Connect with us

Čo hľadáte?

Trhy sledujú napätie medzi USA a Čínou a tiež stretnutie OPEC+ (doobedňajší súhrn)

trhy
Zdroj: Canva.com

Stúpa geopolitické napätie medzi USA a Čínou, ktoré ovplyvňuje aj náladu na trhoch. Medzitým pokračuje sezóna earnings a trhy čakajú dnes na dáta o rope a rozhodnutí OPEC+. Je tu tradičný doobedňajší súhrn. 

Ázia

Ázijské indexy v stredu prevažne posilňovali, no neplatilo to o čínskych pevninských indexoch Shanghai CompositeShenzhen Component, ktoré klesli o 0,71% resp. 1,14%.

Ich oslabenie možno čiastočne pripísať 4% poklesu akcii firmy Contemporary Amperex Technology (CATL), ktorá je významným dodávateľom firmy Tesla, no najmä geopolitickému napätiu pre návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane.

Čína jej príchod na Taiwan totiž označuje za veľkú politickú provokáciu zo strany USA, v nadväznosti na ktorú spustila Čína sériu niekoľkých vojenských operácii okolo tohto ostrova zahŕňajúce ostrú streľbu na veľké vzdialenosti v taiwanskom prielive a spustenie konvenčných rakiet na test palebnej sily. Štátna čínska tlačová agentúra Xinhua informovala, že cvičenia budú prebiehať až do 7. augusta a budú zahŕňať nácvik ostrej streľby v jehoh blízkosti. Téma  (ne)závislosti tohto ostrova eskaluje napätie medzi USA a Čínou, keďže Čína si naň nárokuje, kým USA podporujú jeho nezávislosť.

,,Tieto cvičenia sú skôr výkonnými signálmi ako prípravami na vojnu a šanca na kinetický konflikt zostáva veľmi nízka,“ komentovala eskalujúce napätie Euroasia Group a jej analytici v dnešnej správe k trom.

Pokiaľ ide o ekonomické správy, z Číny vyzerali pomerne pozitívne dáta o Indexe nákupných manažérov (PMI) za júl od spoločnosti Caixin, ktorý dosiahol úroveň 55,5 bodov, čo je viac, než 54,5 v júni. Je to najvyššia úroveň tohto súkromného indexu od apríla 2021. Hodnota 50 oddeľuje rast od  poklesu.

Pokiaľ ide o ďalšie ázijské trhy juhokórejské indexy KospiKosdaq stúpli o 0,89% resp. 1,37%, austrálsky S&P/ASX200 klesol o 0,32% a japonské indexy Nikkei 225 Topix stúpli o 0,53% resp. 0,27%.

Európa

Na európskych trhoch je dnes zjavne opatrná nálada – paneurópsky Stoxx600 sa drží úrovne, na ktorej začal obchodný deň, rovnako tak je na tom britský FTSE 100 a nemecký DAX. Výraznejší pohyb evidovať len u francúzskeho CAC, ktorý stúpa o 0,3%.

Opatrný deň nasleduje po včerajšom oslabení, ktoré naznačuje, že v úvode augusta strácajú investori presvedčenie, že júlový výrazný rast akciových trhov v Európe a USA bude určite pokračovať aj v nasledujúcom období.

Streda je v Európe zaujímavá z pohľadu earnings, nakoľko kvartálne výsledky zverejňujú Commerzbank, Songen, BMW, Banco BPM či Siemens Healthineers.

Výrazný rast až o 43% dnes predvádza česká kybernetická bezpečnostná spoločnosť Avast v reakcii na informácie, podľa ktorých britský regulátor hospodárskej súťaže predbežne schválil jej predaj za 8,6 miliardy dolárov americkému partnerovi NortonLifeLock.

Naopak negatívne na earnings reagujú akcie BMWSiemens Healthineers, teda firiem, ktorých kvartálne výsledky investorov nepotešili, a tak ich akcie klesajú o 5 respektíve 7%. Automobilka BMW investorov sklamala konštatovaním, že čaká veľmi volatilný druhý polrok, pričom upozornila, že inflácia a nedostatok plynu môžu ovplyvniť jej ďalšie hospodárenie.

Dnes budú zverejnené údaje o cenách výrobcov v eurozóne a o maloobchodných tržbách. Zverejnené už boli dáta o nemeckom exporte, ktorý vzrástol v júni viac, ako sa očakávalo a tiež európsky PMI služieb za júl, ktorý taktiež vykazoval lepšie čísla, ako sa predpokladalo.

USA

Americké indexy oslabovali aj včera – Dow klesol o 1,23%, S&P500 stratil 0,67% a technologický Nasdaq oslabil len mierne o 0,16%. Dnešné futures však naznačujú o čosi lepšiu náladu, keďže Dow v pre-market hours stúpa o 0,4%, S&P500 o 0,35% a Nasdaq o 0,3%.

Rovnako ako čínske trhy aj tie americké môže ovplyvňovať prebiehajúca návšteva predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane, ktorá je z pohľadu čínskej vlády vyhodnocovaná ako veľká provokácia.. Ide totiž o najvyššie postaveného amerického politika na taiwanskej pôde (z čínskeho pohľadu čínskej pôde) za posledných 25 rokov.

Ďalším fundamentom, ktorý môže ovplyvňovať náladu, sú posledné vyjadrenia zástupcov americkej centrálnej banky Fed o tom, že na spomalenie inflácie v USA bude nutné pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb.

Aj v USA prebieha sezóna earnings, pričom dnes zverejnia kvartálne výsledky napríklad Under Armour, Moderna, CVS či Regeneron.

Z ekonomických dát budú v stredu zaujímavé informácie týkajúce sa dopytu po hypotékach a PMI. Najväčšiu pozornosť si však pýtajú piatkové dáta o americkom trhu práce, ktoré môžu vypovedať o tom, či sa naozaj americká ekonomika vyhýba recesii ako to tvrdí Biely dom či zástupcovia Fed, alebo nie, čo by bolo v súlade s dátami o americkom HDP.

Pozornosť si dnes vypýta aj stretnutie členov OPEC+, organizácie krajín vyvážajúcich ropu, na ktorom sa bude diskutovať o budúcej produkcii, čo môže ovplyvniť náladu na trhu s komoditami, ktorý výrazným spôsobom ovplyvňuje aj globálnu ekonomiku. Očakáva sa, že produkciu udržia na stabilnej úrovni, keďže obavy z recesie narastajú a väčšina krajín má problém dosiahnuť svoje súčasné ciele ťažby.

Ešte predtým American Petroleum Institute v utorok ukázal, že zásoby ropy v USA vzrástli o 2,2 milióna barelov, čo je nárast oproti poklesu o približne 4 milióny barelov v predošlom týždni. Podľa analytikov to môže naznačovať oslabenie dopytu po rope zo strany jej najväčšieho spotrebiteľa, čo môže byť výrazný signál ekonomického oslabenia. Dôležité preto budú aj dnešné oficiálne vládne čísla o zásobách americkej ropy.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, investing.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...