Connect with us

Čo hľadáte?

Týždeň vo svete kryptomien: Nepriaznivý vývoj v EÚ, zdanenie nerealizovaných ziskov či míľnik Bitcoinu

Bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Cena Bitcoinu posilnila za posledných 7 dní o vyše 4%, s tým, že v čase vydania tohto článku sa obchoduje za vyše 46 000 USD. Trh s kryptomenami zažil aj tento týždeň mnoho zaujímavého od „úsmevného návrhu“ na opustenie PoW konsenzus v prípade Bitcoinu, až po nepriaznivý vývoj krypto-regulácii v EÚ. 

V pravidelnom nedeľňajšom súhrne FinTechNews vám prinášame prehľad toho najpodstatnejšieho, čo priniesol svetu kryptomien tento týždeň. U každej načrtnutej témy zároveň nájdete odkaz na celý článok v slovenčine, ktorý ju rozoberá podrobnejšie:

Posledné bitcoiny sa vyťažia až v roku 2140, no už tento týždeň sa vyťažil Bitcoin s poradovým číslom 19 000 000. To znamená v priebehu zvyšných približne 118 rokov sa vyťažia už len dva milióny bitcoinov. Na svedomí to má funkcia pomenovaná halving, ktorá každé štyri roky automaticky znižuje infláciu tejto kryptomeny o polovicu. Tá súčasná je na úrovni aktuálnej odhadovanej inflácie zlata.

Bitcoinový býk Michael Salyor si myslí, že ešte nenastal vhodný čas na bitcoinové dlhopisy. Prvé chcú vydať tento rok v El Salvador, no boli odložené z marca na september. Saylor, ktorý stojí za firmou Microstrategy vlastniacou vyše 125 tisíc bitcoinov, je z dlhodobého hľadiska veľký optimista, no pokiaľ ide o rok 2022, myslí si, že na tento investičný produkt ešte nenastala vhodná doba a viac verí napríklad pôžičkám, ktoré sú zaistené bitcoinami.

V Európskej Únii prešla do ďalšieho čítania legislatíva, ktorá výrazne zasahuje do súkromia užívateľov používajúcich kryptomeny. Nové nariadenia týkajúce sa zásad KYC (poznaj svojho klienta) a AML (boj proti praniu špinavých peňazí) vyžadujú overenie totožnosti majiteľa privátnej peňaženky či nahlasovanie každej transakcie v hodnote presahujúcej 1000 eur. Odborníci na kryptomeny sa domnievajú, že ak táto legislatíva vojde do platnosti, bude to obrovský krok späť pre celý kryptosektor v EÚ.

Ak sa Bitcoin stane rezervným aktívom, jeho cena by mohla atakovať 5 miliónov dolárov. K takému to záveru dospela americká investičná spoločnosť VanEck, ktorá špekulovala o tom, aké aktíva by mohli nahradiť dolár, ktorý podľa nej stráca svoju pozíciu hlavnej rezervnej meny. Najväčším favoritom však nie je Bitcoin ani zlato, ale čínsky juan.

Americkí republikáni navrhli zákon na reguláciu stablecoinov. Cieľom zákona, ktorý bol predstavený v Snemovni reprezentantov aj v Senáte má byť lepšia transparentnosť krytia týchto kryptoaktív a tiež vynucovanie pravidelných auditov spoločnosti, ktoré za nimi stoja. Stablecoiny sú kryptomeny, ktoré sú kryté iným podkladovým aktívom. Najbežnejšie ide o stablecoiny amerického dolára, ktoré sú rovné cene dolára (1 USDT = 1 USD).

Terra nakupuje bitcoiny, chce do nich investovať miliárd dolárov. Terra Platforms stojaca za kryptomenovým protokolom Terra (LUNA) nakúpila tento týždeň bitcoiny v hodnote 139 miliónov dolárov a vlastní ich už viac ako 31 tisíc.

Bitcoin by mal prejsť na udržateľnejší konsenzus, tvrdí zakladateľ firmy Ripple. Chris Larsen aj s podporou Greenpeace spustili iniciatívu, ktorá má presvedčiť bitcoinerov k odchodu z Proof of Work konsenzu na ekologicky udržateľnejšie riešenie. Apelujú pritom na Elona Muska, Jacka Dorseyho či Abigail Johnsonovu, teda osobnosti, ktoré stoja za významnými inštitúciami investujúcimi alebo podnikajúcimi s Bitcoinom. Odborníci na BTC však považujú túto iniciatívu za výsmech a odkazujú, že odchod BTC z PoW konsenzus by znamenal vzdanie sa bezpečnosti tohto systému.

Firma Macrostrategy si požičala na kúpu bitcoinov 205 miliónov dolárov. Ide o dcéru firmy Microstrategy, ktorá vlastní viac než 125 000 BTC. Macsotrategy získala túto pôžičku od banky SilgerGate Bank a kryje ju samotnými bitcoinami.

Joe Biden predstavil návrh rozpočtu na rok 2023, ktorý sa týka aj kryptomien. Vyzerá to tak, že americký prezident chce zdaniť aj nerealizované zisky z investícii do kryptomien a celkovo by rád v roku 2023  vyzbieral z týchto daní viac ako 5 miliárd dolárov.

Rusko chce legalizovať ťažbu Bitcoinu. Krajina, ktorá čelí západným sankciám pre jej neopodstatnený vojenský útok na Ukrajinu, vidí v bitcoine príležitosť, ktorej sa chce chytiť. Počas prvej konferencie bitcoinových ťažiarov v tejto krajine zaznel jasný signál, že je potrebná nová legislatíva, ktorá poskytne ťažbe BTC v Rusku jasný regulačný rámec.

Spoločnosť Grayscale môže žalovať SEC, ak zamietne jej žiadosť o Bitcoin ETF. Definitívny verdikt k tejto žiadosti bude známy najneskôr od 6. júna. Michael Sonnenshein, CEO Grayscale Investments, dal jasne najavo, že neexistuje dôvod, prečo by SEC mala túto žiadosť zamietnuť a preto sú ochotní zvážiť aj žalobu, ak im komisia nevyhovie. Spotové Bitcoin ETF nebolo v USA ešte schválené a SEC napríklad tento týždeň zamietla žiadosť od firmy Ark Investments.

Kryptomeny Solana, Cardano a Polkadot majú európske ETP. Znamená to, že sú ľahšie dostupné na investovanie európskym inštitúciám. ETP je obdobný produkt ETF, ktorý umožňuje investíciu do kryptomien bez toho, aby museli byť držané priamym spôsobom.

Hackerovi sa podarilo ukradnúť kryptomeny za 625 miliónov dolárov. Útok na blockchain Robin, na ktorom beží populárna hra Axie Infinity, viedol k exploitu tokenov ETH a USDC, čo označil portál Coindesk za najväčší hack v histórii DeFi (decentralizované financovanie).

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....