Connect with us

Čo hľadáte?

Začal sa na akciovom trhu medvedí trh? Index S&P500 klesol o 20% od ATH

medvedí trh
Zdroj: Unsplash.com

Americké akciové indexy skončili v tomto týždni tesne nad úrovňami, ktoré sú obvykle považované za úrovne označujúce medvedí trh (bear market).

Najsledovanejší americký index S&P500, ktorý sleduje výkonnosť 500 najhodnotnejších verejne obchodovaných firiem na amerických burzách, ukončil včerajší deň v mimoriadne miernom pluse 0,01%, kým Dow Jones Industrial Average (Dow) v piatok posilnil o 0,03% a Nasdaq klesol o ďalších 0,30%.

CNBC však upozornila, že počas piatkového hlavného obchodného dňa sa S&P500 dostal až do mínusu 2%, čo znamená, že klesol o vyše 20% od svojho historického maxima dosiahnutého v úvode januára 2022.

Obchodníci z Wall Steeet označujú medvedí trh za obdobie, počas ktorého sa americké indexy obchodujú v hodnotách pod 20% od historických maxím – nepanuje však úplná zhoda v tom, či potvrdením medvedieho trhu je pokles pod 20% počas obchodovania, alebo až po uzatvorení obchodných hodín.

Tak či onak tohto týždňové oslabovanie trhov viedlo k tomu, že rozsah korekcie od historických maxím je najvýraznejší od marca 2020, kedy v západnom svete vypukla pandémia koronavírusu.

Priemerný bearmarket trvá 338 dní

George Ball, ktorý je predsedom investičnej spoločnosti Sanders Morris Harris si myslí, že v súčasnosti zohráva dôležitú úlohu samotná trhová psychológia. Trend, ktorý desaťročia hnal trhy hore, sa totiž zmenil v posledných mesiacoch pre známe dôvody  na negatívny. ,,Priemerný medvedí trh trvá rok, presnejšie 338 dní. Tento pokles je teda len v zhruba jednej tretine (tejto časovej škály pozn.red.), takže pravdepodobne je tu ešte dosť priestoru pre ďalšie oslabovanie, aj keď to môže byť prerušované prechodnými posilneniami,“ povedal pre CNBC.

Kým S&P500 ako najrešpektovanejší index vypovedajúci o výkonnosti amerických trhov je teda na hrane medvedieho trhu, index Nasdaq, ktorý reflektuje výkonnosť technologického sektora, v ňom už je, keďže od historických maxím je v strate už približne 30%.

,,Poklesy v tomto týždni akoby začali vypovedať o uvedomení si, že rast ziskov a ziskovosť indexu S&P500 môže byť ohrozený, pretože inflácia bude aj v priebehu zvyšku tohto roka stále vysoká,“ povedal David Wanger, portfólio manažér spoločnosti Aptus Capital Advisors.

Prepad amerických indexov prichádza ruka v ruke s obdobím, ktorému USA nečelila dekády – inflácia je totiž blízko 40-ročných maxím. Okrem toho globálnu ekonomiku trápia problémy a dodávateľskými reťazcami a vojna na Ukrajine. Nehovoriac o tom ,že Fed musí sprísňovať svoju monetárnu politiku, pretože spomalenie inflácie je jeho najdôležitejším cieľom.

Pozitívne vyhliadky pre nasledujúce týždne neukázali ani tohto týždňové reporty maloobchodných reťazcov WalmartTarget. Vyplýva z nich, že tieto firmy strácajú schopnosť vysporiadať sa s inflačnými tlakmi – inak povedané spotrebitelia, teda americké domácnosti, strácajú vôľu kupovať tovary za vyššie ceny, čiže šetria a to vytvára ďalší tlak na trhy.

,,V určitom okamžiku sa trh obráti, ale nestane sa to, kým sa nezmení smer vetra, inflácia neklesne a spotrebitelia nezačnú mať dobrý pocit z toho, že opäť utrácajú peniaze tak, ako chcú a sú na to zvyknutí. Sú to poriadne dlhé cykly,“ poznamenal Johan Grahn, vedúci stratégie pre ETF trhy z Allians Investment Management.

Predošlý medvedí trh trval len 33 dní. Situácia však bola odlišná

Kým George Ball uviedol, že priemerný medvedí trh na amerických trhoch trvá 338 dní, ten posledný mal oveľa kratšie trvanie – len 33 dní. Stalo sa tak po tom ako sa S&P500 index dokázal vrátiť po prudkom prepade v marci 2020 na svoje nové rekordné maximá.

Teraz sú však okolnosti iné. V roku 2020 posilnila po vypuknutí pandémie koronavírusu sentiment na trhoch samotná americká centrálna banka Fed, ktora začala ekonomiku zachraňovať bezprecedentným kvantitatívnym uvoľňovaním (QE) v kombinácii s nízkymi úrokovými sadzbami. Teraz si niečo podobne však Fed dovoliť nemôže, pretože musí spomaľovať infláciu – čiže na rozdiel od roku 2020 nielenže nebude pumpovať do ekonomiky nové peniaze, ale naopak skrz zvyšovanie úrokových sadzieb bude ešte viac sprísňovať.

Deutsche Bank vo štvrtok dokonca odhadla, že index S&P500 by mohol klesnúť až k úrovniam okolo 3000 bodov, čo by znamenalo, že klesne ešte o vyše 20%.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, na ktorých sa riešia najmä úrokové...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde je horúcou témou ruská mobilizácia.  Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, ktoré aj dnes súvisia prevažne s Čínou. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...