Connect with us

Čo hľadáte?

Týždeň vo svete kryptomien: USA chcú byť lídrom, EÚ môže Bitcoin „zabrzdiť“

bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Cena Bitcoin sa v priebehu posledných siedmich dní opäť pozrela nad 42 000 USD, no v nedeľu sa najznámejšia kryptomena obchoduje za približne rovnakú cenu ako takto pred týždňom – okolo úrovne 39 000 USD.

V pravidelnom nedeľňajšom súhrne FinTechNews vám prinášame prehľad toho najpodstatnejšieho, čo priniesol svetu kryptomien tento týždeň. U každej načrtnutej témy zároveň nájdete odkaz na celý článok v slovenčine, ktorý ju rozoberá podrobnejšie:

Najdôležitejšia správa tohto týždňa prišla až cez víkend – návrh zákona týkajúci sa regulácie kryptomien v Európskej únii s názvom MiCA bol na poslednú chvíľu doplnený o bod, ktorý vyžaduje zákaz Proof-of-Work kryptomien, kde radíme aj Bitcoin či Ethereum. Ak by prešiel návrh v tomto znení, kryptotrh v Európe by bol výrazne poškodený a EÚ by mohla v technologickom pokroku súvisiacom s blockchain technológiu a kryptomenami začať výrazne zaostávať za ostatnými regiónmi.

Okrem zákona MiCA vzbudzuje v Európe pozornosť aj snaha o aktualizáciu tzv. „Travel Rule“ o nové pravidlá spojené s kryptomenami. V prípade, že by tieto zmeny boli schválené, kryptomenové transakcie realizované cez centralizované platformy by mohli stratiť mnohé prvky svojej anonymity.

V USA sa stavajú ku kryptomenám pozitívnejšie. Z exekutívneho príkazu, ktorý vydal tento týždeň americký prezident Joe Biden vyplýva, že Spojené štáty chcú byť svetovým lídrom v oblasti digitálnych aktív. Biden okrem iného vyzval na vypracovanie jasného regulačného rámca pre kryptomeny ale aj na detailnejšie študovanie problematiky CBDC, teda digitálneho dolára, ktorý by mohol v budúcnosti vydať FED.

Na exekutívny príkaz z Bieleho domu reagovalo mnoho politikov aj odborníkov na kryptomeny. Vo všeobecnosti sú reakcie skôr pozitívne a naznačujú, že v USA nechcú zabrzdiť kryptotrh, ale skôr chcú z neho čerpať.

Vojnou sužovaná Ukrajina získala skrz kryptomenové dary už viac ako 100 miliónov dolárov. Ministerstvo pre digitálnu transformáciu zverejnilo detaily na aké účely boli tieto financie použité. Z drvivej väčšiny sa použili na nákup vybavenia pre armádu.

Regulátori v Európskej únii, Veľkej Británii ale aj USA vydali pokyny adresované kryptomenovým burzám a iným krypto platformám, aby rešpektovali sankcie uvalené na Rusko s cieľom obmedziť akúkoľvek možnosť využitia kryptomien na ich obchádzanie. Medzitým sa však špekuluje, že Rusi skúšajú získať kapitál predajom kryptomien v Spojených arabských emirátoch.

Úradujúci riaditeľ FBI Christopher A. Wray skonštatoval, že Rusko precenilo potenciál kryptomien na obchádzanie sankcii. Uviedol, že kryptomenové prevody sa dajú sledovať, čo z nich robí menej efektívny nástroj na obchádzanie sankcii než tradičné peniaze. ,Schopnosť Rusov obísť sankciepomocou kryptomien je pravdepodobne veľmi preceňovaná. Ako komunita v spolupráci s našimi partnermi sme v tejto veci veľmi efektívni,“ povedal šéf FBI.

Analytická platforma Chainalyisis sprístupňuje zadarmo dva nástroje, skrz ktoré môžu kryptomenové burzy a DeFi projekty sledovať a identifikovať kryptomenové transakcie, ktoré môžu byť spojené so sankciovanými ruskými adresami.

Americká senátorka Cynthia Lummisová z Wyomingu plánuje predstaviť zákon, ktorý zmení spôsob zdaňovania kryptomien v USA. Okrem iného chce presadiť, aby daňovej povinnosti nepodliehali mikrotransakcie, kde možno zaradiť napríklad platbu kryptomenami za kávu či nejakú službu.

Najväčšia kryptomenová burza na svete Binance chce diverzifikovať svoje podnikanie a investovať aj do firiem, ktoré sa nezameriavajú na digitálne aktíva. Nedávno v tomto smere učinila prvý krok, keď získala podiel v prestížnom magazíne Forbes za 200 miliónov dolárov. Burza Binance taktiež oznámila, že opäť sprístupňuje SEPA platby v Európskej únii.

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) zamietla ďalšie dve žiadosti o spotové Bitcoin ETF – tentokrát od firiem NYDIG a Global X. Na definitívny verdikt k žiadosti Grayscale Investments sa stále čaká, pričom táto žiadosť má zrejme najväčšiu šancu na schválenie. V USA zatiaľ nedostalo povolenie žiadné spotové ETF na Bitcoin.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....