Connect with us

Čo hľadáte?

Trhy vstupujú do týždňa, ktorý bude plný dôležitých ekonomických dát, poklesom

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Nový týždeň začal na akciových trhoch oslabovaním, no tie najdôležitejšie informácie, ktoré ovplyvnia to, ako sa bude investorom dariť, ešte len prídu. Prinášame vám tradičný doobedňajší súhrn k ázijským, európskym a americkým trhom. 

Ázia

Ázijsko-pacifickým trhom sa v prvom dni nového obchodného týždňa nedarilo.

Hongkonský index Hang Seng klesol v pondelok o 0,22% a technologický Hang Seng Tech stratil 1,38%. Pevninské indexy v Číne skončili taktiež v záporných hodnotách – Shenzhen Component klesol o 0,83% a Shanghai Compoosite o 0,60%.

V súvislosti s touto oblasťou zaujali správy, s ktorými prišiel cez víkend Financial Times. Ten totiž tvrdí, že čínski regulátori vymysleli nástroj, skrz ktorý by mohli zabrániť americkým regulátorom delistovať čínske firmy z búrz tým, by niektoré napokon boli v súlade s americkými predpismi. Urobia tak vraj rozdelením čínskych spoločností kótovaných v USAa do troch skupín v závislosti na citlivosti dát, ktoré držia a ktoré Čína nechce, aby sa dostali „do amerických rúk.“ Firmy, ktoré takýmito citlivými informáciami disponujú, by sa ocitli v poslednej skupine a pravdepodobne by museli opustiť americké burzy, no pre ostatné by toto riziko neexistovalo. Kým Financial Times tvrdí, že tento plán naozaj existuje a má to potvrdené od svojich zdrojov, čínsky regulátor cenných papierov v odpovedi pre CNBC tieto fámy poprel.

Oslabovali aj ďalšie trhy v Ázii – Japonské indexy Nikkei 225Topix klesli o 0,77% resp. 0,65% a austrálsky index S&P/ASX 200 klesol veľmi mierne o 0,02%. Darilo sa len juhokórejskému Kospi, ktorý posilnil o 0,44% a vzoprel sa tak dnešnému negatívnemu trendu.

Z ázijskej oblasti dnes zaujali dáta týkajúce sa inflácie v Singapure, kde jadrová inflácia v júni stúpla o 4,4%, čo je viac, než očakávali ekonómovia. V máji bola jadrová inflácia v Singapure na úrovni 3,6%.

V utorok budú zverejnené predbežné odhady týkajúce sa HDP Južnej Kórei a v stredu zverejní aktuálne dáta o inflácii Austrália.

Európa

Nálada na európskych trhoch je zatiaľ zmiešaná – kým francúzsky CAC mierne posilňuje o takmer 0,1%, nemecký DAX, paneurópsky Stoxx600 a britský FTSE 100 oslabujú – o 0,33%, 0,19% resp. 0,15%.

Európski investori budú tento týždeň pozorne sledovať najmä earnings v USA a míting Fed – teda dve udalosti, ktoré zrejme najvýraznejšie ovplyvnia náladu aj na globálnych trhoch. Podrobnejšie sa im venujeme v tomto článku v poslednej kapitole.

Pokiaľ ide o úrokové sadzby v Európe, Európska centrálna banka minulý týždeň po vyše 11 rokoch pristúpila pre rastúcu infláciu k ich prvému zvýšeniu o 50 bázických bodov, pričom v nedeľu Robert Holzmann z ECB poznamenal, že ďalšie zvyšovanie je možné aj počas ďalšieho septembrového mítingu frankfurtskej inštitúcie.

Earnings neprebiehajú len v USA, ale aj v Európe – tento týždeň budú investorov zaujímať dáta o hospodárení UBS, Unilever, Credit Suisse, Deutsche Bank, Daimler, Shell, Barclays, Nestle či Renault. Už dnes ich zverejňujú Ryanair, Vodafone, Philips, Faurecia či Julis Bear.

Akcie Philips v reakciu na hospodárske výsledky firmy za druhy kvartál už klesajú a to takmer o 10%. Holandská spoločnosť totiž nedokázala naplniť očakávania týkajúce sa zisku a znížila svoj výhľad celoročného a strednodobého zisku.

Pozornosť investorov si dnes vypýtajú aj dáta týkajúce sa maloobchodných tržieb v Nemecku.

USA

Americké indexy po piatkovom oslabovaní Dow, S&P500 a Nasdaq (o 0,43%, 0,93%, resp. 1,87%) sú dnes doobeda v zatiaľ nerozhodnej nálade – futures Dow, S&P500 aj Nasdaq totiž posilňujú len veľmi mierne o necelých 0,1%.

Hoci bol piatok pre akciové indexy v USA negatívny, minulý týždeň uzavreli tri najsledovanejšie v pluse, čím potvrdili minimálne dočasný odraz od dna – Dow posilnil o 2%, S&P500 o 2,6% a Nasdaq o 3,3%.

Tento týždeň bude z pohľadu správ spojených s americkou ekonomikou, ktorá má zásadný vplyv aj na ostatné trhy, mimoriadne zaujímavý.

Najväčšia pozornosť sa bude sústrediť na americkú centrálnu banku Fed, ktorá má 26. a 27. júla ďalší míting, po ktorom určite oznámi ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Podľa nástroja FedWatch od CME sa očakáva, že Powell a spol. zvýšia sadzby opäť o 75 bázických bodov. Zvýšeniu o 100 bodov, respektíve celý percentuálny bod verí len menej než 20% investorov.

Ďalšou horúcou témou su earnings, pričom v tomto týždni ich budú oznamovať aj BigTech giganti. Už dnes tak urobia Microsoft a Alphabet (Google), pričom v ďalších dňoch sa k slovu dostanú aj Meta Platforms (Facebook), Amazon a Apple. Dnes oznámia výsledky hospodárenia za druhý kvartál aj Whirlpool či NXP.

K piatku zo spoločnosti z S&P500 indexu, teda 500 najväčších verejne obchodovaných firiem na amerických burzách, oznámilo earnings zatiaľ 21% z nich, pričom očakávania analytikov prekonalo optimistických 70%.

Nepochybne veľkú pozornosť si vypýta aj tohto týždňový report týkajúci sa amerického HDP, ktorý ak by skončil v zápornej bilancii, de facto by znamenal technické potvrdenie recesie v USA, keďže v predošlom kvartáli klesla výkonnosť americkej ekonomiky o 1,6%.

Široko sledovaný Atlanta Fed GDP Now ukazuje ďalší pokles ekonomiky o 1,6%, no podľa prognózy Dow Jones stúpne ekonomika USA za druhý kvartál o 0,3%. ,,Existuje šanca 50:50, že správa o HDP bude negatívna,“ komentoval situáciu Leo Grohowski z BNY Mellon Wealtch Management, ktorý však upozornil, že na oficiálne potvrdenie recesie treba viac, než len tieto údaje, ktoré sa dozvieme vo štvrtok.

Recesiu v USA by musel potvrdiť Národný úrad pre ekonomický výskum, ktorý podľa Diane Wonkovej, hlavnej ekonómky KPMG, by na to musel mať aj dáta vypovedajúce o zvýšení nezamestnanosti a to až o pol percenta.

Zdroje:  cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....