Connect with us

Čo hľadáte?

Zelenský oznámil progresívne daňové reformy, môže vojna skončiť už čoskoro? (ONLINE SPRÁVY 16.3.)

Prinášame vám aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa. Dnes patria medzi najdôležitejšie správy novinky týkajúce sa ekonomických dopadov vojny na Ukrajine, inflácie ale aj správy z Číny, ktorú trápi nová vlna koronavírusu. 

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský dnes oznámil dve významné zmeny týkajúce sa daní, ktoré možno označiť za mimoriadne uvoľnené a progresívne. V prvej časti veľkej daňovej reformy Zelenský oznamuje plán zrušiť daň z pridanej hodnoty a daň z príjmu a miesto toho zaviesť daň z obratu vo výške dvoch percent. ,,Pre malé firmy zavádzame dobrovoľné platcovstvo. Znamená to, že ak môžete tak zaplaťte a ak nie, tak sa na nič nepýtame. U veľkých firiem ideme cestou maximálnej deregulácie. Rušíme všetky inšpekcie. Rušíme všetky kontroly, veľký biznis bude bez väčšej regulácie,“ uviedol prezident Ukrajiny, ktorý podniky poprosil, aby jednoducho dodržiavali zákony a podnikali v rámci súčasných možností.

///

Olexij Arestovyč, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý v roku 2019 šokujúco presne predvídal ruský útok na Ukrajinu o čom sme vás informovali v tomto článku, očakáva, že vojna u našich východných susedov by sa mohla skončiť už v najbližších týždňoch – pravdepodobne niekedy v máji. Odôvodňuje to tým, že ruská armáda je vysilená a ďalšie pokračovanie ofenzívy bude závislé od toho, koľko zdrojov bude ešte Kremeľ ochotný obetovať. V prípade najoptimistickejšieho scenára by k dohode o mieri mohlo dôjsť v horizonte dvoch týždňov, kým najhorší scenár podľa Arestovyča predstavuje možnosť, že by Rusko zapojilo do bojov ďalších brancov len po mesačnom výcviku.

VIDEO: Poradca Zelenského predvídal budúcnosť. Už v roku 2019 detailne opísal formu ruského útoku

///

Spoločnosť Volkswagen oznámila, že niekoľko elektromobilov z koncernu VW Group sa už pre rok 2022 vypredalo. Patrí medzi ne aj populárny model Porsche Taycan. Koncern si zároveň pochvaľuje rýchly prechod na elektromobily vďaka čomu sa stal najväčším predajcom elektrických aut v Európe a v roku 2021 bol druhý v USA za firmou Tesla. Firma taktiež oznámila, že do roku 2023 chce, aby elektromobily tvorili 50% jej celkovej produkcie.

///

Spoločnosť ConsenSys získala 450 miliónov dolárov v D kole financovania, do ktorého sa zapojili Microsoft, SoftBank a Temasek. Hodnota firmy, ktorej CEO je spoluzakladateľ kryptomeny Ethereum Joseph Lubin a v prípade ETH zohráva významnú úlohu, stúpla vďaka tomu na 7 miliárd dolárov. Investícia Microsoft do ConsenSys naznačuje rastúci záujem Fintech gigantov o Web 3.0, teda o decentralizovaný internet postavený na blockchain technológii.

///

Spoločnosť Intel dnes oznámila, že plánuje investovať 33 miliárd eur (36 miliárd dolárov) do posilnenia výroby čipov v  Európskej únii. V rámci tejto iniciatívy postaví za 17 miliárd eur dve nové fabriky v nemeckom Madgeburgu. Obe budú používať najpokročilejšiu technológiu výroby čipov ako súčasť snahy vyrábať čipy o šírke dva nanomety alebo menej.

///

Zákaz kryptomien Proof of Work typu Bitcoin by sa mohol napriek včerajšiemu odmietnutiu vo Výbore pre hospodársku politiku EÚ vrátiť do Európskeho parlamentu. Upozornil na to Patrick Hansen zo Spoločnosti Unstoppable Finance, ktorý informoval, že regulačný rámec pre kryptomeny s názvom MiCA teraz bude prerokovaný v rámci diskusii medzi Európskym parlementom, Európskou komisiou a Európskou radou, kde stále existuje šanca, že niektorí zákonodárcovia vrátia problémový dodatok naspäť.

///

Takto to aktuálne vyzerá v mnohých ruských obchodoch po odchode zahraničných dodávateľov. Mnohé ženy môžu mať problém dostať sa k základnej hygiene, kde patria aj tampóny či vložky.

