Connect with us

Čo hľadáte?

Trhy sa zatiaľ zelenajú – správa dňa v podobe CPI príde o 14.30h SEČ

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Trhy v Ázii sa dnes zelenali a podobne sa javí aj obchodovanie v Európe. Optimizmus naznačuje dokonca aj obchodovanie futures popredných amerických indexov. Všetko však môžu pozitívne či negatívne ovplyvniť dnešné dáta CPI o vývoji inflácie v USA. 

Ázijské trhy rástli napriek rastúcej inflácii v Číne

Pozornosť obchodníkov Ázii sa v stredu sústredila na zverejnenie aprílových dát o čínskej inflácii výrobcov, ktorý medziročne vzrástol o 8%, čo bolo viac, než očakávali analytici v prieskume Reuters uvádzajúci odhad 7,7%. Stúpla aj spotrebiteľská inflácia a to o 2,1%, kým analytici predpokladali jej medziročný rast platný k aprílu len na úrovni 1,8%.

Tieto údaje prišli v čase, kedy pevninská Čína bojuje s najhoršou fázou pandémie Covid 19 od záveru roka 2020. ,,Čína bude zápasiť s mnohými ekonomickými problémami vrátane dodávateľského reťazca a inflačných faktorov, ale ja sa o jej dodávateľský reťazec bojím o čosi menej než pred 6 mesiacmi,“ komentoval situáciu CEO Orient Capital Reasearch Andrew Collier, ktorý pre CNBC dodal: ,,Dokonca aj v Šanghaji je 70% výrobnej prevádzky online. Nedávny prieskum Americkej obchodnej komory uviedol, že iba 15% čínskych spoločnosti nevyrába, hoci väčšina z nich, dve tretiny, má (vo výrobe) spomalenie.”

Akcie na pevninskej Číne napriek číslam o rastúcej inflácii, ktorá prekonala očakávania, zaznamenali v stredu rast – index Shanghai Composite stúpol o 0,75% a index Shenzhen Component o 1,8%. Hongkonský Hang Seng po dvoch krvavých dňoch tiež posilňoval – konkrétne o 0,8%. Tomu pomohol rast Tencent o 3,17%, NetEase o 3,1% a Meituan o 6,59% – týmto firmám sa tak podarilo zmazať časť veľkých strát z prvých dvoch dní obchodného týždňa.

V Japonsku medzitým posilňovali akcie Nintento (+3,25%), ktoré oznámilo neočakávaný split akcii v pomere 10:1 v snahe urobiť ich atraktívnejšie investorom, či Sony Group (+2,1%), k čomu mohlo prispieť oznámenie o odkúpení akcii v hodnote 200 miliárd japonských jenov, čo je približne 1,53 miliardy dolárov.

Japonský index Nikkei 225 posilnil o 0,18% a Topix klesol o 0,6%. Juhokórejský Kospi klesol o 0,17% a austrálsky S&P/ASX 200 padol o 0,19%.

Nemecko hlási najvyššiu infláciu od roku 1981

V Európe sa začalo v zelenom obchodovanie paneurópskeho indexu Stoxx600, ktorý zatiaľ posilňuje o necelých 0,5%. V podobnom duchu sa vezie aj obchodovanie nemeckého Dax (+0,3%), britského FTSE 100 (+0,6%) a francúzskeho CAC (+1,23%). Akcie v oblasti cestovného ruchu medzitým posilňujú už o vyše 1,5% a darí sa aj akciám z kategórie zdravotnej starostlivosti, ktoré rastú o 1%.

Európske akcie tak pokračujú vo včerajšom trende, kedy sa im podarilo odraziť po rozsiahlych výpredajoch z predošlých dní, ktoré vyvolali najmä obavy z inflácie a rastu úrokových sadzieb. V súvislosti s tým pripomíname vyjadrenie šéfa Bundesbank a člena rady guvernérov ECB Joachima Nagela, ktorý včera uviedol, že ECB by mohla v júli prvýkrát zvýšiť úrokové sadzby po tom ako v júni ukončí svoj proces kvantitatívneho uvoľňovania.

