Connect with us

Čo hľadáte?

Týždeň vo svete kryptomien: Morgan Stanley o Lightning Network, nové spotové ETF na BTC a ETH

bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Cena Bitcoinu pokračovala aj tento týždeň v miernom oslabovaní, pričom v čase uverejnenia tohto článku je v mínuse zhruba 1,5% oproti cene, na ktorej bola pri vydaní nášho predošlého súhrnu TOP udalosti týždňa zo sveta kryptomien.

V pravidelnom nedeľňajšom súhrne FinTechNews vám prinášame prehľad toho najpodstatnejšieho, čo priniesol svetu kryptomien tento týždeň. U každej načrtnutej témy zároveň nájdete odkaz na celý článok v slovenčine, ktorý ju rozoberá podrobnejšie:

V Austrálii sa spustia prvé ETF na Bitcoin a Ethereum. Austrália sa stane po Kanade a Brazílii treťou veľkou krajinou, ktorá povolí spotové ETF na dve najpopulárnejšie kryptomeny. Takýto investičný produkt môže byť zaujímavý pre retail aj inštitúcie, nakoľko umožní bezpečnú a relatívne výhodnú expozíciu voči kryptomenám bez ich priameho vlastnenia. V Spojených štátoch amerických americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) spotové ETF stále nepovolila.

Morgan Stanley vyzdvihla technológiu Lightning Network. Americký bankový gigant z Wall Street si myslí, že táto technológia, ktorá umožňuje rýchle transakcie BTC s takmer nulovými poplatkami, môže byť pre finančné prevody efektívnejšia a lacnejšia než tradičné platobné metódy.

Firma Microstrategy nepredáva žiadne bitcoiny. Generálny riaditeľ najväčšieho inštitucionálneho investora do BTC v kategórii verejne obchodovaných spoločnosti Michael Saylor poprel fámy z Twitteru, podľa ktorých jeho firma predala tento týždeň minimálne 1500 BTC. Microstrategy dlhodobo razí stratégiu postupného dokupovania BTC bez toho, aby nejaké predávala.

Ukrajinská centrálna banka zakázala nákup kryptomien za hrivny. S týmto prekvapujúcim krokom vzhľadom na crypto-friendly postoj Ukrajiny ku kryptomenám prišla NBÚ v snahe zabrániť odlivu kapitálu z krajiny, čo je jedným z bodov vyplývajúcich zo stanného práva v čase vojny.

V EÚ chceli zakázať obchodovanie bitcoinu a vynútiť jeho prechod na Proof of Stake konsenzus. Vyplýva to zo zápisnice, ktorá dokumentovala priebeh rokovaní európskych poslancov pred hlasovania o možnom zákaze Proof of Work kryptomien v Európskej únii, ktorý sa napokon schváliť nepodarilo.

Môžu byť kryptomenové non-custodial peňaženky v ohrození? K tejto téme sa v rozhovore pre portál Cointelegraph vyjadril CFO spoločnosti SatoshiLabs, ktorá stojí za privátnou hardvérovou peňaženkou pre kryptomeny Trezor. Štěpak Uherík skonštatoval, že vlády sa môžu pokúsiť obmedziť používanie takýchto peňaženiek, ktoré poskytujú užívateľom plnú kontrolu nad ich digitálnymi aktívami, no ich plošný celosvetový zákaz podľa neho nie je reálny.

Amazon nebude v dohľadnej dobe prijímať kryptomeny ako platidlo. V rozhovore pre CNBC to potvrdil CEO Andy Jessy, ktorý minulý rok nahradil v tejto pozícii Jeffa Bezosa. Jessy však naznačil, že na Amazon môže vzniknúť NFT trhovisko a že sektor okolo nezameniteľných tokenov pozorne sledujú.

MMF si nemyslí, že kryptomeny zohrávajú v prípade sankcií dôležitú úlohu. Medzinárodný menový fond vo svojej čerstvej správe k finančnej stabilite však naznačil trend, podľa ktorého začítajú najmä rozvojové krajiny viac inklinovať k digitálnym aktívam a ich ťažbe, čo môže predstavovať riziko pre dolár ako hlavnú rezervnú menu.

Kryptomeny v Rusku by mohli byť legálnym platidlom. K týmto fámam prispela tohto týždňová správa ruského daňového úradu FTS, ktorý odporúča, aby kryptomeny boli klasifikované ako platidlo pre medzinárodné prevody. FTS sa týmto krokom podľa všetkého snaží vytvoriť pre ruské inštitúcie nástroj, skrz ktorý by mohli obchádzať americké sankcie v rámci medzinárodného obchodu.

Burza Binance poprela, že poskytovala dáta ruskej FSB. Agentúra Reuters koncom týždňa informovala, že najväčšia kryptomenová burza v minulosti poskytovala ruským regulátorom osobné údaje o zákazníkoch z Ruska, ktorí by mohli finančne podporovať pomocou kryptomien ruského opozičného politika a veľkého kritika Vladimíra Putina Alexeja Navaľného.

Sankcie sa prvýkrát dotkli aj ťažiara Bitcoinu. Americké orgány v snahe sprísniť sankcie voči Rusku sa prvýkrát zamerali aj na spoločnosť, ktorá sa sústredí na ťažbu BTC – ide o firmu BitRiverAG a jej 10 dcérskych firiem, ktoré majú mať silné napojenia na ruskú federáciu.

Odmeny zo stakingu Ethereum môžu byť nižšie. Spoločnosť IntoTheBlock špecializujúca sa na analýzu popredných blockchainov vo svojom blogovom príspevku skonštatovala, že odmeny za staking ETH  po jeho prechode na Proof of Stake konsenzus môžu byť nižšie, než sa predpokladalo a to až o niekoľko percent.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...