Connect with us

Čo hľadáte?

Vzťahy Ruska a Číny je nutné brať s rezervou, tvrdí bývalý poradca čínskej centrálnej banky

Li Daouki
Zdroj: YouTube

Vzťahy Ruska a Číny treba vnímať s rezervou, uviedol Li Daokui, ktorý je bývalým poradcom čínskej centrálnej banky People’s Bank of China a v súčasnosti profesorom ekonómie na Mansfield Freeman Center so špecializáciou na východoázijský región.

O vzťahoch medzi vládami Vladimíra PutinaXi Jinpinga sa špekuluje od momentu, ako niekoľko týždňov pred ruskou inváziou na Ukrajinu vyhlásili, že partnerstvo týchto dvoch veľkých krajín „nemá obmedzenia” a že „neexistujú zakázané oblasti ich spolupráce”.

Po vojenskom útoku Ruska na Ukrajinu sa preto pozornosť analytikov na Čínu na intenzívne sústredí dúfajúc, že Čína nezačne podporovať ruské ťaženie na východe Európy buď obchádzaním sankcií, alebo dokonca vojensky dodávaním materiálu či zbraní ruskej armáde.

Li Daokui sa však domnieva, že niečoho také nehrozí. V rozhovore pre reláciu Squawk Box Asia televízie CNBC dokonca skonštatoval, že spomínané vyhlásenia o neexistujúcich oblastiach spolupráce Číny s Ruskom treba brať s veľkou rezervou.

,,Rozhodol som sa veriť, že Čína nebude podporovať Rusko vojenskou cestou. (Spomínaný) vzťah bez obmedzenia by sa mal čítať s rezervou. Čína však bude pokračovať v obchodovaní s Ruskom na humanitárnych princípoch. To znamená, že pomôže ruským obyvateľom prekonať toto ťažké obdobie.”

Už od vypuknutia vojny na Ukrajine západný svet apeluje na Čínu, aby ruský útok na Ukrajinu odsúdila. Tá však k takémuto stanovisku zatiaľ nedošla a podobne ako Rusko označuje túto inváziu za “špeciálnu vojenskú operáciu”. Teda minimálne ak ide o oficiálny postoj.

Západné sankcie na Rusko, vývoj ruskej ekonomiky, ktorej sa predpovedá obrovský pád a (ne)prosperita Ukrajiny vplývajú aj na Čínu a preto podľa Li Daokuiho bude pre Činu prioritou dosiahnuť zmier medzi Ruskom a Ukrajinou a to ideálne čím skôr. ,,Nezabúdajme, Rusko aj Ukrajina boli pred týmto konfliktom dobrými priateľmi s Čínou. Ľudia majú tendenciu zabúdať – Ukrajina je v súčasnosti úžasný, úžasný partner Číny bez ohľadu na Rusko.”

Li taktiež uviedol, že nemá cenu porovnávať rusko-ukrajinskú vojnu, pri ktorej Rusko naznačuje, že neuznáva nezávislosť Ukrajiny. so vzťahom medzi Čínou a Taiwanom. Zdôraznil, že kým ukrajinské hranice sú rešpektované na celom svete, v prípade Taiwanu to tak zďaleka nie je.

,,To, čo Rusko robí, či už je to vojna, alebo špeciálna operácia na Ukrajine… je porušením uznania mnohých iných národov. Na druhej strane problém Taiwanu väčšina krajín sveta uznáva ako vnútorný problém čínskej politiky. Toto je zásadné odlišné,” dodal.

Dôležitý zlom môže prísť po piatkovom samite

Ostro sledovanými udalosťami tohto týždňa budú rokovania medzi Európskou úniou a Čínou, ktoré sa uskutočnia na vysokej úrovni v rámci virtuálneho samitu už v piatok. Ako sme vás informovali už včera, diskutovať budú predseda Európskej rady Charles Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenova s čínskym premiérom Li Keqiangom a čínskym prezidentom Xi Jinpingom.

Xi Jinping je podľa západných médií aktuálne pod veľkým tlakom, nakoľko koncom roka sa bude rozhodovať o tom, či bude aj tretie obdobie a možno aj doživotne prezidentom veľkej Číny. Kritici v radoch Čínskej komunistickej strany mu však vraj vyčítajú spôsob riešenia pandémie koronavírusu (zero-covid politika) a prehnané regulácie, ktoré hrajú najmä v neprospech čínskych technologických firiem. To ako pristúpi k vyriešeniu rusko-ukrajinského konfliktu môže byť v súvislosti s jeho budúcnosťou teda kľúčovým momentom.

Kľúčový okamih týždňa? V piatok sa chystajú dôležité rozhovory Číny s EÚ

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Utorok 4. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Štvrtok 6. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Utorok 4. októbra  – Aj v druhý obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Aj v tretí obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako v minulom týždni, aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...