Odhady analytikov týkajúce sa tempa zvyšovania úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou FED sa výrazne líšia. Kým analytici Bank of America tipujú, že by mohlo dôjsť tento rok až k siedmim zvýšeniam sadzieb po 0,25%, Goldman Sachs „tipujú“ štyri. Pravdou však je, že odpoveď na túto otázku zatiaľ nepozná ani FED, hoci bližšie realite sú zrejme “Goldmani”.
Vyplýva to z vyjadrení atlantského prezidenta FED Raphaela Bostica, ktorý v relácii na CNBC “Squawk Box” naznačil, že zvyšovanie sadzieb bude pravdepodobne menej agresívne, než to očakávajú analytici Bank of America, keď uviedol, že podľa všetkého dôjde k trom alebo štyrom navýšeniam. Dôležité však podľa neho bude pozorne sledovať, ako bude na tieto kroky reagovať reálna ekonomika.
FED’S BOSTIC: MORE THAN 3 HIKES POSSIBLE THIS YEAR, BUT NEEDS TO SEE HOW ECONOMY RESPONDS – FULL CNBC INTERVIEW https://t.co/WqhceOxbSC
— Breaking Market News (@financialjuice) February 9, 2022
Bostic však odmietol tieto odhady garantovať, pričom zdôraznil, že treba byť pripravený na viacero alternatív.
,,Chcem, aby každý pochopil, že na stole je každá možnosť, a nechceme aby si ľudia mysleli, že sme zatvorení v určitej trajektórii pokiaľ ide o to, ako sa naše sadzby budú v priebehu času pohybovať. Naozaj necháme údaje, aby nám ukázali do akej miery je vhodné navýšenie o 50 alebo 25 bázických bodov (0,25 až 0,50%),”
Bostic zároveň doplnil, že pravdepodobnejší je scenár postupného navyšovania sadzieb o 0,25%.
Čaká sa na štvrtkový report
Raphael Bostic podobne ako jeho kolegovia z FED na čele s predsedom Jeeromem Powellom je v očakávaní štvrtkových čísel týkajúcich sa vývoja spotrebiteľských cien, ktoré ukážu, do akej miery sa dostáva inflácia amerického dolára pod kontrolu.
Ekonómovia na základe prieskumu Dow Jones predpokladajú, že budú publikované čísla, ktoré dostanú medziročnú infláciu spotrebiteľských cien v USA na 7,2%, čo by bolo najhoršie číslo od roku 1982. Bostic však uviedol, že viac ako tento údaj ho bude zaujímať, či inflácia rastie alebo klesá na medzimesačnej úrovni. Inak povedané ak by inflácia za január bola na 0,4% na rozdiel od decembrových 0,5%, vnímal by to ako pozitívny signál, že sa uberá správnym smerom. „Veľmi dúfam, že začneme sledovať pokles inflácie… Existujú určité dôkazy, že sme na vrchole,“ vyjadril nádej, že štvrtkové čísla budú optimistické.
Kvantitatívne uťahovanie môže byť agresívne
Bostic sa vyjadril aj k ďalšej téme a to je postupne znižovanie súvahy FEDu. Tá sa poriadne nafúkla po tom ako centrálna banka začala zachraňovať americkú ekonomiku po vypuknutí pandémie v USA v marci 2020 mesačnými nákupmi štátnych dlhopisov a cenných papierov zaistených hypotékami v sume 120 miliárd dolárov. Tento proces sa pomaly končí a na rade okrem zvyšovania sadzieb môže byť aj uťahovanie tejto súvahy, ktorá sa medzitým dostala na astronomických 9 biliónov USD.
,,Myslím si, že prvú časť zníženia (QT = kvantitatívne uťahovanie, resp. quantitative tightening pozn.red.) môžeme urobiť dosť výrazným spôsobom. Myslím si, že by sme mali skutočne hľadať spôsoby, ako odstrániť prebytočnú likviditu,” uviedol Bostic v rozhovore pre CNBC, čím naznačil, že predošlé fámy, že FED bude realizovať QT prudším tempom než v roku 2018 môžu byť postavené na reálnych základoch.
S infláciou bojujú aj v Európe
Spojené štáty americké v snahe spomaliť prudko rastúcu infláciu a dostať ju k obligátnym 2% nie sú samé. Hrozivé čísla prichádzajú z Veľkej Británie, ktorej centrálna banka medzitým už dvakrát sadzby zvýšila. Ich zvyšovanie avizuje pomaly už aj Európska centrálna banka (ECB), keďže minulý týždeň šéfka ECB Christine Lagardeová a tiež jej holandský kolega Klaas Knot naznačili, že by tak mohli urobiť v roku 2022 dvakrát.
Kedy začne zvyšovať úrokové sadzby Európska centrálna banka?
Zdroj: cnbc.com