Americké indexy včera klesali s tým, že Dow uzavrel o 0,65% nižšie, S&P 500 klesol o 0,77% a Nasdaq klesol o 1,00%. Všetky tri hlavné indexy prerušili svoj niekoľkotýždňový rast.
S&P 500 ukončil päť po sebe nasledujúcich týždňov ziskov. Index Dow trojtýždňový cyklus ziskov a Nasdaq dokonca osem týždňovú sériu ziskov s tým, že zaznamenal najhorší týždenný výkon od marca.
Z veľkých firiem v indexe S&P 500 bola najväčším skokanom týždňa zdravotnícka spoločnosť Merck s rastom 4,75%. Z technologických firiem to bola zasa Meta, ktorá si pripísala 2,45%.
Najväčší prepad na druhú stranu zaznamenali výrobcovia čipov AMD, ktorý sa tento týždeň prepadol o 11,4%. Po ňom nasleduje Qualcomm s prepadom 8,3% a Intel, ktorý klesol o 7,9%.
Svoje výsledky tento týždeň zverejnila spoločnosť FedEx. Firma oznámila slabší výhľad pre koniec roka s tým, že akcie reagovali poklesom 4%. Výsledky zverejnila aj spoločnosť Accenture, ktorá prekonala očakávania. Slabý výhľad však spôsobil prepad akcie o 5%.
*S&P 500 Weekly Performance Heat Map:$AMD -11.4%$QCOM -8.3%$INTC -7.9%$AVGO -7%$IBM -6.5%$ORCL -6.3%$DIA $SPY $QQQ 🇺🇸🇺🇸 pic.twitter.com/NPFvYxgOzx
— Jesse Cohen (@JesseCohenInv) June 24, 2023
Investori sú príliš optimistickí?
Výskum individuálnych investorov zistil, že investori tento rok očakávajú priemerný výnos 8,6% nad úrovňou inflácie. To aj napriek vysokým úrokovým sadzbám a riziku recesie. Údaje pochádzajú z prieskumu spoločnosti Natixis Investment Managers.
Z dlhodobého hľadiska investori z celého sveta uviedli, že očakávajú výnosy 13% ročne alebo vyššie. Toto presvedčenie pravdepodobne vzniklo z dôvodu, že mnoho investorov sa pripojilo do trhu v najväčšom raste, čiže v posledných 3 rokoch, respektíve od kedy začala pandémia.
Medzi 8 550 respondentmi, z ktorých všetci majú aspoň 100 000 USD v investovateľných aktívach, bola inflácia uvedená ako hlavné trhové riziko.
Recesia bola uvádzaná ako druhé najväčšie riziko pre portfólia investorov, nasledovala volatilita trhu a rastúce úrokové sadzby.
Vyšší optimizmus možno zaznamenať aj na vyjadreniach analytikov, ktorí sú so svojimi predpoveďami recesie viac opatrní.
Ekonomické dáta
Júnový index nákupných manažérov v USA (PMI) ukázal zmiešané ekonomické dáta. Zatiaľ, čo sektor služieb pokračuje vo svojom silnom raste, výroba čelí poklesu. Konkrétne továrenská výroba klesla najrýchlejším tempom od januára.
Hlavný ekonóm S&P Global Market Intelligence predpovedá rast HDP na úrovni približne 2% v druhom štvrťroku. Rozdiel medzi týmito dvoma sektormi však vyvoláva otázky o udržateľnosti tohto rastu.
Report taktiež ukázal, že americké spoločnosti navyšovali svoje ceny produktov najpomalším tempom od októbra 2020. To značí, že efekt prísnej monetárnej politiky Fedu má efekt a inflácia sa začína ochladzovať.
US Manufacturing PMI report > significant decline. pic.twitter.com/lV2rHpvmrX
— IHSG Journal (@aldotjahjadi8) June 24, 2023
Stávky na pád trhu sa navyšujú
Nedávny report od spoločnosti S3 Partners ukázal, že celkové otvorené pozície proti trhu vzrástli na hodnotu 1,02 bilióna dolárov. Naposledy bol takto vysoký short interest na trhoch videný v apríli 2022, čiže krátko predtým, než sa americké indexy výrazne prepadli.
Report okrem toho ukázal, že investori tento rok stávkami na pád trhu stratili približne 120 miliárd dolárov. Asi nikoho neprekvapí, že najviac shortované sú technologické akcie, ktoré práve tento rok zaznamenali najväčší nárast. Téme sme sa venovali tu:
Zdroje : investors.com, Twitter, investmentweek.com