Connect with us

Čo hľadáte?

Zvýši Fed úrokové sadzby až o 75 bodov? S&P500 padol do medvedieho teritória

pad

Po hrozivom pondelku zaujíma investorov najmä blížiace sa rozhodnutie Fed, ktoré by mohlo vyvrcholiť stredajším oznámením o zvýšení úrokových sadzieb až o 75 bázických bodov. Prinášame vám tradičný doobedňajší report k situácii na ázijských, európskych a amerických trhoch. 

Čínske indexy posilnili, ostatné ázijské trhy padali

Akcie v ázijsko-pacifickej oblasti sa v utorok prevažne obchodovali v stratách, no výnimkou bola pevninská Čína, kde Shanghai Composite stúpol o 1,02% a Shenzhen Component o 0,2%. Prispieť tomu mohli správy, podľa ktorých sa väčšina firiem v Šanghaji vracia do plnej prevádzky po ukončení lockdownov.

Najsledovanejší hongkonský index Hang Seng však na zmieňované najväčšie indexy pevninskej Číny nenadviazal a oslabil o ďalších približne 0,15%, k čomu zrejme prispelo najmä oslabenie akcii Alibaba o ďalších 2,7%.

Trend oslabení pokračoval v Japonsku, kde krvácali indexy Nikkei 225 aj Topix – konkrétne o 1,32% a 1,19%, pričom na ne nadviazal aj juhokórejský Kospi, ktorý klesol o 0,46%. Austrálsky index S&P/ASX 200 ich však v negatívnom zmysle slova ešte výrazne predbehol, keď klesol až o 3,55%.

Európa sa sústredí na USA, no čaká aj na iné reporty

Nálada na európskych trhoch je do značnej miery ovplyvnená včerajšími obrovskými výplachmi amerických akciových indexov a očakávaniami od mítingu Fed, ktorý v stredu rozhodne o tom, akým smerom sa vydá americká centrálna banka v prípade riešenia inflácie. Európu popri tom samozrejme zaujíma aj to, ako bude túto otázku riešiť ECB, ktorá však už naznačila, že sadzby začne zvyšovať budúci mesiac.

Ohľadom úrokových sadzieb sa však bude rozhodovať aj v iných štátoch – napríklad vo štvrtok oznámi ďalšie kroky britská Bank of England a tento týždeň majú mítingy aj centrálni bankári vo Švajčiarsku či Brazílii.

Obchodovanie je z toho dôvodu prevažne opatrné – najsledovanejší paneurópsky Stoxx600 posilňuje o 0,12%, nemecký Dax o 0,37% a britský FTSE o 0,34%. Naopak oslabuje francúzsky CAC o 0,32%.

V súvislosti s EÚ dnes zaujali alebo zaujmú aj tieto skutočnosti:

  • Inflácia v Nemecku sa v máji podľa národných štandardov zvýšila medziročne o 7,9%
  • Miera nezamestnanosti v UK sa mierne znížila za tri mesiace do apríla na 3,8%
  • Počet voľných pracovných miest v UK stúpol na rekordných 1,3 milióna
  • Dnes bude zverejnený report o priemyselnej výrobe eurozóny za apríl
  • Zverejnený bude aj nemecký index ekonomického spotrebiteľského sentimentu

S&P500 padol do medvedieho trhu, Fed by mohol zvýšiť sadzby o 75 bodov

Najsledovanejšie indexy v USA majú za sebou katastrofálny pondelok, počas ktorého klesol Dow o 2,79%, S&P500 o 3,88% a Nasdaq až o 4,68%. Dnešné futures vyzerajú o čosi pozitívnejšie, keďže mimo hlavných obchodných hodín Dow zatiaľ posilňuje o 0,63%, S&P500 o 0,82% a Nasdaq o 1,07%, čo naznačuje, že utorok by  mohol byť v znamení korekcie včerajšieho obrovského výplachu.

Včerajší prepad S&P500 o 3,88% znamená, že najsledovanejší svetový index sledujúci výkonnosť 500 najhodnotnejších firiem na amerických burzách a dostal do zóny medvedieho trhu – včerajší deň totiž uzavrel v mínuse vyše 20% od historických maxím, čo je všeobecne považované za potvrdenie bearmarketu.

Otrasy na trhoch do značnej miery ovplyvnila chradnúca nálada investorov, ktorí počítajú s tým, že Fed v stredu oznámi ďalšie prísne zvýšenie úrokových sadzieb, kdeže je k tomu prinútený čerstvými dátami o nepriaznivom vývoji spotrebiteľskej inflácie v USA (CPI), ktorá stúpla na medziročných 8,6% – teda opäť na najvyššie hodnoty od záveru roka 1981.

Zverejnili dáta o inflácii v USA. Nedopadli vôbec dobre

Steve Liesman z CNBC si myslí, že guvernéri Fed budú dnes a zajtra rokovať aj o možnosti zvýšiť úrokové sadzby až o 75 bázických bodov (0,75 percentuálneho bodu), čo by bol mimoriadne prísny krok, keďže už samotné predošlé zvýšenie o 50 bodov bolo nadštandardné.

Nástroj FedWatch skupiny CME tomuto názoru nahráva, keďže obchodníci podľa neho vidia aktuálne až 90% šancu na zvýšenie sadzieb o 75 bodov.

,,Myslím si, že jednoduchý spôsob, ako to vysvetliť je, že ak Fed nedostane infláciu pod kontrolu, môže mať 10-ročný problém s infláciou a my sa vrátime späť k ekonomickým okolnostiam 70. rokov,“ varoval Eric Robertsen zo Standard Chartered, ktorý tým naznačil, že Fed jednoducho nemá na výber a musí byť tento týždeň veľmi prísny.

Ekonomický riaditeľ Národnej austrálskej banky Topas Strickland následne reagoval na výplachy na akciových trhoch týmto konštatovaním: ,,Rizikové aktíva prudko klesli s rizikom príchodu recesie vzhľadom na nárast výnosov a očakávania, že Fed sa zahrá na „Volckera’“.

Odkázal tým na bývalého šéfa Fed Paula Volckera, ktorý pomohol skrotiť infláciu v USA začiatkom 80. rokov tým, že zvýšil základnú referenčnú úrokovú sadzbu blízko 20% a poslal ekonomiku USA do recesie.

,,Ak Fed zvýši o 75 bázických bodov, bude to skutočný Volckerov moment a podčiarkne to predné zaťaženie, zvýšenie o 50 bázických bodov naopak posilní pravdepodobnosť zvyšovania o 50 bázických bodov aj na každom ďalšom stretnutí Fed po zvyšok roka,“ doplnil.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...