Connect with us

Čo hľadáte?

Týždeň vo svete kryptomien: Rusko a Bitcoin, ťažba BTC ropným gigantom či budúcnosť PoW kryptomien

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Cena Bitcoinu posilnila za posledných 7 dní o vyše 6%, s tým, že v čase vydania tohto článku sa obchoduje za takmer 45 000 USD. Na trhu s kryptomenami však naďalej prevláda neistota, ktorá je spôsobena geopolitickým napätím. 

V pravidelnom nedeľňajšom súhrne FinTechNews vám prinášame prehľad toho najpodstatnejšieho, čo priniesol svetu kryptomien tento týždeň. U každej načrtnutej témy zároveň nájdete odkaz na celý článok v slovenčine, ktorý ju rozoberá podrobnejšie:

Ukrajina založí NFT múzeum, v ktorom bude dokumentovať priebeh vojnového konfliktu s Ruskom. Výťažok z predaja nezameniteľných tokenov v podobe tokenov ETH chce použiť na financovanie armády a pomoc vojnou sužovanému obyvateľstvu. V založení NFT múzea vojny vidí aj príležitosť ako o nej informovař necenzurovanou formou.

Zákaz Proof of work (PoW) kryptomien v Európskej únie pravdepodobne už nehrozí. Zákonodarcovia, ktorí chceli takýmto spôsobom zakázať používanie či ťažbu Bitcoinu, nevyužili poslednú príležitosť pre vrátenie regulačného rámca s názvom MiCA do Výboru pre hospodársku činnosť EÚ. Rámec bude teraz predmetom tripartitných diskusii na úrovni Európskeho parlamentu, Európskej rady a Európskej komisie.

Ťažobný gigant Exxon Mobil zvažuje, že bude používať prebytočný zemný plyn, ktorý bežne spaľuje, na ťažbu Bitcoinu. Tento proces môže znížiť výraznú uhlíkovú stopu 4. najväčšieho producenta ropy na svete a zároveň mu priniesť dodatočný zisk. Podobný prístup už medzitým testuje ďalší ropný gigant ConocoPhilips.

Rusko je ochotné prijať Bitcoin ako platidlo za ropu a plyn, ak bude chcieť touto menou niekto zaplatiť. Netýka sa to však nepriateľských štátov, kde Rusko radí predovšetkým členské štáty NATO a Európskej únie. Oznámil to predseda ruského energetického výboru Pavel Zavalnyj.

Honduras by mohol byť vraj ďalšou krajinou, ktorá spraví z Bitcoinu zákonné platidlo. Naznačili to vyjadrenia prezidentky tejto krajiny Xiamory Castrovej, ale napríklad aj bitcoinera Maxa Keisera. Centrálna banka Hondurasu však tieto informácie poprela a upozornila, že podľa ústavy je v Hondurase jediným subjektom, ktorý môže vydať zákonné platidlo.

Ministerka financií USA Janet Yelleová naznačila, že v kryptomenách vidí určite príležitosti. Zmiernila tak svoj predošlý tón, kedy hovorila o kryptomenách len v kontexte s ich využívaním na nelegálnu činnosť.

Tretia najväčšia bitcoinová veľryba v poslednom mesiaci presunula vyše 3000 BTC. Väčšina veľryb z prvej pätdesiatky zoznamu „Bitcoin Rich List“ však zľavu ceny Bitcoinu voči historickým maximám využila v posledných 30 dňoch na ďalšiu akumuláciu tejto kryptomeny.

Analytici Bloomberg sa domnievajú, že Bitcoin ETF by mohlo byť schválené v roku 2023. Tento investičný produkt zatiaľ nedostal povolenie od americkej SEC. Dôvodom je, že komisia považuje cenu Bitcoinu na spotových burzách za ľahko manipulovateľnú. Jej názor by sa mohol zmeniť po tom, ako sa upraví definícia pojmu zmenáreň v rámci pripravovaných legislatívnych zmien pre tohto regulátora. Tie by mohli vojsť do platnosti koncom roka 2022 alebo začiatkom roka 2023.

Prezident El Salvador oznámil, že bitcoinové dlhopisy budú mať napokon hodnotu 1,5 miliardy dolárov. Budú však meškať, keďže pôvodný plán pre ich vydanie v marci tohto roka stroskotal pre chýbajúcu legislatívu, ktorú musí schváliť salvádorský Kongres.

Spoločnosť Meta Platforms Inc. (Facebook) si zaregistrovala viacero ochranných známok spojených s kryptomenami a blockchain technológiou. Naznačuje to, že firma Marka Zuckerberga vidí potenciál pre využitie kryptomien v rámci jej ďalších plánov spojených s metaverse a Web 3.0.

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová tvrdí, že Rusko využíva kryptomeny na obchádzanie sankcii. Do kritiky kryptomien sa tento týždeň pustil aj šéf Fed Jerome Powell.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...