Connect with us

Čo hľadáte?

Týždeň vo svete kryptomien: Nastal v prípade adopcie kryptomien bod zlomu?

bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Cena Bitcoinu pokračovala aj tento týždeň v oslabovaní, pričom v čase uverejnenia tohto článku je v mínuse zhruba 5% oproti cene, na ktorej bola pri vydaní predošlého súhrnu TOP udalosti týždňa zo sveta kryptomien.

V pravidelnom nedeľňajšom súhrne FinTechNews vám prinášame prehľad toho najpodstatnejšieho, čo priniesol svetu kryptomien tento týždeň. U každej načrtnutej témy zároveň nájdete odkaz na celý článok v slovenčine, ktorý ju rozoberá podrobnejšie:

Adopcia kryptomien dosiahla bod zlomu. Tvrdia to závery prieskumu burzy Gemini, ktorá zistila, že v roku 2021 výrazne stúpla adopcia digitálnych aktív v mnohých krajinách a napríklad v USA sa dostala už na 20%. Zo štúdie zároveň vyplýva, že investori na rozdiel od minulosti siahajú po kryptomenách viac kvôli obavám z klesajúcej hodnoty fiatových mien a s cieľom šetriť si v nich na dôchodok.

Finanční poradcovia by ocenili schválenie Bitcoin ETF. Z nového prieskumu vyplýva, že poradcovia, ktorí spravujú kapitál v celkovej hodnote viac ako 26 biliónov dolárov, by radi investovali aktíva svojich klientov do kryptomien, ak by k nim existovalo spotové ETF. Väčšina týchto poradcov však zároveň nepredpokladá, že SEC tento rok udelí v USA povolenie na takýto investičný produkt.

Rusko sa chystá legalizovať kryptomenové platby. S takouto neoverenou informáciou prišiel ruský plátok Kommersant tvrdiaci, že sa k nemu dostal prepis konečného návrhu zákona pre reguláciu kryptomien z dielne ruského Ministerstva financií, ktorý by mal čoskoro prejsť schvaľovacím procesom.

Ministerka financií USA Janet Yellenová vyzdvihla prácu Satoshiho Nakamota. Bývala šéfka Fed Yellenová sa tak stala najvyššie postaveným politikom, ktorý doposiaľ menoval záhadného tvorcu Bitcoinu a vyjadril sa o jeho prínose v pozitívnom duchu.

Bitcoinoví fanúšikovia sú psychopati alebo sadisti. K takémuto záveru dospela štúdia z Queensland University of Technology, ktorá typického investora do kryptomien opísala ako vypočítavého psychopata s nafúknutým egom, ktorému vraj na nikom nezáleží.

Plánovaná redifinícia pojmu „zmenáreň“ môže ohroziť niektoré kryptomeny. Úprava tejto formulácie v pokynoch, ktorými sa riadi Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC), môže predstavovať vážny problém najmä pre DeFi sektor a naopak teoreticky môže prispieť k schváleniu Bitcoin ETF.

Arthur Hayes, bývalý CEO BitMex, očakáva, že cena Bitcoinu ešte výrazne klesne. Poukázal pri tom na jeho koreláciu s akciovým technologickým indexom Nasdaq, ktorý pre súčasnú zlú ekonomickú situáciu ovplyvňovanú vojnou na Ukrajine, rastom inflácie a problémami s dodávateľskými reťazcami bude pravdepodobne v najbližších týždňoch tiež oslabovať.

Kryptomena Ethereum na PoS tak skoro neprejde. Potvrdil to popredný vývojár ETH Tim Beiko, ktorý uviedol, že v júni sa tak napriek očakávaniam a pokrokom v testovaniach merge s beacon chain napokon nestane a prechod ETH na Proof of Stake konsenzus sa udeje „najskôr o niekoľko mesiacov po júni“.

Spoločnosť Mozilla stojaca za prehliadačom Firefox sa otočila Bitcoinu chrbtom. Mozilla oznámila, že nebude akceptovať dary v BTC kvôli jeho negatívnej environmentálnej stope. Neskoršie v tomto roku však zverejní zoznam Proof of stake kryptomien, skrz ktoré bude zbierať dobrovoľné komunitné dary. K podobnému kroku pravdepodobne pristúpi aj Wikipédia.

NFT prvého „tweetu“ rapídne kleslo na hodnote. Tokenizovaný prvý „tweet“ zakladateľa Twitteru Jacka Dorseyho z roku 2006 sa predal minulý rok za 2,9 miliónov dolárov, no v súčasnosti je oň minimálny záujem a najvyššia ponuka predstavovala 4,3 ETH, čo je niečo vyše 12 tisíc dolárov. Pôvodný kupca tohto NFT pritom dúfal, že ho predá za 48 miliónov dolárov.

Pre kryptomeny by mohlo byť pozitívne, ak Twitter kúpi Elon Musk. Najbohatší muž sveta tento týždeň oznámil, že chce získať pod kontrolu 100% akcii tejto sociálnej siete. Fanúšikovia digitálnych aktív špekulujú, čo by to mohlo znamenať napríklad pre Dogecoin alebo NFT sektor.

Dogecoin by sa mohol stať hlavnou menou internetu. Aspoň to si myslí generálny riaditeľ obchodnej platformy Robinhood Vladimir Tanev, ktorý však dopĺňa, že mu v tom v súčasnosti bráni malá veľkosť bloku a s tým súvisiaca nižšia priepustnosť transakcii. Vývojári DOGE to však podľa neho môžu ľahko zmeniť.

Chicagcká burza CME vydá referenčné sadzby a indexy k viacerým altcoinom. Môže to byť dôležitý krok smerujúci k príchodu futures produktov kryptomien ako sú Cardano, Polkadot či Solana.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...