Connect with us

Čo hľadáte?

V piatok sa dozvieme dôležité dáta – čísla z USA nepotešili, hoci trhy sa zatiaľ zelenajú

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Americké indexy včera výrazne posilňovali a v piatok sa výrazne darilo aj trhom v ázijskom regióne. Dáta, ktoré sa dnes dozvieme, však môžu dobrú náladu na trhoch pokaziť. Pozornosť sa sústredí na Európu aj USA. 

Odkaz čínskej vlády zlepšil sentiment trhu

Akcie v ázijsko-pacifickej oblasti v piatok rástli – hongkonský index Hang Seng predviedol dokonca štvorpočetný rast, no darilo sa aj indexom na čínskej pevnine – Shanghai Composite posilnil o 2,41% a Shenzhen Component o 3,6%.

Dobrej nálade na čínskych trhoch prispelo oznámenie čínskych štátnych médií o tom, že čínske politbyro prisľúbilo väčšiu politickú podporu pre splnenie cieľov hospodárskeho rastu pre rok 2022.

,,Najdôležitejšou správou je zmena priorít politiky. Zdá sa, že v posledných niekoľkých týždňoch bolo hlavnou prioritou potlačenie ohnísk pandémie omikron. Teraz je cieľom dosiahnuť rovnováhu medzi ohniskami a ekonomickým rastom. To naznačuje, že vláda môže doladiť politiku „zero-covid“ aby umožnila určitú flexibilitu,“ komentoval situáciu Zhang Zhiwei z firmy Pinpoint Asset Management.

Darilo sa aj čínskym technologickým akciám – Tencent posilnil až o 11%, Alibaba o takmer 16% a technologický index Hang Seng Tech o takmer 10%.

V pozitívnej nálade sa obchodovalo aj na juhokórejských trhoch – Samsung Electronics posilnil o 4%, Hynix o 2,74% a Krafton o 4,78%. Index Kospi posilnil o 1,03%.

V Japonsku sa dnes kvôli sviatku neobchodovalo a v Austrálii posilnil S&P/ASX 200 o 1,06%.

Francúzsky rast sa spomalil, Stoxx600 môže dorovnať stratu

Európsky Stoxx 600 dnes priebežne posilňuje o jedno percento, pričom technologické európske akcie o zhruba 2%. Darí sa takmer všetkým sektorom, okrem sektoru služieb, ktorý zatiaľ mierne oslabuje. V porovnaní s úvodom mesiaca je však Stoxx 600 v posledný aprílový obchodný deň stále v mínuse zhruba jedno percento.

Lepšej nálade na európskych trhoch dnes môžu prispievať včerajšie pozitívne výsledky obchodovania akcii v USA a tiež dnešný vývoj na ázijsko-pacifických trhoch. No nie všetko je také optimistické.

Negatívnou správou z európskych trhov sú totiž údaje o výkonnosti francúzskej ekonomiky, ktorá napriek uvoľneniu obmedzení spojených s pandémiou Covid-19 v prvom kvartáli 2022 neposilnila, hoci Wall Street Journal jej odhadoval expanziu o 0,3%. Vzhľadom na to, že v Q4 2021 posilňovala francúzska ekonomika o 0,8% ide o výrazne spomalenie jej rastu. Nepotešila ani informácia o inflácii na medziročnej úrovni 5,4%, čo je nové maximum.

Dáta o výkonnosti nemeckej a talianskej ekonomiky budú zverejnené taktiež dnes a veľa napovedia o celkovej situácii v Európskej únii.

Pokiaľ ide o earings dnes v Európe oznámili výsledky hospodárenia AstraZeneca, BASF, Reckitt, MTU Aero Engines či BASF pričom Credit Suisse s Daimler organizujú v piatok výročné valné hromady.

Americké indexy včera rástli, dnes je situácia zložitejšia

Americké indexy včera výrazne posilňovali – Dow pridal 1,85%, S&P500 2,47% a Nasdaq až o 3,06%. Aktuálne futures v pre-market hours však už tak optimisticky nevyzerajú – Dow oslabuje len mierne, no S&P500 klesá zatiaľ o zhruba 0,5% a Nasdaq o 0,8%.

Výsledky populárnych amerických indexov môžu čiastočne ovplyvňovať nie príliš optimistické earnings Fintech giganta Amazon, ktorému sa nevypláca investícia do Rivianu a tiež mierne oslabovanie Apple, ktoré počas včerajších earning oznámilo, že problémy s dodávateľskými reťazcami by mohli negatívne vplývať na fiškálne príjmy spoločnosti v 3 a 4. kvartáli 2022. Nepotešil ani Intel, ktorý taktiež oznámil slabý výhľad pre druhý fiškálny rok či RobinHood, ktorý vykázal väčšiu stratu, než očakával, v reakcii na čo klesli v pre-market hours jeho akcie už o 11%.

Ak by chceli v tomto mesiaci Dow, S&P500 a Nasdaq skončiť v zelených číslach, museli by dnes ešte výrazne posilniť. Pred otvorením obchodných hodín je Dow oproti cene z 1. apríla v mínuse 2,2%, S&P500 5,4% a Nasdaq až výrazných 9,5%.

Ďalšou nepriaznivou správou pre americkú ekonomiku bol štvrtkový report Ministerstva obchodu, ktoré oznámila, že HDP v USA v prvom kvartáli nečakane kleslo o 1,4% oproti predchádzajúcemu roku. Odhady pritom počítali s 1% rastom. Niektorí analytici sa v reakcii na tieto dáta neštítili vyhlásiť, že tento údaj de facto podčiarkuje príchod recesie.

Dnes budú investori okrem iného čakať čerstvé dáta o výdajoch na osobnú spotrebu (PCE). Je to primárny ukazovateľ inflácie Fed. Publikovaný bude tiež Index spotrebiteľského sentimentu University of Michigan.

Pokiaľ ide o earnings svoje dáta zverejnia okrem iného energetické spoločnosti Exxon Mobil, Chevron či Phillips 66.

Zdroj: cnbc.com, investing.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...