///

Počet prípadov koronavírusu sa vo svete opäť dramaticky zvyšuje. Výrazný rast nakazených hlásia najmä vo Veľkej Británii a v Nemecku. Francúzsko, Holandsko, Švajčiarsko a Taliansko tiež zaznamenávajú rastúci trend, kod ktorý sa môže podpísať aj rýchlejšie sa šírenie podvariantu omikron s označením BA.2.

///

Medziročná inflácia na Slovensku sa vo februári 2022 dostala na 9%, čo znamená, že je ešte vyššia než v januári, kedy bola na úrovni 8.4%. Medziročný rast inflácie na Slovensku tak dosiahol najvyššieho bodu za posledných vyše 17 rokov (december 2013). V Česku je medziročný rast inflácie až na úrovni 11,1 percenta, čo je najhoršie číslo od roku 1998. Guvernér českej národnej banky Jiři Rusnok zároveň v rozhovore pre Seznam Zprávy uviedol, že tento rok môže dosiahnuť až 13 či 14 percent.

///

Český ekonóm Lukáš Kovanda si myslí, že Čína sa nepridá na stranu Ruska, pretože sa bojí sankcií Spojených štátov amerických. ,,Doposiaľ najzreteľnejšie to vyplýva z dnešných slov ich ministra zahraničných vecí. V Pekingu dobre vedia, z ktorej strany je chlieb namazaný. USA a EU sa podieľajú na 25% zahraničného obchodu s Čínou kým Rusko len z 2.5%.“

//

Výkonná riaditeľka medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová tvrdí, že Rusko môže byť čoskoro neschopné splácať štátny dlh a sankcie uvalené na režim Vladimíra Putina uvrhnú túto krajinu do hlbokej recesie. Podobne sa vyjadrila hlavná ekonómka Svetovej banky Carmen Reinhartová, ktorá varuje, že Rusko ale aj jej spojenec Bielorusko sú blízko nesplácaniu dlhov.

///

Rusko má pred sebou niekoľko kľúčových dátumov platieb, pričom prvým z nich je už streda, kedy musí vyplatiť niektoré eurobondy denominované v amerických dolároch v sume 117 miliónov dolárov, čo sa podľa analytikov určite nestane. Agentúra Fitch už minulý týždeň znížila Rusku rating štátneho dlhu na “C” čo naznačuje zlyhanie štátu. K zníženiu ratingov ruskej federácie pristúpila aj S&P500 Global Ratings a tiež agentúra Moodys.

///

Ruský minister financií Anton Siluanov v pondelok povedal, že Rusko môže použiť na splatenie eurobondov v sume 117 miliónov dolárov svoje rezervy v čínskych juanoch. Taktiež uviedol, že platba by sa mohla uskutočniť aj v rubľoch.

///

Ak sa Rusko spojí s Čínou, mohli by sme smerovať k tretej svetovej vojne, upozornil investor Jim Reid, ktorý je globálnym vedúcim úverového oddelenia Deutshe Bank. Reid tvrdí: ,,Zostáva ešte 30 dní čas na to, aby došlo k vyjednaniu konca vojny a preto pravdepodobne ešte nedošlo k momentu, kedy uvidíme najväčší stres na finančných trhoch. V každom prípade došlo k obrovským stratám. Ide o dôležitý príbeh, ktorý je nutné sledovať.” 

///

Európsky regulačný rámec pre kryptomeny (MiCA) nebude obsahovať bod týkajúci sa zákazu Proof of Work kryptomien typu Bitcoin, ktoré sú považované za energeticky náročné. Tento návrh neprešiel hlasovaním v Európskom výbore pre hospodársku politiku EÚ. ,,Zdá sa, že zvíťazil zdravý rozum,“ napísal na Twitteri parížsky poslanec Pierre Person. ,,Musíme pokračovať v obrane princípu technologickej neutrality. Európa musí zostať v globálnej konkurencií!“

///

Vladimír Putin dostal Rusko ekonomicky o 30 rokov späť k časom Sovietskeho zväzu, na ktorý tak rád spomína. Keď sa ekonomika krajiny rúti, exodus globálnych značiek spôsobí zásadný posun v tom, ako budú občania ruskej strednej triedy zarábať a míňať peniaze. Analytici sa domnievajú, že nadchádzajúce obdobie ruskej izolácie môže trvať minimálne 5 rokov, no pravdepodobne sa bude merať až v desaťročiach.

Putin podľa analytikov zo dňa na deň znížil celé 40-ročné úsilie krajiny stať sa prosperujúcou trhovou ekonomikou, ku ktorej zamierilo od čias bývalého vodcu Michaila Gorbačova.  ,,Problém ktorý teraz má Rusko je v podstate to, že je v špirále, u ktorej nevieme,  koľko nerealizovaných strát ešte musí realizovať. Takže stále nemôžeme vylúčiť ani to, že rubeľ môže skolabovať,” tvrdí Maximilian Hess, člen neziskovej inštitúcie Forgein Policy Reaearch Institute.

