Connect with us

Čo hľadáte?

Trhy v USA: „Všetko má v rukách Fed“ – kedy dôjde k obratu u amerických štátnych dlhopisov?

trhy USA
Zdroj: Unsplash.com

Štvrtok 20. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj dnes vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov.

Najsledovanejšie americké indexy dopadli v utorok takto:

  • Dow klesol o 0,33%
  • S&P500 oslabil o 0,67%
  • Nasdaq oslabil o 0,85%

Počas pre-market hours sa trom najväčším americkým indexom (v čase písania článku) darí takto:

  • Dow klesá o 0,1%
  • S&P500 klesá o 0,5%
  • Nasdaq klesá o 0,8%

Z amerických trhov nás najviac zaujali tieto novinky:

SENTIMENT: Bryn Talkington, riadiaci partner Requisite Capital Management si myslí, že situácia na akciových trhoch je stále “v rukách Fed”. ,,Sme v pozícii, kedy má všetko pod kontrolou Fed. Dvojročné dlhopisy nasledujú kroky Fed a pokiaľ budú rásť stále vyššie, nedosiahneme dno u akcii a akciová rally (súčasná) nebude pokračovať.”

SENTIMENT: Jeffrey Gundlach, CEO DoubleLine Capital, si myslí, že rast amerických štátnych dlhopisov by mohol vyvrcholiť ku koncu roka. Uviedol to v deň, kedy výnosy 10-ročných amerických vládnych dlhopisov stúpli na 14-ročné maximum, najvyššie od júla 2008. ,,Všimnite si, že dlhý koniec je plochý,” uviedol v tweete, v ktorom naznačil, že ide o znak vyčerpania rastúcich dlhopisov. ,,K vyvrcholeniu by mohlo dôjsť medzi súčasnosťou a koncom roka,” dodal.

EARNINGS & SENTIMENT: Z 64 firiem z S&P500 indexu, ktoré už zverejnili svoje výsledky, 69,4% z nich prekonalo očakávania analytikov. Podľa Qunicyho Krosbyho z LPL Financial však stále rastúce štátne dlhopisy pomohli vrátiť americké akciové tituly v stredu “do reality”. ,,Stála inverzia medzi 3-mesačnými a 10-ročnými dlhopismi posilňuje signály o tom, že recesia je na spadnutie, pretože táto inverzia má povesť predpovedania vážneho hospodárskeho poklesu,” uviedol.

EARNINGS: Výsledky hospodárenia dnes zverejnia okrem iných aj firmy Alaska Air Group, Freeport-McMoRan, Tractor Supply, American Airlines, Union Pacific, CSX či AT&T.

TESLA: Akcie spoločnosti Tesla počas pre-market hours oslabujú o vyše 4% v reakcii na earnings za tretí kvartál, ktoré investorov nepresvedčili. Elon Musk však počas zverejňovania výsledkov nešetril veľkými víziami a optimizmom ohľadom budúcnosti tejto automobilky.  Téme sme sa podrobne venovali v tomto článku.

Musk tvrdí, že Tesla predbehne v kapitalizácii Apple a Saudi Armaco – akcie TSLA však klesajú o 5%

ELEKTROMOBILY: Americká vláda chce podporiť formou grantov výrobu batérii do elektromobilov čiastkou 2,8 miliardy dolárov. Podporiť chce aj domácu produkciu nerastov s cieľom, aby americké firmy vyťažili viac lítia, grafitu, niklu a iných materiálov potrebných v tomto segmente. Podpora elektromobility je súčasťou Bidenovho plánu boja proti klimatickým zmenám. Sektor dopravy totiž stojí za zhruba tretinou emisii skleníkových plynov spôsobujúcich otepľovanie planéty.

ELEKTROMOBILY & BMW: Nemecká automobilka BMW plánuje investovať 1,7 miliardy dolárov do otvorenia novej továrne v americkej Južnej Karolíne, kde bude vyvíjať svoje elektromobily. Do roku 2030 v nej chce produkovať minimálne 6 plne elektrických vozov.

EKONOMICKÉ ÚDAJE: Dnes bude okrem iného zaujímať investorov aj report Fed v Philadelphii a týždenné údaje o žiadostiach o podporu v nezamestnanosti v USA.

ROPA: Spojené štáty americké uvoľnia zo strategických rezerv 15 miliónov barelov ropy, no táto skutočnosť nestačí na to, aby prispela k poklesu ceny tejto komodity. ,,Tlak nahor prichádza zo zníženia dodávok OPEC+ a hroziacich sankcií EÚ na námorný dovoz ruskej ropy,” komentoval situáciu na trhu s ropov Vivek Dhar z Commonwealth Bank of Australia.

ROPA: Zásoby ropy v USA klesli v minulom týždni podľa Úradu pre energetické informácie o 1,7 milióna barelov, čo bolo prekvapením. Tieto informácie naznačujú, že dopyt po rope v USA je stále silný a dementujú tak predošlé obavy z klesajúceho dopytu po tejto surovine pre rastúce sadzby a riziko príchodu recesie v USA.

Neprehliadnite aj dnešný súhrn z ázijských a európskych trhov.

Ázijské trhy: Čínsky jüan klesol na rekordné low voči americkému doláru

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Prezident Fed v St. Louis James Bullard opäť upozornil investorov pred veľkým optimizmom, pokiaľ očakávajú skorý pivot Fedu, teda výrazne spomalenie zvyšovania úrokových sadzieb, ukončenie...

Analýzy

V dnešní páteční analýze se podíváme na euro z pohledu amerického dolaru a české koruny. Existuje totiž možnost, že oslabování eura je u konce...

akciové trhy

Európsky štatisticky úrad zverejnil v stredu doobeda predbežné údaje o vývoji inflácie v eurozóne v novembri na základe CPI, teda Indexu spotrebiteľských cien. Z čerstvých dát vyplýva, že inflácia...

akciové trhy

Utorok 29. novembra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj dnes vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Ako sú na tom pred začiatkom nového obchodného týždňa z pohľadu technickej analýzy indexy S&P500 a Nasdaq? Prečítajte si analýzu od Jana Ivanka. Upozorňujeme,...

akciové trhy

Utorok 29. novembra  – V druhý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Utorok 29. novembra  – Aj v utorok, druhý obchodný deň tohto týždňa, vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Online investičná konferencia 2022 sa blíži! Už túto sobotu 26. 11. od 13:00 vystúpia v živom vysielaní na YouTube kanáli XTB poprední odborníci českého...