Connect with us

Čo hľadáte?

Po výplachu zelený deň? Darí sa americkým futures aj európskemu Stoxx600

akcie
Zdroj: Unsplash.com

Po ďalšom krvavom úvode obchodného týždňa by mohol prísť „zelený utorok“ – naznačuje to priebežné obchodovanie v Európe, už uzatvorený obchodný deň v Ázii a tiež pre-market hours v USA, kde posilňuje S&P500 aj Nasdaq.

Akciám na pevninskej Číne sa darilo, Hang Seng nie

Trhy v Ázii majú za sebou zmiešaný deň. Negatívne dopadol pre známy hongkonský index Hang Seng, ktorý sa prepadol o 1,89%, čím nadviazal na včerajší pokles až o 3,81%. Nemalý vplyv na jeho ďalší prepad mal pokles akcii technologických titulov Tencent (-1,6%), Alibaba (-4,3%) či NetEase (-1,4%), čo sa prejavilo aj na páde technologického indexu Hang Seng Tech až o 2,86%.

Pozitívnejšie výsledky naopak hlásia najväčšie pevninské čínske indexy – Shanghai Composite pridal 1,06% a Shenzhen Component 1,37%.

Technologické akcie mimo Čínu taktiež zaznamenali poklesy – akcie japonského konglomerátu SoftBank Group padli o 1,78% a juhokórejských Kakao a Krafton o 0,59% resp. 2,58%.

Shane Oliver, vedúci investičnej stratégie v AMP Capital v rozhovore pre „Street Signs Asia“ na CNBC povedal, že prísnejšia monetárna politika pravdepodobne bude aj naďalej pôsobiť proti technologickým akciám, ktoré tak môžu zažívať ďalšie krušné časy. ,,Okrem akéhokoľvek krátkodobého odskoku od priepasti si nimi vôbec nie som istí (technologickými akciami). Mám tendenciu uprednostňovať cyklické akcie a priemyselné odvetvia,“ uviedol.

Nedarilo sa ani japonským indexom Nikkei 225 a Topix, ktoré klesli o 0,58% resp. 0,85%. Juhokórejský Kospi padol o 0,55% a austrálsky S&P/ASX 200 o 0,98%.

Európskym trhom sa včera podobne ako ázijským a americkým nedarilo – paneurópsky Stoxx600 ukončil deň so stratou takmer troch percent a o vyše 2 percentá oslabovali aj DAX, FTSE100 či CAC.

Európske trhy sa zatiaľ zelenajú

Dnes na úvod dňa to však vyzerá v Európe predsa len o čosi pozitívnejšie – najsledovanejší Stoxx600 posilňuje o 0,76%, nemecký DAX o 1,3%, britský FTSE 100 o 0,66% a francúzsky CAC o 1%. Najviac sa priebežne darí sektoru s automobilmi, ktorý posilňuje takmer o 2%.

Pozitívny deň na európskych trhoch môže byť akýmsi „dňom pre výdych“ po výplachoch, ktoré dostali európske indexy na dvojmesačné minimá po tom ako investori utekali z rizikových akcii v obavách z rastúcej inflácie a krokov centrálnych bank.

Náladu v Európe medzitým naďalej (a ktovie ešte na ako dlho) ovplyvňuje vojna na Ukrajine – včera však (našťastie) počas ruských osláv dňa víťazstva sovietskych vojsk and nacistickým nemeckom ruský prezident Vladimír Putin neohlásil mobilizáciu a ani žiadne iné kľúčové rozhodnutie, ktorého sa obávali západní analytici, hoc obvinil západ (bez poskytnutia dôkazov), že plánoval útok na anektovaný Krym a Rusko. Americký prezident Joe Biden následne vyjadril obavy z blízkej budúcnosti v kontexte, že podľa jeho názoru ani samotný Putin nevie, ako chce celý konflikt ukončiť.