,,V Rusku bola vznikajúca stredná trieda, ktorá je teraz odrezaná. Rusko bude úplne izolované. Bude mať menu, ktorá v skutočnosti nebude mať žiadnu hodnotu mimo samotnej krajiny“ doplnil Chrostoper Smart, ktorý je hlavným globálnym stratégom a šéfom Barings Investment Institute.

///

Čína nie je cieľom sankcií západných veľmocí voči Rusku a ani nechce, aby sa jej dotkli, povedal v pondelok čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi počas telefonátu so španielskym ministrom zahraničných vecí Josém Manuelom Alberasom a doplnil, že Čína má plné právo chrániť svoje legitímne práva a záujmu. Vyjadrenie Wanga je doposiaľ najvýraznejším vyhlásením Pekingu smerom k sankciám voči Rusku, ktoré priviedli Putinov režim blízko krachu.

Biely dom medzitým varoval Čínu, aby neposkytovala Rusku ekonomické záchranné lano, nakoľko je vnímaná ako blízky spojenec Vladimíra Putina. Investori špecializujúci sa na čínske akcie sa medztým obávajú, že čínske firmy by sa mohli čoskoro dostať do ťažkosti pre tieto sankcie, ak by pomáhali ruskej ekonomike.

///

Predstavitelia Číny a USA v pondelok viedli sedemhodinový rozhovor týkajúci sa bilaterálnych otázok vrátane vojny Ruska s Ukrajinou. USA počas nich varovali Čínu, aby nepomáhali agresorskému režimu Vladimíra Putina. ,,Veľmi pozorne sledujeme do akej miery Čínska ľudová republika alebo ktorákoľvek krajina na svete poskytuje materiálnu, ekonomickú, finančnú a rétorickú podporu tejto vojne, ktorú vedie Vladimír Putin proti ukrajinskej vláde, proti ukrajinskému štátu a ukrajinskému ľudu,” povedal po brífingu hovorca ministerstva zahraničných veci Ned Price. ,,Súkromne počas rozhovorov (s Pekingom) a aj takto verejne sme dali najavo, že každá takáto podpora bude mať dôsledky.

///

Spoločnosť Tesla začala zvyšovať ceny svojich elektromobilov v reakcii na rastúcu infláciu. Elon Musk zároveň na Twitteri varoval, že spoločnosť je pod inflačným tlakom a zďaleka nie je jediná. Problémy robí Tesla najmä rastúca cena nikelu, ktorý je kľúčovým komponentom pri výrobe batérii pre elektrické auta. Tesla zvýšila ceny v USA aj v Číne a dotýkajú sa aj najpredávanejších modelov Model 3 a Model Y. Elon Musk vo vlákne na Twitteri taktiež potvrdil, že nepredal žiadny Bitcoin, Ethereum ani Dogecoin.

///

Čína musí riešiť okrem vojny na Ukrajine, ktorá môže mať vplyv aj na jej ekonomiku a akciový trh aj ďalšie problémy s koronavírusom. CNBC upozornila, že v 28 provinciách najnovšie identifikovali viac ako 15 000 novo nakazených týmto druhom vysoko prenosného COVID-19, čo viedlo k tomu, že v niektorých oblastiach a firmách už zvažujú lockdowny. Mnohí ľudia medzitým pracujú opäť z domu. Čína podľa CNBC už čelí najhoršej pandémii od vrcholu predošlej vlny v roku 2020 a viaceré veľké mesta už obmedzujú podnikateľskú činnosť.

///

Americká centrálna banka FED dnes odštartovala dvojdňový míting, počas ktorého s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne o zvýšení úrokových sadzieb o 0.25 percentuálneho bodu. Riešiť sa však budú aj ďalšie témy medzi ktoré patria vyhliadky FED týkajúce sa HDP, nezamestnanosti či potenciálneho zužovania súvahy (QT). Tému sme podrobne rozobrali tu.

Začína dvojdňové stretnutie FED. Čo sa bude riešiť okrem úrokových sadzieb?

///

V utorok o 8:30 ET (13:30 SEČ) bude zverejnený report týkajúci sa februárového indexu cien výrobcov, ktorý je po indexe spotrebiteľských cien (CPI) ďalším dôležitým ukazovateľom inflácie.

///

Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov v USA dosiahol v pondelok 2,16%, čo je podľa dát Refinitiv najvyšší rast od mája 2019. Index S&P500 včera oslabil o ďalších 0,74% a od úvodu roka je v mínuse 13%.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...