Connect with us

Čo hľadáte?

„Zvyšovanie sadzieb o 75 bodov je nových 50“ – Fed dnes oznámi svoj kľúčový krok (doobedňajší súhrn)

FED
Zdroj: Pixabay.com

Dáta týkajúce sa čínskeho priemyslu pozitívne prekvapili, no pozornosť sa sústredí najmä na USA a Fed, ktorý dnes oznámi ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Otázkou je len to, či naberie kvôli rastúcej inflácii dosť odvahy na ďalšie sprísnenie. 

Čínske dáta prekvapili, trhu do vlialo optimizmus

V Ázii sa opäť najvýraznejšie darilo čínskym akciám, ktoré pozitívne reagovali na lepšie než očakávané údaje o vývoji čínskej ekonomiky. V reakcii na ne Shanghai Composite posilnil o 0,5% a Shenzhen Component o 0,9%. Ešte viac sa darilo hongkonskému indexu Hang Seng, ktorý pridal 1,14%, čomu prispel aj rast akcii Alibaba o 4,35%.

Pokiaľ ide o zmieňované údaje z Číny, ide o čísla týkajúce sa priemyselnej produkcie, ktorá v máji stúpla o 0,7% v porovnaní s májom 2021, čo bolo v kontraste s očakávaným poklesom o 0,7% podľa agentúry Reuters. Zároveň ide o zjavné oživenie v porovnaní s aprílovým poklesom o 2,9%.

Maloobchodné tržby v Číne medzitým v máji medziročne klesli o 6,7%, čo je síce negatívny údaj, no predpoklady rátali až s poklesom o 7,1%, čo znamená, že aj tento údaj bol napokon v porovnaní s očakávaniami pozitívnejší.

Johanna Chua, vedúca ázijskej pobočky Citi Global Markets skonštatovala, že údaje o čínskej priemyselnej výrobe boli pre ňu veľkým prekvapením. ,,Očakávali sme medziročný pokles o 1,1%, takže skutočnosť, že sme dostali kladné číslo možno naznačuje, že produkčná stránka čínskej ekonomiky nebola v skutočnosti tak výrazne narušená Covid-19 a Čína naďalej zostáva pomerne silnou pokiaľ ide o jej výrobnú stránku,“ uviedla a opatrne naznačila, že Čína je už možno na vrchole „rastového pesimizmu“.

Kým nálada na čínskych trhoch sa tento týždeň zlepšila, ostatne ázijsko-pacifické trhy sú na tom horšie. Japonské indexy Nikkei 225 a Topix mali za sebou ďalší negatívny deň (-1,14% a -1,2%) a to isté platilo aj o juhokórejskom Kospi (-1,83%) a austrálskom S&P/ASX 200 (-1,27%).

Dnes sa koná mimoriadna schôdza ECB

Nálada na európskych trhoch je dnes o čosi optimistickejšia, keďže Stoxx600 posilňuje o 1,13%, britský FTSE 100 o 1,08%, francúzsky CAC o 1,13% a nemecký DAX o 1,41%.

Pozornosť si vypýtali na európskych trhoch najmä dve informácie – indikátor merajúci „mieru strachu v EÚ“ (ukazovateľ, ktorý meria rozdiel medzi výnosmi talianskych a nemeckých dlhopisov, ktoré investori podrobne sledujú) dosiahol najvyšší rozdiel od začiatku roku 2020 plus Európska centrálna banka (ECB) má dnes v mimoriadnu schôdzu, ktorá sa uskutoční len pár hodín pred tým, ako skončí svoj míting americký Fed. Aj kvôli tomu stúpajú obavy, že ECB napokon pristúpi k prísnejšej monetárnej politike, než bolo avizované, keďže predbežne sa počíta s tým, že úrokové sadzby zvýši v júli najprv len o 25 bázických bodov.

Z pohľadu jednotlivých akciových titulov zaujal rast akcii Faurecia, francúzskeho dodávateľa automobilového priemyslu, ktorý posilňuje o vyše 6% a je na čele Stoxx600, kým naopak Getinge, švédska zdravotnícka firma, stráca už 15% po tom ako revidovala svoj výhľad pre rok 2022.

S&P500 klesol hlbšie do zóny medveďa, dnes končí Fed míting

Americké indexy Dow a S&P500 oslabovali aj včera – konkrétne o 0,5% resp. 0,38%, kým Nasdaq skončil v miernom pluse 0,18%. Pre S&P500 to bol piaty červený deň v rade, čo zároveň znamená, že je od ATH už vyše 22% a ešte hlbšie v “teritóriu medvedieho trhu.”

Pred dnešným dôležitým dňom, v ktorom Fed, čiže americká centrálna banka oznámi ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb , futures Dow posilňujú o 0,42%, S&P500 o 0,53% a Nasdaq o 0,60%.

Trhy očakávajú, že Fed dnes oznámi zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov, resp. 0,75 percentuálneho bodu, čo by bolo najvyššie navýšenie úrokových sadzieb od roku 1994 – podľa nástroja Fed Watch od CME to predpokladá až 95% obchodníkov.

Vishnu Varathan z Mizuho Bank zároveň doplnil, že čoraz viac analytikov očakáva, že Fed zvýši sadzby o 75 bodov aj v júli. ,,Zdá sa, že 75 bodov je nových 50,” skonštatoval.

,,Zmena v titulku z 50 bodov na 75 bázických bodov odráža tvrdú realitu, ale taktiež odráža odhodlanie Fed podtrhnúť svoj záväzok k plneniu jeho mandátu udržiavať cenovú stabilitu,” doplnil ho Quincy Krosby z LPL Financial.

Profesor Jeremy Siegel z Wharton School na University of Pennsylvania sa taktiež prikláňa k názoru, že Fed by mal dnes oznámiť zvýšenie o 75 bázických bodov – ak tak podľa neho nespraví, bude nedostatočne agresívny. ,,Fed sa musí chopiť príbehu o inflácii… vedia, že je príliš neskoro a preto musia postupovať velmi dôrazne.“

Pokiaľ ide o akciové trhy aj v spojitosti s vysokou infláciou a Fed sa k ním vyjadril Bill Ackman z Pershing Square: ,,Fed dovolil, aby sa inflácia vymkla kontrole. Akciové a úverové trhy preto stratili dôveru vo Fed. Tú sa dá obnoviť len ak Fed v stredu a v júli prijme agresívne opatrenia so zvyšovaním sadzieb o 75 bodov, čím sa zaviaže k agresívnemu zvyšovaniu, kým inflácia nebude skrotená.”

Dopĺňame, že tlačová konferencia Jeromeho Powella, šéfa Fed, je naplánovaná na 20.30 SEČ. O jej záveroch vás budeme samozrejme informovať.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...