Connect with us

Čo hľadáte?

Týždeň vo svete kryptomien: Bitcoin si adoptujú ďalšie jurisdikcie, poplatky sú na rekordných minimách

bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Cena Bitcoinu klesla za posledných 7 dní o vyše 7 percent na približne 42 500 USD. Najznámejšej kryptomene k pozitívnejšiemu sentimentu na trhu nepomohli ani zaujímavé správy z veľkej konferencie v Miami, či ďalšie významné investície zo strany tvorcov protokolu Terra. 

V pravidelnom nedeľňajšom súhrne FinTechNews vám prinášame prehľad toho najpodstatnejšieho, čo priniesol svetu kryptomien tento týždeň. U každej načrtnutej témy zároveň nájdete odkaz na celý článok v slovenčine, ktorý ju rozoberá podrobnejšie:

Firmy Block a Blockstream budú ťažiť bitcoiny pomocou solárnych panelov firmy Tesla. Firmy Jacka Dorseyho, Adama Backa a Elona Muska spojili sily, aby demonštrovali, že bitcoin sa dá ťažiť efektívne a udržateľným zeleným spôsobom. Všetky dáta o činnosti novej mining farmy budú transparentné a dostupné, aby mohli poslúžiť ako inšpirácia aj pre iných ťažiarov PoW kryptomien.

Rusi vlastnia  kryptomeny v hodnote 130 miliárd dolárov. Uviedol to v ruský premiér Michail Mushustin počas prezentácie výročnej správy ruskej vlády. Rusko nedávno oznámilo, že je ochotné prijať ako platidlo za plyn a ropu aj bitcoin a tiež naznačilo ambíciu legalizovať v krajine ťažbu tejto kryptomeny.

Poplatky za bitcoinové transakcie sú na 10-ročných minimách. Bitcoin za to vďačí výraznejšiemu používaniu technológie pre rýchle a instantné platby Lightning Network, SegWit či batchingu. Možným dôvodom poklesu poplatkov je však aj menšia aktivita retailových užívateľov, čo naznačujú onchain dáta.

Karibský ostrov Roatán spadajúci pod Honduras a portugalská autonómna oblasť Madeira sa stávajú bitcoinovými centrami. Oznámil to bývalý šéf strategického oddelenia firmy Blockstream Samson Mow počas konferencie Bitcoin 2022 v Miami. Tieto ve malé jurisdikcie tak napodobnia El Salvador, ktorý urobil z BTC zákonné platidlo v roku 2021.

Tretí najbohatší Mexičan má v BTC 60% likvidného portfólia. Ricardo Salinas, ktorý v roku 2020 prvýkrát priznal, že BTC je súčasťou jeho investičného portfólia, to prezradil počas bitcoinovej konferencie v Miami. Zvyšných 40% má v cenných papierov „ťažkých aktív” ako sú ropa, plyn či akcie ťažiarov zlata.

Spoluzakladateľ PayPal sa pustil do kritiky Warrena Buffetta. Miliardár Peter Thiel počas BTC konferencie v Miami útočil aj na šéfa BlackRock Larryho Finka a CEO JP Morgan Jamieho Dimona. Buffetta dokonca označil z pohľadu Bitcoinu za nepriateľa číslo jeden.

Spolupráca Strike s firmami NCR, Blackhawk Network a Shopify môže posilniť adopciu Bitcoinu v USA. Mnohé podniky medzi ktoré patria aj giganti ako sú McDonald’s, Walmart či Macy’s totiž vďaka nej získajú veľmi jednoduchú možnosť prijímať bitcoiny vo svojich prevádzkach a to dokonca aj pomocou technológie Lightning Network.

Terra (LUNA) nakúpila tento týždeň ďalších vyše 5000 bitcoinov. Terra je blockchainovým protokolom, ktorý využíva bitcoin ako akési rezervné aktívum. Tvorca projektu Do Kwon už dávnejšie avizoval, že postupne chcú pre zabezpečenie krytia stablecoinu UST nakúpiť bitcoiny za 10 miliárd dolárov. Hodnota tých, ktoré vlastnia, už presiahla 1,5 miliardy USD.

Americkí mileniáli spájajú investície do kryptomien s dôchodkom. Vyplýva to z nového prieskumu portálu Investopedia, ktorého závery naznačujú, že kryptomeny sa stávajú čoraz väčšmi dlhodobými investíciami a nie len špekuláciou na rýchle zbohatnutie. Podobné vnímanie kryptomien naznačujú aj generácie X a Z, kým baby boomeri im dôverujú oveľa menej.

Lightning Labs v ďalšom kole financovania získala 70 miliónov dolárov. Tieto peniaze majú byť použité na pokračujúci vývoj riešenia, ktoré umožní používať stablecoiny priamo nad Bitcoinom ako najrobustnejšou a najdecentralizovajšou kryptomenou a za pomoci Lightning Network, teda instantných, rýchlych a takmer beznákladových transakcií.

Veľká Británia chce byť centrom kryptomien. V úvode týždňa to potvrdil britský minister financií Rishi Sunak, ktorý dokonca oznámil, že Spojené kráľovstvo v lete vydá vlastný NFT token.

Spoločnosť Intel predstavila druhú generáciu čipu pre ťažbu Bitcoinu. Významný celosvetový výrobca polovodičov tvrdí, že jeho čip je efektívnejší a energeticky menej náročný, než iné čipy určené pre mining. Objednávky týchto čipov už potvrdili viacerí severoamerickí ťažobní giganti vrátane firmy Block Jacka Dorseyho.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....