokračovalo aj obchodovanie v Japonsku, kde Nikkei 225 posilnil o 1,66% a Topix o 1,19%. Pridali sa k ním aj austrálsky S&P/ASX 200, ktorý pridal 2% a juhokórejské Kospi (+2,15%) a Kosdaq (+3,17%). Nuž a najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonsko MSCI posilnil o 2%.

Pokiaľ ide o ázijský región pozornosť si budú v tomto týždni pýtať aktualizované indexy nákupných manažérov v Číne aj Japonsku, ktoré budú zverejnené na jeho konci. Pozornosť si však vypýtajú aj oslavy 25. výročia „odovzdania“ Hong Kongu Číne, počas ktorých sa čínsky prezident Xi Jinping zúčastní viacerých výročných akcii a môže prísť aj s ekonomicky významným prejavom.

Rusko oficiálne zbankrotovalo, stretávajú sa lídri G7

Európske indexy by mohli začať prvý obchodný deň tohto týždňa v pozitívnej nálade a nadviazať tak na minulý týždeň, ktorý uzavreli v pluse aj vďaka vydarenému piatku. V ňom najsledovanejší paneurópsky index Stoxx600 posilnil o 2,6%, čím zaznamenal najlepší deň za viac než posledné 3 mesiace.

Pozitívny úvod týždňa naznačujú aj aktuálne čísla  – Stoxx600 rastie o približne 0,50%, francúzsky CAC o 0,8% či britsky FTSE 100 o 0,20%.

Pozornosť sa sústredí na Rusko, ktoré nedokázalo v nedeľu zaplatiť dlhy svojim zahraničným veriteľom, čím de facto zbankrotovalo. Financie však na zaplatenie malo, no západné sankcie mu neumožnili ich použiť a tak nasmerovali režim Vladimíra Putina do platobnej neschopnosti. Rusko sa tak prvýkrát od boľševickej revolúcie v roku 1918 ocitlo v bankrote. Agentúra Bloomberg však k tejto téme poznamenala, že ide skôr o symbolické konštatovanie, pretože Rusko je aj tak v očiach väčšiny krajín finančným a politickým „vyvrheľom“, čiže informácia o bankrote situáciu nijak zásadne v tomto momente nemení.

Medzitým sa v Nemecku stretli zástupcovia G7, aby prebrali dve najdôležitejšie témy  – vojnu na Ukrajine a stav globálnej ekonomiky. K skupine sa pridá aj americký prezident Joe Biden v čase, kedy Rusko opäť útočí na hlavné ukrajinské mesto Kyjev.

Pokiaľ ide o dáta, dnes nebudú v Európe zverejnené žiadne reporty ani earnings väčších firiem.

Americké indexy majú za sebou zelený týždeň

Americké indexy uzavreli minulý týždeň výrazným rastom- Dow stúpol o 2,68%, S&P500 o 3,06% a Nasdaq o 3,34%, pričom rast naznačujú aj pre-market hours, v ktorých zatiaľ futures Dow posilňujú o 0,3%, S&P500 o 0,34% a Nasdaq o takmer 0,4%.

Vďaka výraznému piatkovému rastu stúpol Dow minulý obchodný týždeň napokon o 5,4%, S&P500 o 6,5% a Nasdaq až o 7,5% – zaznamenali tak prvý pozitívny týždeň od začiatku mája, čo však nemení situáciu na tom, že prvý polrok 2022 bude s najväčšou pravdepodobnosťou pre tri najsledovanejšie americké indexy najhorší za poslednú dekádu.

Témou nielen amerických ale aj európskych či ázijských trhov zostáva boj s globálnou infláciou a obavy z príchodu recesie (najmä v Európe a USA). Ani minulotýždňové posilňovanie akciových indexov na tomto negatívnom fundamente nič nemení a preto mnohí analytici opakovane upozorňujú, že indexy ešte nemuseli nájsť svoje dno.

Dnes budú ešte pred začiatkom obchodovania zverejnené v USA dáta týkajúce sa objednávok tovarov dlhodobej spotreby a neskoršie aj čerstvé dáta o predaji domov. Oba reporty môžu naznačiť aktuálnu kondíciu americkej ekonomiky, ktorej hrozí recesia, čo nedokázal minulý týždeň pred Kongresom USA vylúčiť ani šéf americkej centrálnej banky Fed Jerome Powell.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....