Connect with us

Čo hľadáte?

US trhy: Fed musí ukončiť prísnu politiku, inak bude zle, varuje Woodová

cathie wood
Zdroj: YouTube

Pondelok 14. novembra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj dnes vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov.

Najsledovanejšie americké indexy dopadli v piato takto:

  • Dow stúpol o 0,1%
  • S&P500 stúpol o 0,9%
  • Nasdaq stúpol o 1,8%

Počas pre-market hours sa trom najväčším americkým indexom (v čase písania článku) darí takto:

  • Dow klesá o 0,2%
  • S&P500 klesá o 0,4%
  • Nasdaq klesá o 0,6%

Z amerických trhov nás najviac zaujali tieto novinky:

Najlepší týždeň od júla

Index S&P500 posilnil v minulom týždni o 5,9%, čo bol jeho najlepší týždeň od júla. Nasdaq rástol o 8,1%, čo je najlepší týždeň od marca. Investorov potešili najmä optimistickejšie čísla týkajúce sa inflácie (CPI), ktoré zlepšili sentiment na trhoch.

,,Na trhu došlo k výraznému posunu, pričom investori stále viac riskujú v rámci tried aktív,” uviedol Mark Hackett, vedúci investičného výskumu Nationwide. ,,Technické ukazovatele sa dramaticky zlepšili, pričom sentiment investorov, dynamika, šírka a rizikové faktory vykazujú výrazné zlepšenie,” dodal.

Index volatility Cboe (VIX), ktorý je známy ako ukazovateľ strachu na Wall Street, klesol o 1 bod na 22,5 a dostal sa na najnižšiu úroveň od augusta. VIC sleduje 30-dňovu implikovanú volatilitu S&P500 a väčšinu októbra sa obchodoval nad úrovňou 30.

Voľby nečakane pre demokratov?

Podľa posledných informácii to vyzerá tak, že demokrati dosiahli v kongresových voľbách nečakaný úspech a budú mať naďalej pod kontrolou Senát. V súčasnosti majú podľa priebežných výsledkov zvolených 50 senátorov a o poslednom mieste v senáte rozhodnú opakované voľby v Georgii. Ak by bol pomer v Senáte napokon 50:50 (voľby v Georgii získa kandidát republikánov), tak rozhodujúci hlas bude mať Bidenová viceprezidentka Kamila Harrisová, čiže demokratka. Biden už pred cestou na Bali poznamenal, že jeho pozícia je vďaka tomuto úspechu vo voľbách pred mítingom G20 silnejšia.

Fed ešte pivot nechystá, varoval guvernér Waller

Guvernér americkej centrálnej banky Christopher Waller varoval, že Fed neprehodnocuje svoju prísnu monetárnu politiku napriek o čosi optimistickejším minulotýždňovým číslam o vývoji inflácie, na ktoré trhy reagovali obrovskou dávkou optimizmu a následného rastu. Christopher Waller uviedol, že čísla o inflácii za október boli “iba jedným dátovým bodom”, po ktorom budú musieť nasledovať podobne optimistické údaje, aby sa mohli guvernéri Fed presvedčiť, že inflácia naozaj spomaľuje. Viac sa dočítate tu.

Guvernér Fed zneistil trhy ohľadom úrokových sadzieb

Fed by mal ukončiť prísnu monetárnu politiku, tvrdí Cathie Woodová

Cathie Woodová, CEO Ark Investments, vyzvala americkú centrálnu banku Fed, aby ukončila svoju prísnu monetárnu politiku. Woodová si myslí, že prísny Fed môže dostať americkú ekonomiku do vážnej recesie, ktorá by mohla pripomínať Veľkú hospodársku krízu z roku 1929.

Stretnutie G20 – o čom bude?

Na Bali v Indonézii dnes začína summit G20, na ktorom sa budú svetoví lídri venovať obzvlášť dvom témam – ekonomickej v súvislosti obnovením ekonomík po pandémii Covid-19, vysokou infláciou a zvyšovaním úrokových sadzieb a geopolitickej v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Stretnutia G20 sa nezúčastní ruský prezident Vladimír Putin, ale prítomný bude minister zahraničných veci Sergej Lavrov.

Média budú pozorne sledovať najmä závery vyplývajúce z plánovaného osobného rozhovoru medzi Joeom Bidenom a Xi Jinpingom, teda americkým a čínskym prezidentom, ktorí sa majú rozprávať aj o situácii na Ukrajine. Neočakáva sa však, že by Čína svoj postoj k Rusku kvôli vojne na Ukrajine dramaticky zmenila, pričom ekonómovia upozorňujú, že jej súčasný postoj škodí globálnemu ekonomickému rastu.

Najdôležitejší bilaterálny vzťah na svete

Podľa Jeffreyho Sachsa, profesora z Columbia University, je vzťah medzi USA a Čínou “najdôležitejším bilaterálnym vzťahom na svete” a v súčasnosti je žiaľ plný napätia. ,,Myslím si, že USA by mali začať tým, že chcú mať normálne vzťahy. Nesnažme sa zastaviť čínsku ekonomiku,” povedal pred dnešným stretnutím Bidena a Xi Jipninga. ,,USA a Čína by sa mali uvoľniť, zastaviť trenice, zastaviť studenú vojnu v prospech oboch ekonomík a zvyšku sveta,” odkázal.

SpaceX bude inzerovať na Twitteri

Spoločnosť SpaceX si zaplatila väčšiu reklamnú kampaň na Twitteri, ktorý má rovnakého CEO – čiže Elona Muska. Kampaň má propagovať internetovú službu SpaceX s názvom Starlink a to vo Španielsku a Austrálii. Odhadovaný náklad na pozíciu, ktorú si objednali SpaceX, je 250 000 dolárov denne. Reklama SpaceX by sa mala zobraziť užívateľovi hneď po otvorení Twitteru medzi prvými príspevkami.

Neprehliadnite aj dnešný súhrn z ázijských a európskych trhov.

Zdroj: cnbc.com

 

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 24. novembra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj dnes vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Utorok 22. november  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj dnes vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Pondelok 21. november  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj dnes vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Streda 23. novembra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj dnes vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké...

centrálne banky

V USA boli včera publikované tzv. Fed Minutes, ktoré sú zápisnicou z posledného mítingu guvernérov americkej centrálnej banky (FOMC), na ktorom zvýšili úrokové sadzby o 75 bázických...

akciové trhy

Ako sú na tom pred začiatkom nového obchodného týždňa z pohľadu technickej analýzy indexy S&P500 a Nasdaq? Veľa zaujímavého naznačuje aj dolárovy index (DXY)....

akciové trhy

S&P500 je stále bullish a je stále v rastúcom channeli bez akejkoľvek známky korekcie. Pomaly sa však blížime do finále a zobchodované objemy klesajú – to neveští...

akciové trhy

Prezidentka Fed v Clevelande Loretta Mesterová uviedla, že čísla týkajúce sa inflácie budú musieť byť viackrát po sebe optimistické, aby bola ochotná prehodnotiť svoj...