Connect with us

Čo hľadáte?

Týždeň vo svete kryptomien: Ďalšie krajiny otvorili bitcoinu dvere, Goldman Sachs prijal BTC ako kolaterál

bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Cena Bitcoinu aj tento týždeň pokračovala v nepríjemnom oslabovaní, pričom v čase uverejnenia nášho pravidelného súhrnu TOP správ týždňa zo sveta kryptomien je v mínuse zhruba 4% oproti cene, na ktorej bola pri vydaní predošlého dielu. 

V pravidelnom nedeľňajšom súhrne FinTechNews vám prinášame prehľad toho najpodstatnejšieho, čo priniesol svetu kryptomien tento týždeň. U každej načrtnutej témy zároveň nájdete odkaz na celý článok v slovenčine, ktorý ju rozoberá podrobnejšie:

Panama ukázala svetu azda ideálnu cestu pre podporu adopcie kryptomien. V  stredoamerickej krajine bol zákonodarným zborom schválený zákon, ktorý povoľuje používanie kryptomien ako platidla, no na rozdiel od El Salvador, kde sa stal v roku 2021 Bitcoin zákonným platidlom, to nijakým spôsobom nevynucuje. Panama zároveň nevyžaduje žiadne dane z kapitálových výnosov pri predaji kryptomien alebo ich použití ako platidla, čím sa stáva mimoriadne atraktívna pre zahraničných investorov.

Druhý štát na svete urobil z Bitcoinu zákonné platidlo. Po stredoamerickom El Salvador, ktorý to oznámil pompéznym spôsobom počas bitcoinovej konferencie v Miami v roku 2021, tak urobila bez väčším fanfár tento týždeň aj Stredoafrická republika, kde je hlavnou menou CFA frank a internet má k dispozícii zhruba len 10% krajiny.

Američania si budú môcť sporiť na dôchodok aj v bitcoinoch. Správcovský gigant Fidelity Investments to umožní skrz dôchodkový systém 401(k) retirement plan. Túto možnosť plánuje využiť napríklad spoločnosť Microstretegy.

Záujem o ťažbu bitcoinov je na historických maximách. Dva najdôležitejšie ukazovatele vypovedajúce  o investíciách do ťažby BTC hlásia nové historické maximá – ide o hashrate, teda celkovú výpočtovú silu vynaloženú na ťažbu BTC a mining difficulty (obťažnosť ťažby BTC). Tieto dáta naznačujú, že ťažiari majú o bitcoiny napriek klesajúcej cene naďalej veľký záujem, hoci ich podnikanie je spojené aj s nemalými nákladovými položkami.

Bitcoin dosiahol ďalší míľnik na Wall Street. Jeden z najväčších svetových bankových gigantov Goldman Sachs prvýkrát v histórii poskytol pôžičku, ktorá bola krytá bitcoinami. Goldman Sachs pritom len nedávno uskutočnila aj prvú bitcoinovú OTC, teda mimoburzovú transakciu.

Cathie Wood nechápe, prečo zatiaľ nebolo schválené spotové Bitcoin ETF. Zakladateľka populárnej investičnej firmy Ark Investments, ktorá je veľkou bitcoinerkou, sa však neodvážila tipovať, kedy SEC udelí povolenie na tento investičný produkt. Miliardár Michael Novogratz si to trúfol – tvrdí, že sa tak stane tento alebo budúci rok.

Ťažba bitcoinu sa stáva opäť zelenšia, tvrdí Bitcoin Mining Council. Asociácia, ktorá združuje najmä západných ťažiarov BTC, ktorí majú pod kontrolou zhruba 50% BTC hashrate, zverejnila dáta za prvý kvartál 2022. Vyplýva z nich aj to, že ťažba BTC má len 0,16% podiel na celkovej svetovej spotrebe energie.

Spoločnosť 21Shares predstavila ETP kombinujúce zlato a bitcoin. Nový investičný produkt 21 Shares ByteTree Bold ETP (BOLD) má umožniť diverzifikovanú investíciu do dvoch aktív, ktoré sú vnímané ako potenciálny hedge voči rastúcej inflácii. Na začiatku bude 85% tohto ETP tvoriť zlato a z 15% bude výkonnosť fondu ovplyvňovať cena bitcoinu.

Už zhruba 10% mincí kryptomeny Etheruem sa stakuje. Vyplýva to z čerstvých dát, podľa ktorých na Beacon chain, ktorý umožňuje úročenie mincí ETH pred prechodom tejto kryptomeny na Proof-of-Stake konsenzus, je uzamknutých už viac ako 12 miliónov ETH v hodnote vyše 33 miliárd dolárov.

Blockchain Ethereum bol cez víkend výrazne preťažený. Spôsobilo to šialenstvo okolo mintu Otherdeeds, NFT kolekcie, ktorá reprezentuje pozemky v dlho očakávanom Otherside Metaverse. V dôsledku veľkého záujmu stúpli poplatky na tejto sieti 150-násobne oproti bežnému stavu a Etherscan, ktorý sleduje dianie na Ethehreum blockchaine, mal niekoľko výpadkov.

Burza Binance informovala, že zablokovala účty dcér ruských pohlavárov. Konkrétne išlo o kryptomenové účty dcéry hovorcu Vladimíra Putina Dmitrija Peskova a tiež nevlastnej dcéry ministra zahraničných vecí ruskej federácie Sergeja Lavrova.  Binance zároveň pomáha utečencom z Ukrajiny, ktorým ponúka kartu, na ktorú im pošle 3x po 75 BUSD.

Najznámejší whistle-blower stál pri zrode kryptomeny ZCash. Američan Edward Snowden, ktorý v roku 2013 odhalil novinárom sledovacie praktiky NSA a britskej Government Communications Headquaters bol jedným zo 6 ľudí, ktorí stali pri vzniku tejto na anonymne transakcie zameranej kryptomeny.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...