Connect with us

Čo hľadáte?

USA a Veľká Británia končia s ruskou ropou. Európska únia musí zvoliť opatrnejší proces

Vladimír Putin
Zdroj: Unsplash.com

Pokračujúca vojna na Ukrajine zo strany ruského agresora motivovala západné veľmoci pristúpiť k ešte radikálnejším krokom k destabilizácii ruskej ekonomiky. Niekoľkokrát o ne požadoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský a do určitej miery bol teraz vypočutý.

USA nadobro končia s ruskou ropou

Najzásadnejšie rozhodnutie urobili Američania, ktorí včera večer na tlačovej konferencii prezidenta Joea Bidena oznámili, že kompletne prestanú dovážať ruskú ropu a ruský zemný plyn. ,,Nejdeme sa ďalej podieľať na dotovaní Putinovej vojny. Dal som jasne najavo, že obrana slobody niečo stojí a niečo to bude stáť aj Spojené štáty americké,” vyhlásil Biden.

Americký prezident zároveň priznal, že má porozumenie pre európske krajiny, ktoré nedokážu urobiť v tomto momente okamžite to isté, pretože sú od ruskej ropy a plynu závislejší než USA. Na druhú stranu však vopred Američanov upozornil, že ceny ropy v dôsledku tohto rozhodnutia stúpnu aj u nich.

Veľká Británia sa pridáva tiež

Ďalšie významné rozhodnutie v tejto veci spravili aj Briti. Kwasi Kwarteng, ktorý je britským ministrom obchodu a energetiky prisľúbil, že Spojené kráľovstvo prestane dovážať ruskú ropu najneskôr do konca roka 2022 a tiež zvažuje možnosť pozastavenia dodávok ruského zemného plynu. Medzitým sa pokúsia viesť ústretový dialóg s inými dodávateľmi, aby chýbajúcu ropu z Ruska dokázali do daného okamihu plnohodnotne kompenzovať z iných zdrojov.

Rusko má podiel len na zhruba 8% dováženej ropy do Veľkej Británie, kým v prípade plynu len u štyroch percent, čo znamená, že ani rozhodnutie Veľkej Británie nie je pre britskú ekonomiku také drastické, ako keby obdobné rozhodnutie spravila EÚ. Ostrovná krajina totiž dováža väčšinu ropy od spoľahlivejších partnerov – USA, Holandska či z Perzského zálivu.

Európska únia je v najťažšej situácii

Pokiaľ ide o krajiny Európskej únie, tie sú v omnoho komplikovanejšej pozícii. Okamžité prerušenie dodávok ropy či zemného plynu z Ruska by európsku ekonomiku ohrozilo omnoho výraznejšie než ekonomiku USA či Veľkej Británie.

EÚ je totiž od energii z Ruska vysoko závislá, čo podčiarkuje skutočnosť, že pokiaľ ide o plyn, z Ruska doviezla v roku 2021 až 45% celkového importu.

Európska únia sa preto rozhodla, že pristúpi k menej razantnej a dlhodobejšej stratégii zbavenia sa závislosti od Ruska s tým, že do konca roka 2022 zníži svoju závislosť v prípade plynu o dve tretiny a celkovo ukončí jeho kúpu z Ruska najneskôr do roku 2030 s dodatkom, že sa pokúsi tento cieľ naplniť oveľa skôr.

EÚ chce dosiahnuť tento cieľ rýchlejším prechodom na alternatívne dodávky a čistú energiu. Z vyhlásenia Európskej komisie však vyplýva, že do značnej miery budú za to zodpovedné vlády jednotlivých štátov, čo vynára otázniky, či niektoré nebudú špekulovať.

Portál CNBC informuje, že Európska únia má v zásobách v tomto momente dostatok plynu a mala by zvládnuť zimnú vykurovaciu sezónu aj v prípade úplného prerušenia dodávok z Ruska. Musí sa však zásobiť plynom pred ďalšiu sezónu. EÚ z tohto dôvodu predloží do 1. apríla legislatívny návrh na stanovenie cieľa naplniť zásobníky plynu na 90% vždy najneskôr do 1. októbra každého roka.

Medzitým ako sa oficiálna legislatíva pripraví a schváli, Európska komisia nalieha na členské štáty, aby sa začali pripravovať na naplnenie zásobníkov plynu na ďalšiu sezónu už vopred.

EÚ tiež medzitým rokuje o dodávkach plynu s Azerbajdžanom, Alžírskom, Egyptom, Izraelom, Japonskom, Južnou Kóreou, Nigériou, Nórskom, Katarom, Tureckom či USA s cieľom, aby do roku 2030 členské krajiny dokázali plnohodnotne nahradiť 25 až 50 miliárd kubických metrov dovážaného ruského plynu.

Európa ide zároveň agresívne investovať do zlepšovania energetickej účinnosti v domácnostiach, budovách a priemyselných odvetviach, čo vraj môže ušetriť 25 miliárd metrov kubických ročne.

Európska komisia si podobne ako USA a Briti uvedomuje, že zredukovanie dovozu plynu z Ruska už v tomto roku povedie k vyšším cenám energii. Na zmiernenie tohto bremena najmä pre bežných spotrebiteľov a malé podniky chce realizovať viacero opatrení, ktoré budú klasifikované v kategórii „výnimočných okolnosti“.

Majú sem patriť regulácie cien pre zraniteľných spotrebiteľov a malé podniky (mikropodniky) a tiež poskytovanie krátkodobej podpory pre firmy. Ďalšími možnosťami sú uvalenie dočasných daní na neočakávané zisky energetických spoločností, ktoré môžu čerpať z aktuálnej situácie či využitie zvýšených príjmov z obchodovania s emisiami, ktoré sa použijú na zmiernenie vysokých cien energii pre zraniteľných spotrebiteľov.

Zdroj: CNBC

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...