V Európe priebežne pokračujú earnings – výsledky oznámili napríklad Bayer, Munich Re, Pirelli či Salvatore Ferragamo. Najväčší pohyb zaznamenala švédska firma Swedisch Match, ktorá sa špecializuje na nikotínové produkty. Po tom ako oznámila deal o prevzatí firmou Philip Morris stúpajú jej akcie priebežne už o 23%.

Investorov v Európe bude dnes zaujímať aj správa o vývoji ekonomického sentimentu za máj, ktorý publikuje nemecký inštitút ZEW.

Americké indexy by mohli zažiť odraz od dna

Americké akciové trhy dostali na úvod týždňa opäť poriadne zabrať. Dow Jones sa v pondelok prepadol o 1,99%, S&p500 o 3,2% a technologický Nasdaq až o hrozivých 4,29%. Stalo sa tak ešte nedávno nepredstaviteľné – a to že najsledovanejší investičný index na svete S&P500 klesne pod 4000 bodov. Index 500 najhodnotnejších amerických firiem zároveň klesol na najnižšie miesto od marca 2021.

Pre lepšiu ilustráciu dopĺňame:

  • Dow je od úvodu roka v mínuse 11,86% a za posledných 12 mesiacov -7,19%
  • S&P500 je od úvodu roka v mínuse 16,79% a za posledných 12 mesiacov -4,71%
  • Technologický Nasdaq je od úvodu roka v mínuse 27,80% a za posledných 12 mesiacov 10,61%

Adam Sarhan, zakladateľ a CEO 50 Park Investment k tomu skonštatoval, že situáciu na trhoch majú teraz pod úplnou kontrolou medvede, čo však vzhľadom na všeobecne okolnosti od inflácie, monetárnych politík centrálnych bank až po geopolitickú situáciu a problémy s dodávateľskými reťazcami nie je prekvapujúce.

Pokiaľ ide o jednotlivé ostro sledované akciové tituly Meta Platforms (Facebook) a Alphabet (Google) klesli o 3,5% resp. 2,8% či Amazon až o 5%. Nuž a Tesla sa prepadla včera až o 9%. V porovnaní s prepadom Rivian o 20% v reakciu na to, že Ford sa ide zbaviť 8 miliónov akcii tejto firmy, to však stále nebolo “nič” a veľmi podobne dopadol po earnings aj Palantir (-21%).

Už po uzatvorení obchodných hodín zverejnila earnings spoločnosť Novavax, ktorej zlé výsledky sa premietli do priebežného oslabovania firmy v pre-market hours až o 19%.

Pre-market hours sú optimistické

Pre market hours – teda futures na Dow, S&P500 a Nasdaq, však vyzerajú pre dnešok optimisticky, keďže posilňujú o 0,88%, 1,08% resp. 1,7%. Dnešný deň tak môže byť zelený nielen v Európe ale ak sa medzičasom nič nezmení, aj v USA. Nutné je však zdôrazniť, že aj pravdepodobnosť zeleného obchodného dňa nemusí znamenať koniec veľkých korekcii na akciových trhoch. Všeobecná medvedia nálada sa totiž z trhov nevytráca nakoľko fundamenty hovoria stále jasnou rečou – negatívnych signálov zatiaľ neubúda.

Dnes oznámi ešte pred začiatkom obchodovania výsledky hospodárenia v prvom kvartáli Peloton InteractiveFox. Po ukončení obchodných hodín budú nasledovať earnings Coinbase, Roblox, Allbirds či RealReal.

Pozornosť investorov sa medzitým začína sústrediť na stredu, kedy budú o 14.30h stredoeurópskeho času (SEČ) zverejnené čerstvé dáta týkajúce sa vývoja spotrebiteľskej inflácie (CPI) za apríl. Tie totiž môžu veľa napovedať ohľadom ďalších krokov Fed, čiže centrálnej americkej banky. Ak by inflácia začala medzimesačne klesať, mohlo by to viesť k menej agresívnej politike Fed, kým naopak ďalší rast inflácie môže centrálnu banku USA prinútiť pristúpiť k ešte razantnejším opatreniam.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....