ECB by mohla v júli začať so zvyšovaním úrokových sadzieb, tvrdí Nagel

Náladu na trhoch zatiaľ nepokazili ani dáta o vývoji nemeckej inflácie, ktorá stúpla na medziročných 7,4%, čo je najhoršie číslo od roku 1981. Aj tieto dáta potvrdzujú, že tlak na ECB so zvyšovaním úrokových sadzieb bude eskalovať. Mimochodom v Česku, ktoré nie je súčasťou eurozóny, stúpla inflácia v apríli už na medziročných 14,2% a hoci ekonóm Lukáš Kovanda pochválil Česku národnú banku, že sa snaží s infláciou bojovať prísnejšou monetárnou politikou, domnieva sa, že bez zásahu ECB je jejboj s infláciou tak trochu bojom s veternými mlynmi.

Európa sleduje naďalej aj pokračujúce earnings – pred začiatkom obchodovania ich zverejnili firmy Alstom, Commerzbank, Continental, E.On, Siemens Energy, Thyssenkrupp či Tui.

Najvýraznejší skok zaznamenávajú aj dnes akcie Swedish Match, ktoré pridali po včerajšom raste ďalších 9% v reakcii na býčie správy o odkúpení firmy gigantom Philip Morris za 16 miliárd dolárov. Naopak klesajú akcie Bayer, nemeckého výrobcu liekov, keďže administratíva amerického prezidenta Joea Bidena požiadala Najvyšší súd USA, aby nezohľadnil odvolanie tejto firmy na zamietnutie tvrdení zákazníkov, že jeden z ich liekov môže spôsobovať rakovinu.

V Európe sa pochopiteľne orientuje pozornosť aj na pokračujúci vývoj vojny na Ukrajine. USA k tejto téme najnovšie dodali, že Putin sa pravdepodobne pripravuje na dlhodobý konfiet, ktorý nemusí skončiť ani tým, že by dobyl pozície na východe Ukrajiny (hoc ani to sa mu zjavne nedarí). Snemovňa reprezentantov USA medzitým schválila legislatívu, ktorá poskytne Ukrajine vojenskú a humanitárnu pomoc vo výške 40 miliárd dolárov.

Najväčšia správa dňa príde z USA

Americké akciové indexy S&P500 a Nasdaq včera posilnili o 0,25% respektíve 0,98%, kým Dow jones pokračoval v oslabovaní, hoci tentokrát len miernom a to o 0,26%.

Dnešné pre-market hours zatiaľ vyzerajú pozitívne – Dow posilňuje o 0,48%, S&P500 o 0,55% a Nasdaq o 0,72%.

Streda však môže byť veľmi volatilná, pretože o 14.30h stredoeurópskeho času zverejní Ministerstvo práce USA čerstvé dáta o vývoji spotrebiteľských cien v USA (CPI) za apríl 2022. Ak budú lepšie, než dáta z predošlého mesiaca, mohlo by to vytvoriť menší tlak na Fed v súvislosti so sprísňovaním monetárnej politiky, kým opačné čísla by mohli situáciu a náladu na trhoch ešte zhoršiť.

,,Americký index CPI za apríl bude najdôležitejším momentom dnešného dňa, ak nie celého týždňa,“ uviedol Joseph Capurso, šéf medzinárodnej ekonómie v Commonwealth Bank of Australia. ,,Konsenzus amerických ekonómov očakáva výrazne spomalenie cenovej inflácie z 1,2% medzimesačného rastu v marci na iba 0,2% v apríli, pretože ceny benzínu sa stabilizovali. Očakáva sa však, že jadrová inflácia sa mierne zvýši z 0,3%/mesiac na 0,4%/mesiac v apríli,” doplnil.

Podľa konsenzuálneho odhadu Dow Jones očakávajú ekonómovia nárast CPI o 0,2% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a medziročný rast inflácie o 8,1%. Takéto alebo nižšie čísla by boli vo všeobecnosti vnímane pozitívne, pretože by znamenali náznak obratu trendu – teda pokles inflácie, hoci by bola stále vysoká.

O dátach CPI vás budeme dnes informovať na našom webe FTnews.sk. nezabudnite nás preto sledovať.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....