Connect with us

Čo hľadáte?

Fed stráca dôveru trhov, napodobní S&P500 kolaps z marca 2020?

Jerome Powell, FED minutes
ZdroJ: Unsplash.com, YouTube

Nálada na svetových trhoch je naďalej ponurá, čomu prispievajú obavy z recesie v USA po poslednom zvyšovaní úrokových sadzieb americkým Fedom. Bank of Japan medzitým nenapodobňuje ostatné centrálne banky a Európa čaká na detailnejší report o o inflácii. Je tu tradičný doobedňajší súhrn FTnews.sk.

Bank of Japan sadzby nezvýši

Obchodovanie na ázijských trhoch sa aj v piatok vlieklo v zmiešanej nálade. Kým obchodníci v Číne zažili ďalší pozitívny deň, horšie to dopadlo s akciovými titulmi v ostatných ázijsko-pacifických regiónoch.

Hongkonský index Hang Seng v piatok napokon posilnil o 1,15% a čínske pevninské indexy Shanghai CompositeShenzhen Component o 0,96% resp. 1,4%.

Už horšie to vyzeralo s japonskými indexmi Nikkei 225 a Kospi, ktoré oslabili o 1,77% resp. 0,43%. Nálade neprispel napríklad ďalší pokles akcii SoftBank Group, ktoré stratili 4,24%.

V negatívnom trende sa vlieklo aj obchodovanie v Austrálii, kde index S&P/ASX200 stratil 1,76% a v strate ukončil deň aj najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonsko MSCI, ktorý klesol o 0,43%.

Zvýšená pozornosť sa aktuálne začína sústrediť najmä na Japonsko a kroky jej centrálnej banky. Bank of Japan v piatok uviedla, že si zachováva svoju ultraľahkú menovú politiku, v reakcii na čo jen oslabil voči doláru o viac ako 1,5% na 134,30 USD.

Bank of Japan podľa Sayuriho Shiraia, profesora na Keio Univeristy a bývalého člena správnej rady japonskej centrálnej banky nemala „veľmi na výber“, pretože podľa jeho názoru sú trhy aktuálne veľmi volatilné.

Rozhodnutie japonskej centrálnej banky je v ostrom kontraste s rozhodnutiami iných centrálnych bank od Fed, ktorý zvýšil v stredu sadzby o 75 bodov až po švajčiarsku centrálnu banku či Bank of England, o čom píšeme v texte nižšie.

Európske trhy sa spamätávajú z prepadov, Tesco hlási problémy

Európske indexy sa dnes spamätávajú z veľkých tohto týždňových výplachov, ktoré pokračovali aj včera, kedy paneurópsky index Stoxx600 klesol o ďalších 2,5%. Dnes Stoxx 600 priebežne posilňuje o 0,9% a rastú aj nemecký DAX (+0,77%), francúzsky CAC (+0,74%) a britský FTSE 100 (+0,62%).

Európska centrálna banka (ECB) po stredajšom mimoriadnom zasadnutí oznámila, že plánuje vytvoriť nový nástroj na riešenie rizika fragmentácie eurozóny, čo je krok zameraný na zmiernenie obáv z novej dlhovej krízy v bloku spoločnej meny (eura).

Trhmi rezonovalo aj štvrtkového rozhodnutie Švajčiarskej centrálnej banky zvýšiť sadzby o 50 bázických bodov (v jej prípade ide o prvé zvýšenie sadzieb od roku 2007) a rozhodnutie britskej Bank of England zvýšiť sadzby o ďalších 25 bodov – už piatykrát v rade, čo len vykresľuje, že situácia ohľadom inflácie je vážna aj mimo eurozónu a USA.

Dnes budú trhy zvedavé najmä na report týkajúci sa finálnych dát o vývoji inflácie v eurozóne za máj, no v médiách rezonujú aj vyjadrenia reťazca Tesco, ktorý vyhlásil, že jeho tržby v predošlých 3 mesiacoch stagnovali a firma eviduje „neuveriteľné náročné trhové prostredie, v ktorom zákazníci zápasia s vysokou infláciou.“

Americké trhy nedôverujú Fed, očakávajú recesiu?

Americké indexy zažili včera ďalší katastrofálny deň v podobe poklesu Dow o 2,42%, S&P500 o 3,25% a Nasdaq až o 4,08%, pričom pre S&P500 to priebežne znamená najhorší týždeň od marca 2020, kedy sa trhy otriasali v základoch po vypuknutí pandémie koronavírusu v západnom svete.

Americký Fed zvýšil úrokové sadzby najvýraznejším spôsobom od roku 1994!

Situáciu by mohlo o čosi zlepšiť dnešné obchodovanie, keďže pre-market hours naznačujú miernejší optimizmus – futures na Dow stúpajú o 0,7%, na S&P500 o 0,85% a na Nasdaq o 1%.

Včerajšie oslabovanie trhov po stredajšom zvýšení úrokových sadzieb Fed až o 75 bázických bodov je zrejme reakciou na obavy investorov zo skutočnosti, že americká ekonomika nie je v takej dobrej kondícií, ako sa to domnieva americká centrálna banka – inak povedané hrozí jej recesia.

Naznačuje to  niekoľko kľúčových údajov publikovaných tento týždeň od májových maloobchodných tržieb, údajov o priemyselnej výrobe v Philadelphii, neočakávanému rastu žiadosti o podporu v nezamestnanosti, až po klesajúci záujem o nové bývanie napriek chronickému nedostatku domov (v máji medzimesačný pokles o 14,4%).

,,Prinajmenšom sa rast spomalil ešte predtým, ako začal Fed tlačiť na brzdy. Dôkazy o tom (že sa americká ekonomika spomaľuje) zdanlivo pribúdajú na celom konzistentnom základe. Pri všetkej úcte k Powellovmu komentáru, jednoducho nie je v súlade s údajmi z terénu,“ komentoval situáciu Quincy Krosby z LPL Financial, ktorý ínými slovami naznačil, že vyjadrenia šéfa Fed Jeromeho Powella o sile americkej ekonomiky nie sú podľa jeho názoru podložené reálnymi číslami.

Dow vo štvrtok klesol pod psychologickú hranicu 30 000 bodov prvýkrát od januára 2021 a je na ceste k 11. negatívnemu týždňu z posledných 12. Ešte horšie pred začiatkom dnešného obchodovania je na tom technologický Nasdaq, ktorý stratil v tomto týždni už 6,1% a pozitívnej nálade sa netešia ani investori do S&P500, keďže tento najsledovanejší svetový index klesol v prvých štyroch dňoch tohto týždňa o 6%, čo je najviac od marca 2020.

Amerických investorov budú dnes zaujímať dáta o priemyselnej výrobe za máj, ktoré by mali byť publikované pred začiatkom obchodných hodín.

Zdroj: investing.com, cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, na ktorých sa riešia najmä úrokové...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde je horúcou témou ruská mobilizácia.  Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, ktoré aj dnes súvisia prevažne s Čínou. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...