Technologické akcie sú medzi investormi v poslednej dobe veľmi obľúbené, pretože sú jedny z najväčších a najvýkonnejších aktív na finančných trhoch. Ako celok je technologický sektor jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví v ekonomike.
Len pre rýchle porovnanie, index Nasdaq, najznámejší index pre technologické akcie vytvorený v roku 1985 generoval doposiaľ priemernú ročnú návratnosť približne 16-17%. Na druhú stranu americký trh v rovnakom období generoval návratnosť okolo 11%.
Táto návratnosť je pre mnohých investorov rozhodne lákavá a niet divu, že technologický sektor je v dnešnej dobe tak populárny. Väčšina investorov, preto svoju pozornosť smeruje práve na tieto typy akcií. Spolu s potenciálom významnej odmeny však investovanie do technologických akcií prináša aj svoje jedinečné rizika. O aké sa jedná, a čo by mal investor zvážiť pred investíciou do technologických akcií?

Výhody
Technologický sektor je známy svojou schopnosťou riadiť inovácie a prinášať prelomové technológie. Investovanie do technologických akcií poskytuje príležitosť podieľať sa na rastovom potenciáli spoločností, ktoré môžu spôsobiť revolúciu v odvetviach, vytvárať nové trhy a s tým vytvárať značné výnosy pre investorov.
Niektoré z najväčších svetových technologických akcií nie sú staré ani dve desaťročia. To ukazuje, ako rýchlo sa hodnota mnohých technologických spoločností prudko zvýšila. Mnoho spoločnosti si vytvorili vlastný trh, kde dominujú. Dobrým príkladom môže byť Google s 90% podielom na trhu search enginu.
Tým, že sa spoločnosti často pohybujú v internetovom svete platí, že spoločnosti môžu škálovať svoj produkt pre miliardy používateľov bez akýchkoľvek výrobných nákladov okrem kúpy väčších serverov a prípadnej potreby viac zamestnancov.
To má za následok to, že prevádzkové marže týchto spoločnosti zvyknú byť vyššie a súvaha môže vyzerať viac zdravo. Každá spoločnosť však samozrejme funguje trochu inak takže sa nájde mnoho výnimiek.
Softvérová spoločnosť logicky bude mať iné náklady na prevádzku firmy ako hardvérová spoločnosť.
Nevýhody
Vysoký rastový potenciál technologických firiem neprichádza zadarmo. Okrem bublín na akciovom trhu, ako je krach dot-com, sú najmä akcie menších alebo rýchlo rastúcich spoločností náchylné podliehať vysokej úrovni volatility a cenovým výkyvom.
Investori by mali byť pripravení na krátkodobú volatilitu a mali by byť schopní tolerovať potenciálne straty z dôvodu rýchlych zmien nálad na trhu.
Taktiež treba poznamenať, že z fundamentálnej stránky, laici nie vždy dokážu presne určiť hodnotu produktov alebo služieb technologických firiem. Vezmite si príklad z Warrena Buffetta. Keď sa ho opýtali prečo neinvestoval do firiem ako Google, Apple či Amazon skôr, odpovedal „nebol som si istý, či to budú víťazi. Nerozumel som im a bolo veľmi zložité predpovedať budúce zisky týchto firiem.“
Okrem toho technologický sektor má oveľa viac agresívnu konkurenciu oproti iným sektorom. Tak rýchlo, ako noví tech giganti stúpajú, starí tech giganti padajú. Stačí sa pozrieť na spoločnosti ako Yahoo, Blackberry či IBM.
Niektoré technologické akcie, môžu čeliť prehnane vysokým oceneniam akcií. Vysoké očakávania a vysoké valuácie môžu viesť k zvýšenému riziku. Ak spoločnosť nesplní očakávania trhu alebo zaznamená spomalenie rastu, tak akcia môže kľudne stratiť polovicu svojej hodnoty behom pár mesiacov. Dôkladné vyhodnotenie fundamentov spoločnosti, očakávaných ziskov a valuačných metrík je pre investorov kľúčové.

Na aké firmy sa sústrediť?
Výskumy na túto tématiku naznačili, že menšie technologické spoločnosti, mali tendenciu porážať väčšie technologické spoločnosti najmä v časoch ekonomického rozmachu. Menšie spoločnosti majú totiž väčší priestor na expanziu a dokážu sa šikovne prispôsobiť trhovým trendom a technologickým zmenám.
Štúdie tiež zdôraznili dôležitosť faktorov kvality a rastu pri hodnotení technologických akcií. Spoločnosti so silnou finančnou súvahou, silným rastom ziskov a vysokou návratnosťou vlastného kapitálu mali tendenciu prekonávať ostatné spoločnosti.
Nakoniec spoločnosti s vyššími úrovňami ziskovosti, merané metrikami, ako sú ziskové marže, mali tendenciu poskytovať atraktívnejšiu výkonnosť akcií. Zisková spoločnosť so stabilným a nie príliš prehnaným rastom, spojeným s férovou valuáciou oproti konkurenčným spoločnostiam, tak poskytovala najlepšie podmienky pre investovanie.
Záver
Investovanie do technologických akcií môže byť obohacujúce aj náročné. Sektor ponúka príležitosti pre rast, inovácie a diverzifikáciu. Investori však musia starostlivo posúdiť riziká spojené s volatilitou, vyššími valuáciami a intenzívnou konkurenciou.
Obozretný prístup zahŕňa dôkladný výskum, diverzifikáciu naprieč sektormi a dlhodobú investičnú perspektívu. Zatiaľ, čo technologický sektor priniesol v minulosti obdobia vysokého rastu, nemusí to tak byť aj teraz. Opäť záleží na tom za aké ceny kupujete.
Je mnoho investorov, ktorí kupovali technologické akcie počas roku 1999 a 2000. Aj napriek tomu, že internet od tejto doby zmenil svet, niektoré akcie nevideli svoje maximá viac, ako 10 rokov a mnoho spoločnosti muselo bojovať o to, aby neskrachovali.
Investor môže predísť tomuto katastrofálnemu scenáru tým, že bude informovaný ohľadom jeho investícií a okrem toho disciplinovaný v prípade, že by jeho investícia prudko klesala alebo rástla.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť: