Connect with us

Čo hľadáte?

Americké indexy sa odrazili od aprílového dna – trhy sa sústredia na míting Fed

akcie
Zdroj: Unsplash.com

Ázijské trhy majú za sebou pokojnejší deň, no kauza Alibaba zdvihla pozornosť nielen čínskych obchodníkov. V Európe sa sústredia na dianie v USA, kde pokračujú earnings a začína májový míting Fed.

Hang Seng ovplyvnili fámy o Alibaba

Akcie v Ázii a Tichomorí v utorok väčšinou klesali. Austrálsky S&P/ASX 200 klesol o 0,42% po tom ako Austrálska centrálna banka prvýkrát od novembra 2010 zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov na 0,35%. Toto rozhodnutie prekvapilo aj analytikov, ktorí očakávali, že centrálna banka zvýši sadzby len o 15 bázických bodov.

Hongkonský ostro sledovaný index Hang Seng stratil v utorok 0,1% pod čo sa nemalou mierou podpísal turbulentný deň akcii spoločnosti Alibaba, ktoré najprv klesli o 9%, aby napokon deň ukončili v strate 1,76%.

Pod pád Alibaba sa podpísali najmä fámy, podľa ktorých je zakladateľ tejto firmy Jack Ma vyšetrovaný národnou bezpečnostnou agentúrou pre podozrenie z využívania “internetu” na ohrozenie národnej bezpečnosti Číny. CNBC zatiaľ túto správu nedokázala potvrdiť a Jack Ma Foundation odmietla informácie komentovať.

Akcie Alibaba padli o 9% kvôli neoverenej fáme o vyšetrovaní Jacka Ma!

Čínske trhy boli aj dnes pre prebiehajúce sviatky zatvorené, čo znamená, že  Shenzhen Compoment či Shanghai Composite svoje hodnoty nemenili. Rovnako tak sa oddychovalo aj v Singapure či Indii.

Európske trhy sa zelenajú

Na európskych trhoch dnes zatiaľ panuje o čosi lepšia nálada než včera – Stoxx 600 posilňuje takmer o pol percenta rovnako ako nemecký DAX, pričom francúzsky CAC je v pluse už jedno percento. Oslabuje zatiaľ len britský FTSE 100, ktorý je v mínuse 0,3%.

Pozitívnejšej nálade na európskych trhoch mohol prispieť „zelenší” prvý májový deň v USA, ktorý popisujeme v texte nižšie. Pozornosť európskych obchodníkov sa bude minimálne do stredy okrem situácie na Ukrajine sústrediť aj na Spojené štáty americké, kde Fed oznámi svoje ďalšie kroky.

Americké indexy začali mesiac pozitívne

Americké indexy odštartovali po katastrofálnom apríli nový mesiac v mierne pozitívnej nálade – Dow stúpol o 0,26%, S&P500 o 0,57% a technologický Nasdaq, ktorý má za sebou najhorší mesiac od roku 2008, o 1,63% (v prípade Dow a S&P500 išlo o najhorší mesiac od marca 2020). Pondelok to bol pritom výrazne volatilný a v jeho priebehu bol napríklad Nasdaq aj v strate vyše jedného percenta.

Opatrne optimisticky sa javia aj dnešné futures – v pre-market hours je zatiaľ Dow v pluse 0,3%, S&P500 0,25%Nasdaq 0,14%.

Konštatovať, že americké indexy už našli svoje dno, je však veľmi predčasné. ,,Myslím si, že je naozaj ťažké pokúsiť sa nájsť dno alebo vrchol trhu,” uviedol k tejto otázke riaditeľ a hlavný poradca Mariner Walth Advisors Tim Lesko, čo je odpoveď, ktorá sa vzhľadom na súčasné okolnosti vo svete očakávala.

Situáciu na akciovom trhu do značnej miery ovplyvňuje míting Fed, ktorý začína dnes. Následne už zajtra v poobedňajších hodinách predstúpi šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell pred novinárov a oznámi ďalšie kroky. Predpokladá sa, že pôjde o zvýšenie úrokových sadzieb o 50 bázických bodov, čo podľa mnohých analytikov je už zarátané v cene. Fed by mohol taktiež oznámiť začiatok procesu sužovania nafúknutej 9-biliónovej súvahy. Vzhľadom na veľké otrasy na akciových trhoch však niektorí analytici špekulujú či Fed napokon neprekvapí a nepristúpi k menej razantným krokom. Posledné dáta o vývoji inflácie totiž naznačujú, že sa môže blížiť k svojmu stropu.

Inflačný index PCE hlási pred mítingom Fed medziročný rast o 5,2%

V USA medzitým prebiehajú earnings za prvý kvartál – pozitívne dáta oznámila firma Avis Budget, ktorej akcie v reakcii na to posilnili o 6%. Naopak výrazne sa prepadli v pre-market hours akcie Chegg (-34%!) po oznámení veľmi nepresvedčivých výsledkov napriek tomu, že zisky firmy prekročili očakávania.

Dnes ešte pred začiatkom obchodného dňa oznámia výsledky napríklad Pfizer, Restaurant Brands či Paramount Global a následne po uzavretí obchodných hodín aj Airbnb, AMD, Lyft či Starbucks.

Amerických obchodníkov budú dnes taktiež zaujímať dáta týkajúce sa vývoja voľných pracovných miest a obratu práce (JOLTS) a tiež údaje o predaji aut v USA za apríl 2022.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, na ktorých sa riešia najmä úrokové...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde je horúcou témou ruská mobilizácia.  Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, ktoré aj dnes súvisia prevažne s Čínou. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...